Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökösödési téma, hogy is van ez?

Örökösödési téma, hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Kérlek segítsetek nekünk! Hogy is van ez?


Röviden:

A mamám két hete halt meg és még nem volt hagyatéki tárgyalás (csak jövőre lesz), bár lehet hogy nem is lesz. (nem is sajnálnám) A mamámnak két gyermeke van és most a másik testvér már elkezdte eladni a mama volt cuccait..( még csak két hete annak hogy elment, de ez szerintem bunkóság, vagy rosszul gondolom?). Ők egy közös házban éltek és az apám testvérének felesége már azt tervezi, hogy átalakítják azt a szintet ahol a mamám élt...


A kérdésem a következők lennének:

- mi van akkor ha a mama az unokáira (szóval ránk) is hagyott valamit a végrendeletében, és addigra a másik gyereke eladja az adott dolgot? Ilyenkor mit kapna az unoka? Vagy ezt így nem lehetne, meg kellene várni a hagyatéki tárgyalást nekik, és utána lenne joguk eladni az ingóságokat és felújításba kezdeniük? - vagy rosszul gondolom?- Ha ez megtörténik, akkor nekik kötelező-e valamit pénzben is téríteni az unokák részére? És akkor hogyan becsülik meg a már eladott tárgy értékét?? Vagy számíthatnak valamilyen pénz büntire?

- A másik az, hogy ha apum megörökli az anyai részének felét, és a másik testvér a hagyatéki tárgyalás előtt jelentős felújításba kezd, akkor ránk háríthatják a felújítási költségek felét? Hisz ha apum megörökli, akkor a beleegyezése kell abba, hogy mit hogy újítanak fel, nemde? vagy rosszul tudom? de mi van az átmeneti időszakban, mármint a halától egészen a hagyatéki tárgyalásig terjedő ideig? Elvileg mikortól nyújthatnák be a számlák bizonyos %-át apumnak?


Kérlek segítsetek!

Amúgy nem vagyunk keselyűk, nem körözünk a "dög" felett, finom falatokra ácsingózva, csak nagyon földhöz vágott, hogy csak két hete ment el a mamám, de ők már eladták a cuccok nagy részét és a bútorokat is elkezdték árulni.

Nagy valószínűséggel LEMONDUNK a részünkről, max ha olyat hagyott rám a mamám, mint például a saját kezével írt receptkönyv, azt szívesen megtartanám, vagy lefénymásolnám esetleg beszkennelném... Szóval még mielőtt valaki azt írná, hogy milyen pénzéhesek vagyunk, az kérem ne tegye, hisz ez nem igaz.


Annyi érdekelne a dologból, ha már így "alánk vágnak", hogy esetleg számíthatnak- büntetésre, ha olyan dolgot adnak el, amit ránk hagyott a mamám, illetve a szüleimet terheli-e majd valamilyen költség, ha a testvére lakás felújításba kezd, hisz a hagyatéki tárgyalás csak jövőre lesz, és az majd három hónap. Az édesapám testvéréből pedig kinézem, hogy akár milliós összegű számlákat is beszerez ezalatt a három hónap alatt...


Kérlek segítsetek, hogy hogy is van ez?


2010. okt. 31. 18:55
 1/6 anonim ***** válasza:

"A mamám két hete halt meg".. "mi van akkor ha a mama az unokáira (szóval ránk)"

Ebből számomra nem világos a rokonsági fok, pedig öröklésnél az a döntő, ezt csak egy végrendelet módosíthatja..

2010. okt. 31. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

"A mamám két hete halt meg".. "mi van akkor ha a mama az unokáira (szóval ránk)"

Ebből számomra nem világos a rokonsági fok, pedig öröklésnél az a döntő, ezt csak egy végrendelet módosíthatja.."


Nem tudom,miért nem érted, miért nem látod:

Apám anyja az én mamám, tehát a mamám unokái azaz az apám gyermekei vagyunk. Így már világos valamennyire? Vagy sikerült most a bozótosba bevinni? XD

2010. nov. 1. 06:10
 3/6 anonim ***** válasza:

Miért mondtok le egy fél házról vagy ingatlanról?

Évtizedek óta az ott lakó testvér (nagybácsid) tartotta a nagymamát el cserébe, vagy miért mondana le a saját tulajdonjogáról a Te apud/anyud?

2010. nov. 1. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Eléggé, de tartok attól kötözködésnek veszed.

"Apám anyja az én mamám"

Apám anyja: az én nagymamám

Mamám: az édesanyám, aki szült.

De vissza az alapkérdésre: végrendelet hiányában, ha van akár egyetlen élő gyermek, az örököl mindent, unoka ebben az esetben semmit nem örököl.. /Majd ha "elmegy" az egyetlen gyermek, aki nyilván a Te szülőd/

2010. nov. 1. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm Nektek!


Igaz, a mama szót többféle jelentésbe használják, de én most a nagymamámra gondoltam, tehát apum é.anyjára...


Ők egy közös házban laktak, felső szint a testvéré s az ő feleségéé, és az alsó szint a nagyszüleinké volt. Ezért örökölné apum az alsó szint felét, tehát az egész ház negyedét...


Miért nem tart igényt rá? Egyszerű. Ha igényt tartana rá, és ráírattatnák a ház negyedét akkor ha a testvér tetőfelújításba kezd, akkor a költségek 1/4-ét is neki kellene állnia... legalábbis az egyik jogász ismerősünk ezt mondta... szóval mi nem vagyunk olyan gazdagok hogy ezt bevállaljuk, másrészről pedig egy olyan házat fenntartani nem egy fillér (főleg télen, ráadásul úgy hogy mi (vagyis egyik unoka sem akarna beköltözni abba a házba) nem is akarunk ott lakni. Biztos van olyan is, hogy akkor kérhetnénk a forgalmi érték 1/4-t is, de apum azt mondta (amúgy egyet értek vele) hogy legyenek vele boldogok... így sem volt jó a kapcsolatuk, és nem akarja, hogy a családi perpatvar megint előröl kezdődjön... inkább azt vallja, hogy nem kell tőlük semmi, de tőlünk se akarjanak semmit (hangsúlyozom: semmit. se ajándékot karácsonykor, se születésnapkor, se rokoni látogatást, semmit) . Mi jól elvoltunk az utóbbi jó pár évben, mindent meg tudtunk oldani. Most hogy meghalt a nagyim, ők csak most eszméltek csak rá, hogy nem maradt rokonuk rajtunk kívül... tudjátok, ez annyira jellemző rájuk... aztán megint előjönnek a simlis ügyeikkel, és mi mindebből szeretnénk kimaradni... bár a történetük megtöltene majdnem egy kötetet,de ennyi a lényeg. Mint írtam, mi nem fenjük a fogunkat az örökségre, bár ha a mamám a szakácskönyvét esetleg rám hagyta, azt nem utasítanám vissza, mert nagyon jól és finomakat főzött és sütött is, és úgy hiszem, ha én is megcsinálhatnám a sütiket az ő receptje alapján, akkor egész életemen át biztosan emlékeznék rá, az ízek és az illatok miatt is :) és lenne valami amit esetleg majd a gyerekeimre tudnék hagyni, olyan családi örökség gyanánt, tudjátok... na mindegy, ha mégsem, akkor majd megtanulok Gordon Ramsey-tól főzni XD.. (tudom, eső után köpönyeg...)..és talán akkor majd újra tudom alkotni azokat a "nagyis" sütis ízeket :)

2010. nov. 1. 21:02
 6/6 anonim ***** válasza:

Mennyit ér ennek az alsó szintnek a negyede? Mert, ha több millát, akkor azért érdemes megggondolni, mert lehet, hogy nektek is jól jönne.

Lehet olyat kérni,hogy közös tulajdon megszüntetése....

Amúgy meg, ha tetőfelújításra van pénze, akkor van pénze kifizetni apudat is, az ő részét megváltani.

Meg kell gondolni nagyon. Nálunk is ez volt, hogy a családi békesség miatt a szüleim lemondak több millióról és sok köszönet nincs érte, sőt.

2010. nov. 2. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!