Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen feltételei vannak az...

Milyen feltételei vannak az önvédelemnek?

Figyelt kérdés
pl halotam már olyan hogy egy embert megtámadtak, de az felülkerekedett a támadóján és elátta a baját , de a támadó beperelte súlyos testi szértésért és megnyerte a pert.
2009. febr. 22. 20:37
 1/6 anonim válasza:
100%
Alapvető feltétel, hogy a védekezés mértéke nem lépheti túl a feltétlenül szükséges mértéket. Tehát, ha pl. egy késes támadótol már elvettem a kést, akkor nem szúrhatom le vele. Vagy pl. nem lőhetek le éles fegyverrel valakit, aki csak lepofozott. Nem rohanhatok utána és verhetem meg, ha megütött, majd otthagyott, mert az már nem lenne önvédelem. Stb. Tehát mindig csak olyan mértékig védekezhetek, amíg felül nem kerekedem a támadón. Ha ezt a mértéket túl lépem, akkor már támadó vagyok és nem védekező.
2009. febr. 22. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

önvédelem = garázdaság

belémkötött pár bodzaszedő én lefújtam az egyiket gázsprével amikor rámmozdult és ezért még engem volnat eljárás alá garázdaságárt.

2009. febr. 22. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

ha egy 120 kilós kigyúrt állat elkap az utcán egy 50 kilós nőt, az nem lőhet bele, akkor, egyébként meg hogy szabadulhatna az erőszaktevőtől? könyörögjön neki??? vagy hivatkozzon a jogaira???


aljas, cinikus törvényekműködnek itt..

2009. febr. 22. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A következőket érdemes elolvasnod:


A jogos védelem


BTK.

29. § (1) Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.


(2) Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét azért lépi túl, mert azt ijedtségből vagy menthető felindulásból képtelen felismerni.


(3) A büntetés korlátlanul enyhíthető, ha az ijedtség vagy a menthető felindulás az elkövetőt korlátozza az elhárítás szükséges mértékének felismerésében.


A végszükség


30. § (1) Nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelmében így jár el, feltéve, hogy a veszély előidézése nem róható a terhére, és a cselekménye kisebb sérelmet okoz, mint amelynek elhárítására törekedett.


(2) Nem büntethető az sem, aki azért okoz akkora vagy nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett, mert ijedtségből vagy menthető felindulásból képtelen felismerni a sérelem nagyságát.


(3) A büntetés korlátlanul enyhíthető, ha az ijedtség vagy a menthető felindulás az elkövetőt korlátozza a sérelem nagyságának felismerésében.


(4) Nem állapítható meg végszükség annak javára, akinek a veszély vállalása hivatásánál fogva kötelessége.


Érdemes még a 175/2003 (X. 28) számú Korm. rendeletet elolvasni a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről.


Ebből kiderül, mit használhatsz legálisan önvédelemre. Pl. gázspray 20g töltőtömegig (töltőanyag függő is), és van lehetőség önvédelmi gáz- riasztófegyver vásárlására is otthonra engedély nélkül, egyébként kérhető hozzá viselési engedély, ha hordani szeretnéd.

2009. febr. 23. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ráadásul csak arányosan lehet védekezni. Ha megtámad puszta kézzel valaki, aki mondjuk 120 kiló akkor sem lehet mondjuk baseball ütővel vagy bottal védekezni ha te 50 kiló vagy vasággyal. Az más, h ha nem sérül meg komolyabban a támadó akkor általában elnézik. legálisan tartott önvédelmi eszközzel viszont lehet védekezni ( gázspray, gázpisztoly) de csak akkor lehet használni ha támadó szándékkal lépett fel és tett is támadó mozdulatot. Azt te döntöd el, mit vélsz annak, de később is tudd megindokolni és a bíróság is higgye el.
2009. febr. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem ügyvédfüggő is, ugyanis egy ilyen esetben bejátszhat az, hogy valaki nem volt képes a felindulás és az ijedtség miatt felmérni a "válaszcsapás" esetleges következményeit.
2009. febr. 28. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!