Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogosan követeli vissza...

Jogosan követeli vissza jogalap nélkül kifizetett pénzt a volt munkáltatóm?

Figyelt kérdés
Ma kaptam egy levelet a volt munkáltatómtól, miszerint decemberben jogalap nélkül kaptam egy bizonyos összeget (85 ezer forint), és 30 napon belül fizessem vissza. Én tavaly májustól novemberig táppénzen voltam terhesség miatt, november 20-án szültem, rá következő hónapban ki is rúgtak. Decemberben 31-én utaltak 150ezer forintot, én úgy gondoltam, hogy azért több mert a megmaradt szabadságaimat kifizették(mert úgy tudom ezt legkésőbb a leszámolás napján ki kell fizetniük) de ma megtudtam, hogy elszámolás történt. A szabadság kiváltása most érkezett meg a számlámra 2 hónappal a leszámolás után. Ráadásul a bérpapíron akkor november-december hóra volt elszámolva az a 150ezer forint.(20 nap táppénz, 42 nap tgyás).Ők ezt most visszakövetelhetik? Azt hozzáteszem utólag kiderült, az államkincstár dec.17-én küldött egy levelet a munkáltatómnak hogy elszámolás történt, javítsák ki, ennek ellenére a munkáltatóm dec.31-én elutalta a hibás összeget. Azt a levelet pedig amit ma kaptam febr. 27-én keltezték, akkor miért csak most küldték el? Lehetséges hogy visszadátumozták hogy benne legyenek a 60 napban? (mert azt olvastam, hogy 60 nap után nem követelhetik) Ha esetleg munkaügyi bíróságra viszem a dolgot, van esélyem nyerni a munkáltatóval szemben?
2009. márc. 20. 22:32
 1/5 anonim ***** válasza:
Ajánlva kaptad a levelet? mert ha nem, ne foglalkozz vele
2009. márc. 20. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
De most olvasom, hogy szültél, nem is rúghattak volna ki, ez teljesen törvénytelen. Ez hogy van?!
2009. márc. 20. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ajánlva kaptam. Helyettesi státuszban voltam, így szerintem jogosan küldtek el, határozott időre szólt a szerződésem. Az egy másik kérdés, hogy ennyire volt emberséges.
2009. márc. 20. 23:05
 4/5 anonim ***** válasza:

Munka törvénykönyve:

162. § (1) A munkabér jogalap nélküli kifizetése esetén, ezt a munkavállalótól hatvan napon belül, írásbeli felszólítással lehet visszakövetelni.

(2) A jogalap nélkül kifizetett munkabért az általános elévülési időn belül lehet visszakövetelni, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie vagy azt maga idézte elő.

(3) A munkáltató a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő tartozásainak megtérítésére irányuló igényét írásbeli felszólítással érvényesítheti.



A kérdés, hogy mennyire észlelhetted a bajt. Kaptál-e, írtál-e alá fizetési papírt. Mert ha igen, akkor joggal fognak a második bekezdésre vonatkozni, akkor pedig három év az elévülési ideje.


Amúgy gyanús a február 27-i keltezés a levélen... Esetleg jelezd számukra, hogy túl vannak a 60 napon (ajánlott, tértivevényes levélben), és ezért az Mtk. 162. § (1) bekezdése szerint a bért nem követelhetik vissza.

Erre majd reagálni fognak, hogy szerintük is így van, vagy ők inkább a (2) paragrafusra mennének rá...


Nem mondom, hogy "nyíl egyenes per" a bíróságon, mert az elmondottak alapján ez kétoldalú.

2009. márc. 20. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nem kellett aláírni fizetési papírt, megkapni is úgy kaptam meg, hogy a volt munkahelyemre küldték el és ott jártam teljesen más okból és úgy adták ide. Egyébként januárban bent jártam a munkaügyön és kérdeztem mi az a 150 forint és hogy elkölthetem-e, erre azt mondták költsem nyugodtan mert ez a másfél havi tgyás+fél havi táppénz.
2009. márc. 20. 23:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!