Ha egy befektető építkezései miatt a környező házak értékcsökkenést szenvednek, akkor milyen esetben és milyen fajta kártéritési pert lehet indítani?
Az értékcsökkenést bizonyítani kell.
Ha ez megvan, akkor kompenzációt lehet kérni akár per útján is a beruházótól.
Ez azonban csak a közvetlen szomszédoknak játszik.
Ha pl az utcában lakók akarnak így eljárni, akkor érdemes pertársaságot alapítaniuk, és közösen fellépni a beruházóval szemben.
Ám, ne számítsatok könnyű menetre. minimum 5 év.....
Arról nem is beszélve, hogyha az értékcsökkenés amellett jött létre, hogy a beruházó törvényesen és jogosan járt el, akkor viselt kárról beszélünk, akkor fog a bíróság nektek bármit is megítélni, hogyha a beruházó jogtalanul okozott kárt.
"339. § (1) Aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható."
A károkozás jogos, ha az adott beruházásra építési engedélye volt, azt az előírt és engedélyezett tervek alapján építette fel. Ekkor semmiféle jogellenes kárról nem beszélhetünk. Az építési engedély kiadása esetén a szomszédok ráadásul nyilatkoztak vagy tűrtek, hogy hozzájárulnak a beruházáshoz.
Fel kell szólítani az önkormányzatot, h állítsa le az építkezést, ha az visszafordíthatatlan környezeti kárt okoz.
Ha erre nem hajlandó, akkor feljelentést kell tenni környezetkárosítás miatt.
Ha csupán az a baj, h egy nagy házat építenek akkor a megszüntetett panoráma miatti értékcsökkenést lehet pl perelni. Többnyire eredményesen.
Pertársaság, mondom. Úgy hatékonyabbak vagytok és a költségek is oszlanak...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!