Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A filmletöltés bűncselekmény?

A filmletöltés bűncselekmény?

Figyelt kérdés

Torrentes letöltésre gondolok, ahol - tudtommal - még olyan probléma is felmerül, hogy nemcsak letölt az ember, de közben ezzel egyidejűleg ő maga is "osztja meg". Bár nem értek a dolog informatikai részéhez, de így értelmeztem. Tévedhetek.


A lényeg: ha letöltök itthon, csak és kizárólag saját használatra bármit torrent-ről, akkor bűncselekményt követek el? Azt hiszem, pont mostanában változott ennek a szabályozása, de nem találom meg az interneten, hogy akkor mi az igazság.


Kérem, hogy olyanok válaszoljanak, akik tényleg értenek hozzá, és tényeket tudnak közölni. Jelenleg nem célom vitába bonyolódni olyan szempontból, hogy ki tartja helyesnek, ki ellenzi, és milyen indokkal. Roppant érdekes téma amúgy, de nekem most konkrét válasz kéne, jogi szempontból.


2012. febr. 26. 17:21
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
igen bűncselekmény, de ezzel úgy se fognak megkeresni, mint a több millió warezolós társadat se
2012. febr. 26. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Azért tettem fel pont a kérdést, mert nem merek letölteni, tehát engem nincs mivel megkeresniük.

De a választ mire alapozod? Hol lehet megtalálni ezt a szabályozást? Tényleg érdekelne!

Valami nemzetközi egyezmény, vagy szerződés az államok között...?

2012. febr. 26. 17:33
 3/25 10inchhero ***** válasza:
94%
ez szimpla lopás... de csak nyugodtan, kb minden ember torrentezik, annyi börtön meg úgysincs
2012. febr. 26. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
49%

Belógni a moziba és úgy megnézni a filmet, legális?


Valaki(k) pénzt áldoztak arra, hogy te szórakozhass. Valószínűleg nem azért tették, hogy jól érezzük magunkat, hanem annak reményében, hogy kamatoztassák a pénzüket.

Ha ideológiai kérdést csinálunk a dologból, akkor nem legális, mert tkp. meglopjuk azokat, akik készítették (persze lehetne mondani, hogy rakjanak rá másolásvédelmet, akadályozzák meg, hogy letölthető legyen, stb...).

Ha pl. én írnék egy könyvet annak reményében, hogy ebből bevételhez jutok. És azt venném észre, hogy veszik is egy darabig, majd valaki feltenné, bárki által elérhető helyre, hát én sem örülnék neki!

Az így letöltött művekből a szerzőnek nincs bevétele.


Ellenben vannak olyan művek, melyeket a jog szerinti tulajdonosok engedélyével lehet letölteni. Így tudatosan megosztják a művet azokkal akiket érdekel, mindenféle ellenszolgáltatás nélkül.


Viszont én is csak azt tudom mondani, amit az első válaszoló, hogy ha letöltesz egy filmet, attól még nem fognak lecsukni. Többnyire azokat veszik elő, akik üzletszerűen foglalkoznak ezzel.


Itt olvasgass: [link]

2012. febr. 26. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 asmosys ***** válasza:

A kaotikus szabályzásnak köszönhetően a jelenlegi helyzet szerint a letöltést nem büntetik, letöltők után nem nyomoznak, letöltésért a mai napig nem született elmarasztaló ítélet.

A gyakorlatilag letölteni szabad, míg a másolást tiltják. Ezzel a szemlélettel leginkább az a gond, hogy minden netes letöltés a gyakorlatban minden esetben másolást valósit meg. Ennek ellenére magának a letöltőnek nincs büntetőjogi felelőssége, csak annak, aki azt elérhetővé teszi. Ez alatt nem a visszaosztást kell érteni, hanem a feltöltést. Ebben az esetben is akkor, ha ennek célja haszonszerzés.

2012. febr. 26. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 Shai-Hulud ***** válasza:

Bocs, de rosszul tudjátok. Zenét és filmet LETÖLTENI szabad, csak FELTÖLTENI nem.

[link]


Pedro

2012. febr. 26. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

Nem vagyok tisztában a jogszabályokkal, de ha nem szabad feltölteni, akkor felmerül a kérdés, hogy mit töltenék le???


Ahogy már korábban írtam, vannak legális letöltési lehetőségek, amikor a tulajdonos beleegyezésével történik a megosztás!

Itt egyértelmű, hogy letölthetem, hiszen nekem adták!

Így ezt nem is kell jogszabályban rögzíteni, hogy szabad!


De olyan anyagot, hogy tölthetek le legálisan, amit nem is tölthettek (töltöttek) fel?

2012. febr. 26. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

Így van a feltöltés (megosztás) a bűncselekmény, nem a letöltés.


Aki meg nem tudja mi a különbség a warez és a torrent között az inkább ne dumáljon be hülyeségeket. Én se válaszolok a kémiai kérdésekre.

2012. febr. 26. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
Igen, letölteni azt lehet. Az, hogy a torrent egyidejűleg fel is tölt, az nem számít megosztásnak. Az a megosztás, ha azt a torrent fájlt te készítetted el, és dobtad föl a netre.
2012. febr. 26. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

Na, hát nem véletlenül kértem, hogy ne csináljunk a kérdésből - legalábbis itt, most - vélemények közti vitát. Kedves negyedik hozzászóló: én ugyan nem akarok megkárosítani senkit!

Jogász vagyok, érdekel a szerzői jog, és a kérdést is a probléma jogi oldala ihlette. Sajnos ugyanis ehhez a területhez nem értek annyira, amennyire szeretnék.

Ott akadtam fenn ebben a kérdésben, hogy ugye:

1. a magyar szabályokat max. akkor lehet alkalmazni, ha magyar tartalomról van szó. Legalábbis kizárólagosan magyar szabályokat mindenképpen csak ekkor

2. mondjuk amerikai filmet tölt le valaki. Viszont, ha a letöltő (feltöltő) nem amerikai állampolgár, akkor a kizárólag amerikai szabályok sem elegendőek a felelősségre vonáshoz, főleg nem eljárási szempontból

3. mindezekből következik, hogy itt valamiféle nemzetközi szabályozás után kell(ene) kutatgatni, amit próbáltam is, de nem igazán sikerült

4. úgy hallottam (de sehol nem találtam meg hivatalosan), hogy nemrégiben felmerült ezen cselekmények szigorúbb üldözésének igénye/kérdése, főleg Amerikából kiindulva, de tudtommal - a nagy felháborodásra tekintettel - senki nem ratifikálta ezt a tervezetet

5. én hallottam olyan esetekről (amerikaiakról), ahol letöltőket kaptak el - nagyon ritka, viszont kifejezetten kemény büntetéssel, mintegy elrettentő szándékkal büntettek.

Szóval tudom, hogy a letöltés kérdéséről pro és kontra érveket napestig lehetne sorolni (nekem mindkét oldalon lenne érvem), de jó lenne azt tudni, hogy jelenleg mi a helyzet, ténylegesen hogyan ítéli meg a jog ezt a kérdéskört.

2012. febr. 26. 19:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!