Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kit illet meg az özvegyi...

Kit illet meg az özvegyi haszonélvezeti jog?

Figyelt kérdés

Édesanyám halála után a testvérem és én vagyok az ő családi házának az örökösei; édesanyám volt 1/1-ben a tulajdonos. Édesapám életvitelszerűen ott él abban a házban, viszont egy másik lakcímre van bejelentve.


Kérdésem: jelen esetben alanyi jogon megilleti azon a házon az özvegyi haszonélvezeti jog, vagy kérni kell, vagy esetleg semmi köze hozzá?


Nagyon sürgős lenne a válasz, s ha még hivatkozásként törvényt is tudnátok írni, azt nagyon megköszönném.



2012. dec. 3. 16:30
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Kapásból a törvényt nem tudom belinkelni, a lényeg, hogy életvitelszerűen ott éltek együtt. Édesapádat minden közösen használt dologra megilleti az özvegyi jog.
2012. dec. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm. (ez az én józan paraszti elgondolásom is, azaz 1:0 nekem :) )


Esetleg utána tudnál nekem nézni, hogy ez hol van leírva? mert holnap lesz az első hagyatéki tárgyalásunk, s ekörül van egy kis vélemény különbözet, s meggyőző lennék, ha a 'NagyKönyv'-vel tudnék bizonyítani.

2012. dec. 3. 16:50
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A Polgári törvénykönyvet javallom tanulmányozásra.

Alapból (ha úgy tetszik alanyi jogon) jár neki.

Lehetőség van az özvegyi jog korlátozására vagy megváltására, de mindkettőt az örökösöknek kell kérni.


Az hogy hova van bejelentve? A Ptk. szerint az számít hogy hol él életvitelszerűen, tehát a haszonélvezet megváltása nem kérhető. A haszonélvezet korlátozására így még akkora esély sincs, hacsak nincs ennél jóval nagyobb értékű vagyona.

2012. dec. 3. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

a túlélő házastársat megilleti a haszonélvezeti jog (más néven özvegyi jog)

tehát az egész ingatlan meg van terhelve az özvegyi joggal jelen esetben

te és testvéred tulajdonos vagy 1/2 - 1/2 arányban

haszonélvező pedig apukátok


Ptk.

615. § (1) Az örökhagyó házastársa, bejegyzett élettársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl (özvegyi jog).


(2) Ha a házastárs vagy a bejegyzett élettárs új házasságot köt, vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesít, haszonélvezeti joga megszűnik.


[link]

2012. dec. 3. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Nagyon sokat segítettetek!

2012. dec. 3. 17:03
 6/7 anonim ***** válasza:
Pusztán elméleti kérdés, mennyit változtatna, ha a kérdező édesanyja és édesapja nem lettek volna házasok, és nem is jegyeztettek volna be élettársi viszonyt? De haználta a nevét, együtt éltek egy háztartásban 15 évig.. akkor is kapna haszonélvezetit?
2012. dec. 3. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Anyósomék elváltak, de se veled se nélküled kapcsolatban hol együtt voltak, hol külön. Anyós amikor meghalt, két tanúnak igazolnia kellett, hogy apóssal életvitelszerűen együtt éltek, és megkapta az özvegyi nyugdíjat, valószínűleg így van a haszonélvezettel is.
2012. dec. 3. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!