Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Bolti biztonsági őrnek van...

Takacsek kérdése:

Bolti biztonsági őrnek van joga ahhoz hogy fizetés után blokk alapján kipakoltassa velem táskámat illetve a szatyraimat?

Figyelt kérdés
Miskolcon a Pennybe lett jó szokása ez az egyik biztiboynak hogy így ellenőrizget miután már kifizettem és elpakoltam a megvásárolt árut. Megteheti ezt? Nemet mondhatok neki?
2015. júl. 2. 13:45
1 2
 1/11 anonim válasza:
0%
Ha nem szólal meg a riasztó, akkor nem
2015. júl. 2. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
19%
TERMÉSZETESEN van joga, ugyanis igy tudja csak ellenörizni, hogy nem loptál-e el valamit, ami nem szerepel a blokkon.
2015. júl. 2. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Az áruházban szolgálatot teljesítő biztonsági őr feladata közé tartozik az általa őrzött bolt vagyonának megóvása.

A biztonsági őr természetesen nem minősül hatósági személynek, ezért a vásárló nem kötelezhető arra, hogy a nyugtát átadja a részére.

Arra azonban már lehetősége van a biztonsági őrnek, hogy lopás gyanúja esetén a vele együtt nem működő személyt a rendőrség kiérkezéséig visszatartsa. A legjobb tudomásom szerint nincsen olyan jogszabály, amely megtiltaná az ilyen jellegű kéréseket a biztonsági őrök részéről. Az a vásárló határozottságán és hozzáállásán múlik, hogy ennek a kérésnek eleget tesz-e.

2015. júl. 2. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
78%

Jogszerűen csak akkor teheti meg, ha megalapozott gyanúja van.


„2005. évi CXXXIII. törvény

a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól

A jogszabály mai napon (2015.VII.2.) hatályos állapota”

„28. § (1) A vagyonőr a csomag tartalmának, jármű és szállítmány bemutatására a szerződésből fakadó kötelezettségei érvényesítése céljából, a tervezett intézkedése okának és céljának közlése mellett akkor hívhat fel, ha

a) megalapozottan feltehető, hogy az érintett bűncselekményből vagy szabálysértésből származó olyan dolgot tart magánál, amelynek őrzése a vagyonőrnek szerződésből fakadó kötelezettsége;

b) e dolgot a felszólítás ellenére sem adja át; és

c) az intézkedés a jogsértő cselekmény megelőzése, megszakítása érdekében szükséges.”


Tehát csak úgy, szúrópróbaszerűen nem szólíthat fel senkit a csomagjának bemutatására.


Néhány éve, egy környékünkön megnyílt boltban is volt az egyik őrnek ilyen szokása. Mikor tőlem is kérte a táska bemutatását, akkor megkérdeztem, hogy gyanúsít-e valamivel? Ha nem, akkor visz’lát’; ha igen, akkor hívom a rendőrséget, megvárom a kiérkezésüket, és ha előttük is közli a gyanúsítást, jelenlétükben kipakolom a táskám. Természetesen nem a nyilvános térben, hanem előírás szerinti zárt helyen. És mivel megalapozatlanul gyanúsítana, ott helyben, feljelentést tennék a rendőröknél.

Természetesen elmehettem és többé nem foglalkoztunk egymással.

2015. júl. 2. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem téged ellenőriz, hanem a pénztárost.

Azt kell néznie, mindent beblokkolt-e, vagy zsebre dolgozik.

2015. júl. 5. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
100%
Én szolgálatvezető helyettes voltam a biztonságiaknál.Valóban a pénztárosokat ellenőriztük a blokkok vizsgálata során,sajnos ezt sok vásárló nem nézte jó szemmel,pedig előfordult rengeteg alkalommal,hogy duplán ütött be egy árút,vagy nem ütötte be rendesen.Nem a vásárlók ellen irányul!Természetesen mondhat nemet,de felmerülhet az őrben a lopás gyanúja ilyenkor is.Ezért nem érdemes rögtön elpakolni az árut.Ha az az őr megvárta,amíg elpakolt és utána kipakoltatta a táskát,szatyrot,véleményem szerint ez nyilvános megszégyenítés.Nálunk az ellenőrzés még a bevásárló kocsiból,kosárból történt hogy elkerüljük a kellemetlen megaláztatást.Lopás esetén sem pakoltathatja ki a táskát nyilvánosan,csakis az erre kijelölt,külön helységben teheti meg egy másik őr jelenlétében.Én egy biztigörl voltam,de ahányszor elmegyek vásárolni,az őr kezébe nyomom a blokkot hogy ne unatkozzon.Sok bunkó őrt látok mostanában pedig nem ez a cél.Legközelebb inkább azért is nyomja a kezébe a blokkot,mielött elpakolna.Akkor is,ha csak egy kenyeret vesz. :)
2015. júl. 12. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
36%
Ja,és teljes mértékben igazat adok a 3-ik hozzászólónak!Hozzáteszem,ha egy őr teljes átvizsgálást akar tenni,NŐT CSAK NŐI BIZTONSÁGI ŐR VIZSGÁLHAT ÁT!Táskától a ruházatig.Ez nagyon fontos!Ahol női dolgozók vannak,kell hogy legyen női biztonsági is.Már csak azért is,mert a női dolgozók öltözőjét,szekrényét(ha van)csak ők ellenőrizhetik.Ahogy én is tettem.Elitélik a női biztonsági őröket,mert az férfi szakma.Tévedés.Egy férfi biztonsági őr ne akarjon belenézni,vagy nyúlni egy női táskába.Az őr kérjen egy kolleginát erre a célra,mert ebbe is bele lehet kötni.Vannak ilyen apró szabályok is,de sajnálatos módon a férfi biztiőrök ezt hamar el is felejtik!Ahogy mást is!
2015. júl. 12. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
A 4-ik hozzászólónak is igazat adok!Egy biztonsági ne szálljon el magától,mert a butaságát tükrözi csak. :)
2015. júl. 12. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

semmi joga. velem is akarták már egyszer ezt eljátszani, én meg közöltem h na oké, akkor vagy most eltakarodik innen, vagy a személyi szabadság korlátozása miatt feljelentem, vagy ha meg van felvétele, hogy loptam, akkor hívjon rendőrt, de én ugyan ki nem pakolok, és szórakozzon az anyjával.

Na ne aggódj, elkullogott ... pont ez a baj a magyarral h annyira birkamódra hagy mindent és csak tűr és tűr, de számomra ez meg felháborító. na meg mióta számít hatóságnak a bizt őr? csak annyit tehet meg amennyit bármelyik más állampolgár! ezt ne feledjük!


szal mondd csak neki h leszállhat rólad, és inkább szerezzen magának egy csajt, ha ennyire frusztrált, ha meg nem jó ez neki, akkor engedd h kihívja a rendőrséget, utána meg szépen jelentsd fel (utána már jóval több minden miatt megteheted).

2015. nov. 1. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Nincs joga elkérni a blokkot. A vecsési praktikerben állandóan elkéregette az őr a blokkot fizetés után. Pár alkalom után meguntam. Egy pénztár volt nyitva, miközben a kasszánál voltam, ott állt mellettem az őr. Végignézte ahogy a pénztáros minden terméket scannel, majd azt is, ahogy fizettem. Miután kifizettem és elindultam kifelé, el akarta kérni a blokkot. Elküldtem a p@csába. Szóváltás után, az üzletvezetőt kértem, aki elnézést kért a kellemetlenségér. Azóta nem kéregetik a blokkot, illetve tőlem nem... Ha a pénztárost ellenőrzik, annak van más módja is. Ne az én időmet lopják azért, mert egy nyomorult kamerán nem tudják figyelni a pénztárost. Egyébként a biztonsági őr nem hivatalos személy, így sok joga nincs. Nem nyúlhat a táskádba, max belenézhet, ha bűncselekményre alapos gyanúja van.
2021. márc. 1. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!