Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tudná nekem valaki értelmezni...

Tudná nekem valaki értelmezni ezt a szöveget? (birtokvédelem)

Figyelt kérdés

Akinek jogalap nélkül van a dolog a birtokában, köteles a dolgot a birtoklásra jogosultnak kiadni. A jogalap nélküli birtokos a dolog kiadását megtagadhatja, amíg birtoklással kapcsolatos jogos igényeit nem elégítik ki(a dologra fordított szükséges költségek, a birtokos által létesített berendezési és felszerelési tárgyak). Lényeges, hogy a jogalap nélküli birtokos az elvitel jogát csak a dolog állag sérelme nélkül gyakorolhatja. Nem tagadhatja meg a dolog kiadását az, aki a dolgot bűncselekménnyel vagy egyéb erőszakos, alattomos úton szerezte meg.


10. osztályosnak ezt elvileg értenie kellene.



2015. okt. 17. 02:20
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem te nem egészen vagy tisztában a birtokvédelem fogalmával...
2015. okt. 17. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Valóban értenie kellene, de nem vagy egyedül. A felnőtt lakosság kétharmada sem érti.


Gondolom a jogalap nem szorul magyarázatra. Ha tehát ami jogtalanul van a birtokodban, azt vissza kell adni. Ha ezzel a dologgal valami jogos költséged volt (például gondoztad, ami pénzbe került, tisztán tartottad, gyomláltad - kertet, csináltál egy padot,...), kérheted e költség megtérítését, mielőtt visszaadod. Ha viszont az, ami jogtalanul van nálad, megsérül, értékét veszti, azt meg kell térítened. Ez a visszatartás (a költségeid megtérítéséig) azonban csak akkor lehetséges, ha nem bűncselekménnyel szerezted. Például találtad, elkezdtél használni egy évek óta gazdátlan telket, és hasonlók. De ha loptad, elfoglaltad, azonnal vissza kell adni.

Nagyjából ennyi.

2015. okt. 17. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Csak azért írtam oda, hogy birtokvédelem, mert a tankönyvben a birtokvédelem téma alatt volt megjelölve.


A jogalap szó, ha jól tudom jogosultságot, jogot jelent. Nem értem minek kellett épp ezt a szót használni a magyarázatban.


És három, minek kell beírni egy tankönyvbe azt, hogy ami nem a tiéd azt vissza kell szolgáltatnod.

Nem elég egyértelmű ez?

2015. okt. 17. 13:04
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez jognyelv. Minden szakma kialakít magának egy szakzsargont, ilyen szó a jogalap ((nemcsak jogosultság. itt igen, de jogalap minden, ahol törvényesen jársz el).


A tankönyv azért tárgyal jogi témát, mert az életben szükség van rá, és a felnőtt társadalom nagy része ebből a szempontból analfabéta (funkcionális, tehát elolvassa, de semmit se ért belőle).

A jogban mindent pontosan le kell írni, mert sajnos sok cseles ügyvéd éppen ezeket a hiányosságokat használja kiskapunak. Itt tulajdonképpen egy szakmai formanyelvvel találkozol, ami más, minta hétköznapi nyelv. De így van ez a közgazdaságtanban, fizikában, matematikában és majd minden szakmában. Nem árt, ha ezt elsajátítjátok, mert az életben gyakran találkoztok vele, és ha nem értitek, hátrányba kerültök.

2015. okt. 17. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!