Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mi a titka Szabó Nóri (hosszút...

Mi a titka Szabó Nóri (hosszútávfutó) sikerének? Nagyon későn kezdte, aki ilyenkor kezdi, annak a 4 órás maraton is hatalmas nagy szó, ő meg 2 és fél óra alatt futja! Biológiailag hogy lehet ez?

Figyelt kérdés
2022. okt. 31. 18:24
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
92%
Amit írsz, az nem igaz, akármilyen késön kezd valaki - és ö azért nem volt idös -, ha megfelelö munkát belefektet és alkatilag alkalmas erre, akkor nyugodtan elérhet akármilyen jó eredményt.
2022. okt. 31. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
De az elithez ért fel, pedig felnőttként kezdte... Gyerekként nagyon sok minden tud változni az emberi szervezetben, ami felnőttként már nem.
2022. okt. 31. 19:27
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Felnöttként is rengeteget tud valaki fejlödni, ha akar! Ez téveszme, hogy mindent gyerekként lehet csak kezdeni!

Egy hülye példa: én életemben nem sportoltam, 45 évesen kezdtem - súlyzós edzések - , és mégis képes lettem rendesen csinálni, nem versenyszerüen, mert az soha nem volt célom, de nem vagyon rosszabb, mint a 20-30évesek átlagban.

2022. okt. 31. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Ég és föld a két és fél órás maraton (ami nőknél a mindenkori világelit!!!!!!) és a "nem vagyok rosszabb, mint a harmincasok átlagban" között.....
2022. okt. 31. 19:34
 5/23 A kérdező kommentje:
Ráadásul amit ő csinál, az kardió sport.
2022. okt. 31. 19:34
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

OK, de én 45 voltam, ö meg azért jóval elöbb kezdte, emellett nekem nem volt igazán ambícióm kiemelkedönek lenni, ö meg nagyságrendekkel több munkát fektetett bele.

A példát csak azért írtam, hogy semmilyen korban nem késö elkezdeni, és egy 45 éves, elég elhízott nönek nem volt egyszerü belekezdeni.

Igazán nem tudom, ö hány éves most meg hány évesen kezdett futni, garantáltan nem idös még!

2022. okt. 31. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

Jaa, nem lekicsinyleni szeretném, amit csinálsz!

Csak tényleg nem értem Nórit.

Lassan egy éve futok rendszeresen és engem inkább frusztrál ez a dolog, amíg nem értem meg... de valószínűleg valami különlegesebb testi adottság.

2022. okt. 31. 19:43
 8/23 anonim ***** válasza:
76%

Egy év még nem sok igazán, másrészt ilyen kiemelkedö eredményhez alkat is kell, meg nagyon lényeges egy megfelelö, hozzáértö edzö, aki segít megfelelö technikával futni, ugyanis a legtöbb ember kifejezetten rossz módszerrel teszi, ezért sem jut igazán elöbbre.

Másrészt szerintem ö valamennyire "megszállottja" a dolognak, rengeteg idöt és energiát fektet bele, amit egy átlag ember nem akar és nem is tud megtenni.

Szerintem az nagyon jó, ha futsz, de az nem feltétlen, ha minden áron valami nagy teljesítményt akarsz elérni, fontosabb a mozgás öröme, ha nincs nyomás rajtad, a legtöbb esetben jobb lesz az eredmény is.

Mindenesetre ne add fel, próbáld meg élvezni, hogy képes vagy futni, ne hasonlítsd magad másokhoz, föleg ne ilyen kivételes esethez! Sok örömet kívánok neked is sportoláshoz!

2022. okt. 31. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Rendben. DE!!!


Nagyon-nagyon-nagyon sok nő fut annyit, amennyit csak futhat sérülésveszély nélkül ÉS edzővel ÉS jó technikával, mégis csak 4 órás maratonra képesek.


Például mert a szívben se tudnak bizonyos változások végbemenni 14 éves kor felett, csak megnagyobbodni tud. Az izmokban szintén.


A többi biológiai hátteret nem tudom, bár az érdekelne.

2022. okt. 31. 19:53
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

A 23 évével nem kezdte annyira későn, a maratoni távon jellemzően 30-35 évesen a legnagyobb a potenciál az egyéni csúcsra, tehát volt rá 10 éve. Nyilván aki korábban kezdte és hasonlóan tehetséges mint ő, valamint hasonló edzésmunkát tett bele, az valószínűleg jobb nála. De vedd figyelembe, hogy az ő szintjén 5 perc különbség maratonon már baromi sok, összetorlódnak az eredmények, egy 3:30-as és egy 4:00-s női maraton között kisebb edzésmunkában és tehetségben a különbség, mint 2:30 és 2:25 között.


Akik hasonló korban kezdték nők, és 10 év után épp hogy 4 órás maratont futnak, nyilván eleve nem tettek bele akkora edzésmunkát, ami szinte teljesen biztos, mert ekkora tehetségbeli különbség nincs. De ettől még van tehetségben is különbség, nem mondta senki, hogy ne lenne.


A szív fejlődése témát megint túlmisztifikálod, neked aki alig 1 évs futsz, eleve nem lehet szűk keresztmetszet, hogy mekkora max. pulzusszámmal képes a szíved dobogni. Kis mértékben lehet felnőttkorban is fejleszteni, vagy legalább lassítani a max. pulzus visszaesését. Azt viszont sok futással öregkori természetes halálodig fejlesztheted, ha addig nem visz el valami, hogy egy adott pulzustartományban mire vagy képes. Ezért van, hogy minél nagyobb táv, annál idősebbek rúgnak még labdába. Nóri sem lehetne már 800 méteren klasszis, de 5000 méteren sem, de maratonon mint látható szép eredményei vnanak. Mert ott fontosabb az aerob alap, mint a max. pulzus.

2022. okt. 31. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!