Mi a hasonlóság és mi a különbség a kendo és a kenjutsu között? Mik a közös és mik az eltérő szabályok?
A kenjutsu egy tradicionális japán harcművészet. A karddal való ölés művészete. Fakardot (bokken) illetve éles katanát (shinken) használnak benne, nincs védőfelszerelés, így contact sem (az ellenfelek nem vágják meg egymást igazából, max fakarddal). Rengeteg technika (itt: kata) van benne, melyek különböző harci helyzetekre készítik föl a tanulót.
A kendo egy modern, japán sport. A kenjutsu-ból lett kialakítva, védőfelszerelést (bogu) és rugalmas bambuszkardot (shinai) használ. Ez lehetővé teszi, hogy a küzdő felek teljes erővel kivitelezhessék a vágásokat, azonban versenyszabályokhoz van kötve. Csak a shinai végével (hegyétől számított első szakasz) ért találat ér pontot. Három vágás van: két függőleges a fej (men) és csukló (kote) valamint egy vízszintes, mellkas (do). Ezenkívül felsőbb szinten a torokra leadott szúrás is megengedett. A kendo-ban megtalálhatóak a kenjutsu technikái, de csak vizsgákon kérik számon őket, versenyen való alkalmazások amúgy is szabálytalan lenne. A kendo japán nemzeti sportja.
A kenjutsu és a kendo kapcsolata ugyanúgy viszonyul egymáshoz, mint a jujutsu és a judo. Míg a jujutsu és a kenjutsu tradicionális harcmávészetek (bujutsu) azaz rengeteg (ez a Meiji korban majdnem elérte az ezret) különböző iskolát (ryu) különböztetünk meg, ami az alapító mesterek sajátos stílusjegyeit hordozza. Így találkozatsz olyan kifejezésekkel például, hogy "Daito Ryu Jujutsu", "Takenouchi Ryu Jujutsu" vagy "Jikishinkage Ryu Kenjutsu", "Niten Ichi Ryu Kenjutsu" stb... Ezek a különböző iskolák nevei, általában az alapítómesterről, vagy az iskola jellegzetes módszertanáról, esetleg a helytől függően kapták nevüket. Ezeket a tradicionális iskolákat összefogóan régi iskoláknak (koryu) nevezik. Ezzel szemben a judo és a kendo mint modern harcművészetek (budo) már eleve központosítva jöttek létre a judo a "Kodokan" a kendo pedig a "Zen Nihon Kendo Renmei" nevű szervezetek égisze alatt működik, és ma már külön egyetemek is vannak eme harcművészetek tanulmányozására. Ezzel szemben, ha valaki koryu bujutsu-t akar tanulni, annak meg kell keresnie az öreg mestereket.
Gondolom feltűnt edves kérdező, hogy két szócska is van itt mégpedig a "jutsu" (művészet) és a "do" (út). Dióhéjban annyi a lényeg, hogy a jutsu tradicionális, maximálisan a hatékonyságra, az ellenfél testi épségének károsítására (nem ritkán életének kioltására) irányuló fogalomkör. Ezzel szemben a do egy sport, mely biztonságos kikapcsolódást nyújt, és pusztítás helyett sokkal inkább a szellemiségre, önmagunk fejlesztésére kerül a hangsúly (ez persze meg van a jutsu-ban is, csak nem olyan intenzíven). De úgy is mondhatnánk, hogy a jutsu a harcművészet és a do a küzdősport.
Remélem mindent leírtam, habár néhol helyen lehet némi pontatlanság (kendo és kenjutsu terén nem vagyok túl tájékozott). Ha még maradna kérdésed, olvass kicsit utána a két stílusnak:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!