Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Xing Yi, Bagua Zhang, Hung...

Xing Yi, Bagua Zhang, Hung Gar Kuen, Choy Lay Fut, Wing Chun vagy Chow Gar?

Figyelt kérdés
Melyik kung-fu irányzat a legjobb önvédelemre?

2015. ápr. 15. 19:31
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
41%

ezeket az irányzatokat már nagyon kevés mester tanítja helyesen.

ha van is ilyen, az nem europában él.

kína neked meg túl messze van.

2015. ápr. 15. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
36%
Ezek közül egyedül a wing chun-t tudnám ajánlani amiről tudom ,hogy Európában is jól tudnak oktatni , sajnos a helyzet viszont az , hogy ők Horvátok és az egyetlen aki képviselte őket itthon már külföldön él. [link]
2015. ápr. 16. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
36%
Wing Chun, mivel kevés benne a felesleges mozdulat.
2015. ápr. 16. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
30%

Amelyiket legjobban tanítják, legjobban illik hozzád, legtöbb időt tudod edzésre, gyakorlásra fordítani.


Mindnek vannak erősségei, de én még helyes wingchun edzéstechnikákról nem hallottam. Szóval az utolsó válaszoló álláspontját úgy közelíteném meg, hogy csak felesleges mozdulat van a wingchunban.


Nem felesleges ütő mozdulat: amit egy boxoló csinál, aki ki tud ütni egy embert

Felesleges ütő mozdulat: amit egy wingchunos csinál, aki általában nem tud kiütni egy embert.


De persze nem kell ezzel a megközelítéssel egyetérteni. Jól oktatva mind lehet eléggé jó. Érdekes amúgy, hogy egy csomó belső stílusú (vagy félig lágy - félig kemény) kungfu stílust soroltál fel a kérdésedben.


Ezekről mindig vannak jó történetek, sokan találkoztak 1 esetleg 2 ügyes xingyissel, baguással vagy hunggárossal.

NYILVÁN ez kevés ahhoz képest amennyi jó boxoló van, de tényleg kevés helyen oktatnak jól kungfusokat. De lehet jól oktatni, jól csinálni, szerintem.

2015. ápr. 16. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
51%

Én nem a box-ra gondoltam hanem az ilyen kung fu hokusz pokuszra.


https://www.youtube.com/watch?v=CqauD520S2k.


Wing tsunban csak egy ilyen van, amit nem is tanitanak már.

2015. ápr. 16. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
77%

Tudtommal egy hung garos a feledzett testével, kezével tud sérülést okozni egy embernek.


Hogy ezt milyen edzéssel, milyen formagyakorlatokkal érik el, az az ő dolguk. Ki tud ütni valakit vagy sem? Ennyi a lényeg. Ez meg mondjuk nem jön le egy formagyakorlatból.


Én is gyakorlok néha formagyakorlatokat, abból nem látszik, hogy tudok ütni.

2015. ápr. 16. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
56%

Ha valaki még sosem tanult kung fu-t az kérem szépen ne linkeljen hülyeségeket , a videóban először is formagyakorlat van ami kb minden harcművészetben megtalálható , olyan ez mint a boxolonak a zsákolás.

A wing chun-ban pedig nem csak hokusz pokusz van , igazából nincs is benne semmi extra simán arról szól az egész , hogy hogyan lehet kihasználni az ellenfél mozdulatait és ezzel előnyt kovácsolni magunknak majd a földre tolni és kiütni. Egy gyors de brutális stílus , az más kérdés , hogy itthon nem érdemes ezt választani.

2015. ápr. 16. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
53%
Én pont azért linkeltem a videot hogy jelezem hogy a wing chunban csak egy ilyen hokusz pokusz van ami szerintem előny. De erre Bruce Lee adot egy tökéletes választ : miért gyakoroljak olyan mozdulatokat ami egy valós küzdelemben nem használhatok.
2015. ápr. 16. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
52%

Bruce Lee-t személy szerint tisztelem , de a formagyakorlatok nem hokuszpokuszok , egyrészről hülyeség az , hogy nem használja , pl 2:20 tól https://www.youtube.com/watch?v=Y4O6WoWuJ4U

pak sao ütés és a végén amit csinál az tulajdonképpen csukló erősítő ezért is csinálja annyiszor a videóban , majd 2:39él gan sao. Mind a kettő védekezésre használatos mozdulat ha jön egy ütés ellépsz de a kezeddel azért eltolod biztos ami biztos alapon pak sao. Vagy jön egy rúgás ami elől nem tudsz ellépni már akkor gan sao lecsapod a kezed a tested elé ezzel fedezve azt a részt. És az egész ilyenekből áll.

2015. ápr. 16. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
48%

Én Franciaországban élek, voltam egyszer egy Hung Gar edzésen (de csak néző), a kínai mester az UJJAIVAL(!!!) átlyukasztott egy kókuszdiót. Ököllel, csuklócsonttal és a fejével pedig, betonjárdalapokat tört össze. Ja csak 60-70 valahány éves a fazon. A Hung Gar az nagyon brutális, végig néztem az edzést volt ott egy olyan fabábú amire rá voltak festve az akupunktúrás pontok, meridiánok...stb. A tanítványoknak azokat kellett pontosan ütni, ujjal. Mindegyik ott edző tagnak szét vannak kopva az ökleiken a bütykök, az ujjai olyanok mint a véső, az egyik srác pénzérmét is meghajlított az ujjaival, utána megszorította szintén az ujjaival a csuklómat, azt hittem összeszarom magamat. Mit lett volna ha ezt a mester csinálja meg rajtam.

Főleg a kezüket használják a verekedéshez, meg mint a cselgáncsban földhöz csapják egymást, beszéltem pár tanítvánnyal, rúgások csak kevés van benne.


A Hung Gar támadó stratégiája és elvei is nagyon szokatlanok, teljesen máshogy támadnak mint más harcművészetekben. Hogy megértsd írok egy példát (hangsúlyozom ez csak példa!):


Tegyük fel összecsap egy ökölvívó és egy hung gar kung-fus. Ugyebár mi egy ökölvívónak a főfegyvere? Benne van a nevében, az ökle és azzal kivitelezett ütései. A bokszolók jól védekeznek, védik a fejüket a felsőtestüket...stb, úgy mint minden más küzdőstílusban.

De mit csinál a hung gar-os? Hát ő is ütni fog, de nem fejre, sőt még csak nem is felsőtestre. A bokszoló kezét fogja ütni. Ez most hülyén hangzik, de ez a hung gar főelve, hogy az ellenfél támadó testrészét (ami a bokszoló esetében a kéz) iktatja ki. Mivel a HG kungfusok évekig keményítik a csontjaikat, ezért ököllel, alkarral, szétfogják verni a bokszoló csuklócsontját és alkarját. A bokszoló ilyenkor még védekezni sem nagyon tud, mert muszáj a kezeit fent tartania, különben legépelik az arcát, így a keze szenvedi el a csapásokat. Kis idő múlva csonthártyagyulladás, fájdalom és erős zsibbadás jön létre, aminek következtében a bokszoló nem tudja fenntartani a kettős fedezéket, másrészt a zsibbadt és fájós kezekkel nem fog tudni se erőset, se gyorsat se pontosat ütni. Sőt a HG-ban minden ütést úgy védenek ki, hogy az alkarjukkal ráütnek az ellenfél alkarjára. Nem csak kiteszik az alkart, mint a karatésok, azzal is ütnek. Eközben a HG-s az alacsony rúgásokkal a térdét is szarrá rúghatja, így a bokszoló fürge lábmunkája is alaposan lekorlátozódna. Onnantól pedig már csak be kell fejezni a bunyót.


Na hát valahogy így kell elképzelni a HG működését. A testfelkeményítés része az igen fájdalmas. A sparringok is fájdalmasak, pont ez végett. A HG az izomról, de főként a csontokról szól. Ez az a fajta kung-fu irányzat ahova, bizony KELL fizikai erő (és nem kevés)! Kínában sok HG-s egyben erőemelő vagy más erősportokat is űz. Nem véletlenül a neve az, hogy "Vasdrót" kung-fu (Hung Gar azt jelenti, hogy Vasdrót). Hozzá tenném, nem egyszerű megtanulni és sok idő is.


Jó magam nem ezt a stílust tanulom, én egy másikat (Choy Lay Fut). Amúgy Magyarországon, nem tudom, hogy mennyire jól oktatják ezt a stílust. De a lényeg, hogy maga a Hung Gar, az egy nagyon jó és hatékony stílus.


Ha már szóba jött a Choy Lay Fut, ráadásul szerepel a kérdésben is.

A fő különbség a Hung Gar és a Choy Lay Fut között az az, hogy CLF-ban jobban dolgozunk lábbal. A HG-ban kizárólag térd alatti (néhol derék alatti, de semmiképp sem derék fölötti!)alacsony rúgások vannak. A CLF-ban simán rúgunk fejre is, sőt térdelünk is és sípcsont használat is van. Az ütéstechnikák többsége hasonló. A HG-ban ütnek, ököllel, kézéllel, tenyérpárnával, könyökkel, csuklócsonttal és ujjakkal is. Ugyanezek vannak a CLF-ban is, csak annyi a különbség, hogy ujjakkal nem ütnek. A HG-ban az ütések levédésekor, alkarral félre ütik a támadó kezét, vagy ráfognak és maguk felé húzzák, miközben a másik kezükkel ők ütnek. A CLF-ban inkább gyors kitérések vannak. A földrevitelek, gáncsolások lefogások mindkét stílusban hasonlóak. A HG-ban többféle ütés technika van. A CLF-ben sok a "duplázó" technika, ami azt jelenti, hogy egyszerre két kézzel ütsz, vagy egyszerre ütsz az egyik kezeddel, miközben ezzel egyidejűleg rúgsz a lábaddal is. A testfelkeményítő (csonterősítő) edzések is hasonlóak, annyi a különbséggel, hogy a HG-sok a csontfeledzés mellett inkább a fizikai erőre gyúrnak, míg a CLF-sok inkább a hajlékonyságra. A HG mozgásanyaga merev mozdulatokból áll, míg a CLF-ban a fürgeség és a lazaság van előtérben. A CLF ütései is amolyan ostorcsapásszerűek. Nagy lendülettel történik, gyorsan és lazán, majd a végén kell minden izmot befeszíteni és erőt beleadni. A formagyakorlatok nagyobbrészt különböznek, viszont a Tigris-forma mindkettőben dettó ugyanaz. A HG nagyon kemény, a CLF agresszív stílus.

A CLF lényegében olyan mint, kb. egy muay thai+taekwondo+aikido keverék.


A Xing Yi Quan az eredetileg a kínai lándzsavívásból származik, így a mozgása egyenes irányú. Lényegében amolyan taichival kevert kickbox.


A Ba Gua Zhang (vagy Pa Kua) pedig a kínai dupla-szablyavívásból származik. Körkörös gyors fordulékony lépések/lábmunka, erős tenyérpárnás ütések, dobások és gáncsolások, alacsony de erőteljes rúgások. Ránézésre olyan, mint egy tenyeres ütésekkel felturbózott aikido.


A Chow Gar a déli-imádkozósáska stílus. Szinte csak kézzel dolgoznak. Nagyon-nagyon-nagyon nehezen tanulható, szerintem nem jó.


A Wing Chun, hát erről csak annyit, hogy egy agyonra hájpolt stílus. Nagy divatja van (lásd: Ip Man filmek....), és hatalmas marketingje. Egyáltalán nem hatékony, kicsit sem. Az 1700-as évek óta rendeznek Sanghajban (de más kínai városokban is) kung-fu viadalokat, minden más kung-fu irányzat képviselői közül kerültek már ki győztesek, de Wing Chunos még soha sem győzött. A láncütés csak elméletben működik, éles harcban nem lehet alkalmazni.

2015. ápr. 16. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!