Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Hogy lendüljek túl ezen...

Hogy lendüljek túl ezen mentálisan? Az életem a sport, és lehet, hogy abba kell hagynom?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A testépítés az életemet változtatta meg.


~35kgtól szabadultam meg. Egyik pillanatról a másikra életmódot változtattam, azóta sem tudom, hogy hogyan sikerült, de sikerült.


Másfél éve ennek élek. Nem versenyszerűen csinálom, viszont rettentő komolyan veszem, mert szeretem ezt csinálni.


Heti 4-5 alkalommal járok le edzeni, már már fanatikus vagyok és néha túlzásba viszem. Simán lemondok bármilyen programot csak azért, hogy inkább edzeni jöjjek.


Ez inkább mentális eredetű dolog, bizonyítani szeretnék magamnak+ maximalista vagyok. Ezzel semmi problémám nincs.


Viszont, másfél év alatt többször is hallottam, hogy intenzíven edzeni sérülés nélkül egy idő után kizárt.


Nem hittem volna, hogy 19 évesen, másfél év edzés után jön ez el.. Ez ebben a sportban nevetségesen kevés idő, mégis egy időre biztosan megbélyegeztem magam.


Szóval:


Új edzőteremben kezdtem el edzeni.

Láb edzés közben az egyik gép nem nekem lett kitalálva, mivel rettentő rossz a boka és csípő mobilitásom. Ezt én tudtam is, mégis erőltettem a gyakorlatot.


Ennek meg is lett az eredménye és a bal oldali csípőmnek konkrétan annyi. 3 nehéz szettem volt, a teremben még nem volt semmi probléma, de másnapra már a séta is nehezemre esett, illetve sokszor arra kelek, hogy szúr. (Gondolom van olyan pont amit nem kifejezetten szeret, ha sokáig abban vagyok)


Ennek már 4 (!) hónapja. Úgy voltam vele, hogy majd helyre jön. Hát nem. Azóta konkrétan bármilyen összetett gyakorlatnál a pozitív szakasz (pl guggolásnál amikor állok fel a súllyal) fájdalommal jár.


Alapvetően erős vagyok, de már 60kgos guggolásnál sem tudok feljönni annyira szúr és ég bal oldalt a csípőm.


(Összehasonlításképpen: sérülés előtt bolgár guggolás smith keretben 100kg 3x6-8 ismétlés.. Most pedig 2 lábbal nem tudok 60kgot guggolni fájdalom nélkül..)


Ma szintén láb edzés volt. 1 szett lábtoló gép után (ez ugyanaz a gép ahol lesérültem) ég és szúr bal oldalt a csípőm (bal oldalt sokkal rosszabb a mobilitásom, valószínűleg ez is közrejátszik abban, hogy miért ott fáj), de annyira, hogy kell 3 perc mire megtudjak mozdulni és feltudjak állni.


Ilyen még sosem volt, meg is ijedtem. Nyilván nem csináltam több szettet.


Orvoshoz kell mennem, tudom, és hétfőn kérek is időpontot, mert ez nem játék.


Viszont annyira szeretem ezt a sportot, hogy nem tudom hogyan lendüljek mentálisan túl azon, hogy valószínűleg több hónapig nem tudok majd lábra edzeni.. Akinek komolyabb sérülése volt az hogy lendült át ezen?



2023. márc. 11. 11:01
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Én isiász miatt 3 hónapig csak sétálni tudtam,azt is nehezen.Vannak bizonyos fizikai korlátok az életben,ezt el kell tudni fogadni.Olyan gyakorlatokat csinálsz majd,amilyeneket tudsz.Felsőtestre tudsz edzeni.A lábedzést meg megoldod kardióval,úszással,biciklizéssel,esetleg saját súlyos guggolással.Ha valakinek nem tetszik,hogy fejletlenebb a lábad,mint a felsőtested,az meg bekaphatja.
2023. márc. 11. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Jaj szegény, hát majd valahogy túléled
2023. márc. 11. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%
Nem 4 hónap után kellene orvoshoz menni, ha neked ennyire fontos a tested.
2023. márc. 11. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
59%

Sajnos nem ismerjük minden részletre kiterjedően (már, ha ez lehetséges egyáltalán) a körülményeidet, így igen kockázatos tanácsot adni. Szóval, amit írok az nem biztos, hogy neked is bejön, így kezeld a dolgot!


0. lépésként nyilván tessék elmenni orvoshoz (bármilyen nehézkes is haladni az eü labirintusában).


Én kezdetben mindenképpen eliminálnám azokat a gyakorlatokat, amik fájdalommal járnak, ILLETVE, feltéve, hogy nem okoz problémát, csak akkora ellenállással végezném, aminél egyáltalán nem érzek fájdalmat.


Az elmúlt 35 évben ugyanis azt tapasztaltam, hogy sokkal gyorsabban gyógyulok, ha nem veszem ki a játékból teljesen a kérdéses testrészt, viszont hangsúlyozom, csak akkora ellenállással terhelem ami egyáltalán nem okoz fájdalmat (ha minden szinten fáj, akkor meg nyilván kiveszem az adott gyakorlatot a listáról).


Feltehetőleg a funkció tartja fenn a struktúrát, ezért működhet ez a módszer.


Ha például neked lennék és csak 60 kg - mal menne a guggolás, akkor még annál is jóval kisebb terheléssel végezném a gyakorlatot. Aztán idővel, de csak nagyon lassan és apró lépésekkel emelném a terhelést.


Lehet kisebb ellenállással is stimulálni az izmot, például csinálhatnál valami ilyesmit:


Végezz minden guggolás széria előtt gépen lábnyújtást, annyit és akkora terheléssel, hogy "beégjen" a kvadricepszed és utána azonnal - azaz 0 pihenővel - kezdj neki a guggolás szériádnak. Így, mivel a combfeszítőd átmenetileg nagyon le lesz fáradva, sokkal kisebb súly is elég lesz a guggolásnál ahhoz, hogy stimuláld a négyfejű izmot (ez ugye az előkimerítés elve).


(Én ezt a módszert a mellnél alkalmazom, mert, hiába, hogy lassan és szabályosan végzem például a fekvenyomást, a vállaim tudnak rendesen

fájni, ha olyan súllyal dolgozom, amivel kb 12 ismétlést tudok végezni szériánként, 1 perces pihenők mellett. Épp ezért például tárogatok (vagy Peck - Deck, esetleg csigás keresztezés, stb) minden fekvenyomás széria előtt, ráadásul szuperszetben van a két gyakorlat, úgy mégpedig, hogy egyáltalán nincs pihenő köztük (azaz, folyamatosan váltogatom a tárogatást és a fekvenyomást, illetve kicsit az ismétlésszámot igyekszem megtolni (úgy 15 - ös tartományba). Ezzel a módszerrel, (jóval) kisebb súlyt használva a fekvenyomáshoz is bőven elegendő stimulust kap a mellizom, vállfájdalom nélkül. )


Te is szuperszetbe teheted mondjuk a lábnyújtást és a guggolást, sőt, lábra nyugodtan végezhetsz magasabb ismétlésszámú szériákat is.

Ezt még nehezítheted azzal, hogy például a lábnyújtást lassabban végzed, mint az átlagos tempó és minden egyes kinyújtásnál külön ráfeszítesz a kvadricepszre egy - két másodperc erejéig. Ezután azonnal váltasz guggolásra és ott is mondjuk lenyomsz egy 15 - ös ismétlésszámú szériát, úgy még pedig, hogy ott is ráfeszítesz a combfeszítőre végig, amíg ki van nyújtva a lábad. Ha befejezted a guggolást, késlekedés nélkül kezdd újra a lábnyújtással, stb.


ha még nem próbáltál hasonlót, meg fogsz lepődni, mennyire kis súly is elegendő (meg, hát eleve nem is fog menni ez nagy súlyokkal :) ) ahhoz, hogy nem csak, hogy stimuláld a combod, de alig bírd végigcsinálni.


A legtöbb ember, aki már súllyal guggol egy ilyen rendszerű lábedzést még a saját testét használva (azaz pluszsúly nélkül) guggolva sem biztos, hogy végig tudna tolni. Gondolj bele:


- előkimerített combfeszítő

- intenzitásfokozás a ráfeszítésekkel és a zéro másodperces pihenőkkel

- intenzitásfokozás a lassabb végrehajtással

- intenzitásfokozás ezek mellett a magasabb ismétlésszámú szériákkal


Így sokkal, de sokkal kisebb súly is elég lesz a guggolásnál, de mégis kap majd stimulust a combfeszítőd.


De hangsúlyozom, ha fáj, akkor semmiképp se végezd a guggolást és mindenképp menj orvoshoz!

2023. márc. 11. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

hogyan lendülj túl rajta?

nézd én 12 éve edzek ugyanolyan felfogással mint te,a 12 alatt ez nyílván alábbhagyott kicsit de heti 3 edzésnél kevesebben soha sincs még most se.Alárendeltem ennek mindent,sokat adott,sokat vesztettem miatta.Soha nem volt semmilyen kihagyásom egészen tavaly szeptemberig mikor szanaszét tört a kézfejem,azt mondták alsóhangon fél év lesz.Először fel se fogtam aztán szép lassan kezdtem átgondolni a dolgot,kicsit megállt az életem is dolgozni se tudtam,életembe először kezdtem másképp gondolkodni hogy nem szólhat minden erről lesznek élethelyzetek mikor sajnos akadályoztatva van,és még mennyi lesz!Foggalmam sem volt hogy bírom ki,lábazni lejártam,de semmi más.FELFOGTAM hogy most stopp lesz nem tudok mit tenni,új élethelyzet,mit vált ki belőlem!Most fél évvel vavyok a törés után már február eleje ota edzek ismét,kicsit szarabb lett a forma nem vészes,és a világ se állt meg!

2023. márc. 11. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Hát figyelj..Én középiskolás koromban elég sokat edzettem. Nem voltam nagy durranás de lejártam szorgalmasan, bár nem volt egy nagyon jó kinézetem, se nagy erőm, viszont szerettem csinálni és most is. Aztán elkezdtem az egyetemet és le lehet szólni, de az első év után abbahagytam, mert nem volt normálisan idő az edzésre. Kb. bejártam az egyetemre, utána hazaestem és tanultam hajnalig. Vizsgaidőszakban reggeltől szintén hajnalig tanultam végig. Az összes hobbimat leépítettem emiatt, de legalább meglett a diploma. Ahogy viszont vége lett elkezdtem újra. Ha én kibírtam évekig, akkor te is kibírsz pár hónapot, rendbe jössz és menni fog ugyanúgy. Sajnos néha az élet nem arról szól amit szeretnénk csinálni, faxság, de ez van.
2023. márc. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!