Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Akik ch helyett telitetlen...

Akik ch helyett telitetlen zsírokat esznek, milyen ételeket esznek?

Figyelt kérdés
Például tömegeléskor a ch helyett több száz gramm zsírt, miből?
2014. dec. 19. 21:33
 1/9 anonim ***** válasza:
Olajos magvak, avokádó, lenmagolaj, halolaj.
2014. dec. 19. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Telítettből: kókuszzsír, disznózsír, tojássárgája, szalonna, kolbász.
2014. dec. 19. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
látom, már kaptál választ, azért azt még leírom a ch-t nem lehet hosszútávon teljesen kizárni. még a ketogén diétában is van ch-visszatöltő-nap :)
2014. dec. 19. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Elvileg ki lehet, mert nem esszenciális, de ugye edzés mellé kéne a glikogénvisszatöltéshez.
2014. dec. 19. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

a szervezet csodálatosan működik és képes alkalmazkodni nagyon sok különböző szituációhoz.

amikor ugye ch- hiány van, akkor elkezd maga előállítani. ezt ugye elsősorban aminosavakból teszi, illetve pár olyan alkotó van még, amiből lehet (laktát, glicerin, páratlan C-atomszámú zsírsavak). illetve egy idő után elkezd ketontesteket előállítani, amikre sok szerv át tud állni energianyerés szempontjából, pl. az agy, ami arányosan baromi sok glukózt éget, ilyen esetben akár a szükséglete 75%-át tudja fedezni ketontestekből. viszont pl a vörösvértest csak glikolízis tud végezni, így neki mindenképpen kell előállítani glukózt. ez pedig sok energiába kerül, amit ugye zsírsavak égetéséből fedezünk. persze addig, amíg vannak. viszont ez hosszú távon kvázi életvitelszerűen nem tud működni. mivel nem ez a normális működés, ha a ch bevitel sokáig ténylegesen nulla, akkor egy csomó kóros elváltozás indulhat be. nem mondom, ohgy nem lehet x ideig élni így, de hát nem ez acél :) főleg tömegelésnél, amikor ugye építkezni akarunk, miért állítanánk a szervezetünket egy vészreakcióra? a ketogén diétát nem ismerem részletesen, de azt tudom, hogy ők sem zárják ki totálisan a ch-t, biztosan ki van számolva az rendesen.

persze, lehet játszani azzal, hogy kevés ch és több zsírsav, csak azt mondom, hogy nullára levinni a ch bevitelt, az nagyon extrém és nem normális állapot a szervezetnek, amiben nagy valószínűséggel nem fog fejlődni.

2014. dec. 20. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"nullára levinni a ch bevitelt, az nagyon extrém és nem normális állapot a szervezetnek, amiben nagy valószínűséggel nem fog fejlődni."


Igazából azt alapvetésnek és "normális állapot"-nak venni, hogy mi fejlődni szeretnénk és minél izmosabbak akarunk lenni, az elég önkényes gondolat. A testünk nem arra van kitalálva, hogy mi 140-es glikémiás indexű vitargóval töltögessük vissza a glikogénraktárainkat és megegyünk mellé 5-600 gramm ch-t. Ettől függetlenül szerintem kell a ch a kemény edzéshez, de az élethez nem szükséges, ha meg mégis, akkor az az emberiség évezredek óta kialakult szénhidrátfüggőségével magyarázható, ami evolúciós léptékkel mérve pont olyan kevés, hogy még simán visszafordítható eredeti állapotába. Persze a mezőgazdaság előtt sem éltek teljesen ketogén kaján az emberek, de a ch csak egy járulékos makrotápanyag volt, ami a gyümölcs mikrotápanyag- és rosttartalma mellé elmegy.


Ettől függetlenül mindenben egyetértek, testépítésnél nem érdemes ketogén étrendet követni, hacsak nem vagyunk rákényszerülve.

2014. dec. 20. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Jó de mondjuk zsírból az a pár gramm esszenciális zsirsav az ami a szukseges. A telitett zsir pl nem. Ahogy feherjebol is csak az esszencialis aminosavakat kell bevinni. A ch-bol is van esszencialis a rost. Szóval azt mondani hogy a zsír fontosabb mint a ch elég butasag.
2014. dec. 20. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

lehet, hogy rosszul fogalmaztam, nem azt akartam kihozni belőle, hogy a tömegnövelés a normális. úgy gondoltam, hogy még az alapvető kvázi stagnáló metabolizmushoz is szükséges a ch, nem hogy ahhoz, ha valaki izmosodni szeretne.


azt nem tudom, hogy hogyan alakult ki a mostani állapot, biztos, hogy az évezredek során nagoyn sokat változott a metabolizmus.


igen, definíció szerűen, valóban nem esszenciális a ch. esszenciális az, ami nélkülözhetetlen a szervezet működéséhez, de képtelenek vagyunk szintetizálni. ez persze nem igaz a ch-ra, mivel működik bennünk a glukoneogenezis. logikus is, hogy akkor ha megfelelő mennyiségű glukoplasztikus aminosavat és zsírsavat viszünk be, akkor ki tudjuk váltani a ch-bevitelt. amit korábban írtam, nem tőlem származik, én is ugyanerre a gnoldolatmenetre jutottam, hogy ki lehet váltani a ch-t, amit pedig leírtam a biokémia tanárom válasza :) azzal indokolta, hogy minden ch-t, ami a megfelelő működésekhez kell annyi plusz energia lenne kizárólag glukoneogenezisből előállítani, amit hosszú távon nem bírna ki a szervezet, nagyon legyengülne. (meg szerintem ez inkább egy elméleti dolog, mert gyakorlatban elég nehezen kivitelezhetőnek tartom, hogy kiszámoljuk, hogy pnotosan mennyi plsuz aminosav, és zsírsav szükséges a kellő ch mennyiség szervezeten belüli előállításához).

lehet, hogy ez régen nem így volt, sőt az biztos, hogy kevesebb olt a ch bevitel, azt is elhiszem, hogy esetleg nullához közeli.

de persze azzal lehet próbálkozni, hogy kevesebb ch-több zsír, én csak a ch teljes kiiktatásáról beszélek :)

2014. dec. 20. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
De pl a legtobb zsirsavat is elo tudjuk allitani ch-bol. Sőt talán nem esszenciális aminosavakat is. Szoval ez az "emberi szervezet zsiron es feherjen mukodik alapvetoen" nem igaz. A preferrált energiaforrásunk a szénhidrát. A zsir megteszi ha nincs mas de ha van rendelkezesre allo ch akkor a szervezet elobb mindig azt hasznalja fel nem a zsirt amit beviszunk. Es a paleo ember is sok ch-t evett.
2014. dec. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!