Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Mit csinálhatok rosszul...

Mit csinálhatok rosszul mellúszás és gyorsúszás közben?

Figyelt kérdés

Évek óta úszom. Átlagosan heti egy alkalomról van szó. Nem az a fontos számomra, hogy mondjuk fél óra alatt, több, mint 1 km-t leússzak, nem készülök amatőr versenyre, csak az fontos, hogy valamit mozogjak (néha túrázom, bringázok is). Tehát nem heti háromszor, szigorúan rendszeresen járó emberke vagyok.

Viszont alapvetően tudok úszni, dicsértek már meg más úszni járók ( :D ), és ha pár évente pár hétig úszó barátokkal megyek, őket erősen lekörözöm.

Nem mami-tempó, de nem is erős tempó, jó közepes az enyém.


Gyorsúszás. Alapvetően szeretem és mivel "kardio", nem szeretem kihagyni. Az évek során az uszodákban közvetlenebb emberek szólítottak már meg, az általuk említett hibákra igyekszem odafigyelni. Videókat figyeltem már meg, olvastam is neten az úszás technikájáról.

Mégis úgy érzem, akár a 25 méter végére, de 50 méter után biztosan kifulladok, nem elég az az egy levegővétel hármas ütemenként.

Mi lehet tipikus hiba?

Lehet nem találom el a saját tempómat, és túl gyorsan úszok, amit persze sokáig nem bírok?


A mellúszás csak szerintem a három "alap" közül a legnehezebb?

Nem megy jól a lábtempó, asszimmetrikusan rúgok, ezt sikertelenül próbálták korrigálni gyógyúszáson évekkel ezelőtt.

Lassan is haladok, fáraszt, kényelmetlen úszásnem az izmaimnak is, ha pedig kitett fejjel úsznék, akkor pár tempó után elvesztem az ütemet, és hadonászássá fajul az egész. :D

Tényleg nehéz úszásnem (a másik 2-höz képest) vagy csak én vagyok béna? A kitett fejjel úszók azért is választják, mert "nem kell" vízbe tenni a fejet és látod, merre mész.


2016. júl. 3. 19:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Gyorsúszásnál szerintem lehetséges, bár elég amatőr hiba, hogy valaki nem jól formálja a kézfejét és az ujjai között "elmegy" a víz. Hiba lehet még (nálam előfordul), hogy mikor kezdek fáradni, a kezemet már nem teljesen szabályosan használom és kissé csapkodóssá megy át az úszás. A könyököm túlságosan hajlítva tartom.


Mellúszásnál nekem is a lábtempó a kényes. Tolom magam előtt a vizet, nem pedig síklok rajta. Szerintem ez amiatt van, hogy a lábam lesüllyed és a testem nem a vízszintesen van. A testtartásom azt hiszem jó, szóval a rossz lábmunka miatt süllyedek. Plusz a kéz és lábmunkát képtelen vagyok tökéletesen összehangolni.


Egyébként szerintem a pillangó a legnehezebb úszásnem, oda nagyon erős felsőtest kell és a testnek is megvan a mozgása, amit szerintem nehéz megtanulni.

2016. júl. 3. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Az ujjaimra figyelek. Zárva tartom mindig őket.

Ritkán csapkodós az úszásom (volt már, hogy észre vettem magamon).

A karomat lehet én se tartom jól.



Amúgy nem emelem a fejem, a teljes testemet mozdítom, igyekszem nem feszíteni a karomat, amikor a levegőben van (ezt is észrevették rajtam hibaként), víz alatt próbálom húzni magam a vízen, lábtempó van.


Lehet, még feszítem a karom (bár sosem vettem észre, de ki tudja) és lehet rosszul tartom.

2016. júl. 3. 20:41
 3/3 A kérdező kommentje:

Lehet én se lököm magam eléggé mellúszás lábtempó közben. Bár utána siklom, és úgy veszem észre, akkor akadok el, amikor jön a levegővétel és vele a kartempó.



Érdekes, egy levegővel a gyorsúszás klasszisokkal jobban megy, mint a mell (tehát lehet tényleg megakasztom magam).

Gyorsban, ha edzettebb periódusban vagyok, majdnem a 20 méter is megy (tudom, ez is semmi :D), mellúszásban jó ha pár tempó... mennyi lehet az, 10 méter? :D

2016. júl. 3. 20:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!