Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogyan telepítsek Linux Mint...

Hogyan telepítsek Linux Mint disztribúciót a gépemre?

Figyelt kérdés

A kérdés egy kicsit bonyolultabb, Lenovo ideapad 330-15IGM típusú laptom van. A gyári operációs rendszer windows 10, de én már évek óta linux mint-et használtam, és semmi pénzért nem akarok tőle megválni.


A problémák a következők:


Linux mint Sylvia, Sarah, Sonya, tehát a 19.1 alatt semmit nem enged. Hiába csinálok bootolható pendriv-ot!


Linux mint Tara -ezt tudja pendrive-ról bootolni, viszont a touchpad nem működik. Fogalmam sincs mit kellene ehhez tennem, mert nekem ez a disztró is tökéletes lenne, ha működne a touchpad.


Az ubuntu-t egyébként engedi bootolni, sőt telepíteni is. Tegnap felraktam, de vannak gondok! Habár elég jól személyre szabdtam! "Youtube-on van róla egy nagyon jó videó!" Ha valakit esetleg érdekel beszúrom:

www.youtube.com/watch?ubuntu postfixv=Buc_YwR3d3Y


Egyszerűen nem akar telepíteni csomagokat, az asztalról képtelen szöveges dokumentumokat megnyitni. Ha szépen, stabilan működne nekem az ubuntu-18-4 is jó lenne.


Igazából én nagyon szeretném a mint-et, mert az nekem nagyon stabil volt és soha nem volt vele problémám.

Az ubuntu-t még csak tegnap tettem fel, de már rakoncátlankodik! A kérdésem tehát hogyan telepíthetném a mint-et? Amennyiben a Tara-t felrakom a touchpadot hogyan aktiváljam?



2019. szept. 26. 14:51
1 2 3
 1/27 A kérdező kommentje:
Bocsi, természetesen a régi gépen használtam évek óta a Mint-et. Ezt nemrég vettem, csak jó lenne rá egy mint de lehet nem is lesz támogatott sajnos.
2019. szept. 26. 15:02
 2/27 anonim ***** válasza:

"Linux mint Sylvia, Sarah, Sonya, tehát a 19.1 alatt semmit nem enged. Hiába csinálok bootolható pendriv-ot!"


Nem tudsz bootolni róla?

2019. szept. 26. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:
Sajnos nem bootol. Ubuntura igen, a Tara-ra is, az talán a 19 elég friss verzió. Ezalatt már nem, például Sylvia, Sonny, Serena, kicsit régebbi verziókat nem képes bootolni. Így aztán ugye telepíteni sem tudom. Talán valamilyen hardvertámogatási hiányosságok lehetnek, vagy passz.
2019. szept. 26. 17:39
 4/27 anonim ***** válasza:

GPT séma szerint kell kiírni a telepítőt UEFI módban, Rufus megcsinálja neked.

Így menni fog.

2019. szept. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
Vagy ha így sem, akkor MBR/BIOS módban. Valamint csekkold azt is, BIOS-ban mi van beállítva bootoláshoz (UEFI, vagy legacy... az én Lenovom, amit két hete vásároltam, gyárilag legacy-n volt).
2019. szept. 26. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:

Most van nálam kettő darab laptop. Az egyik a régi, amit eladok a másik az új, a lenovo. A régi gépben hdd van, linux mint Sylvia futott rajta.


Az új gépen win.10 volt, és először rufussal prbáltam kiírni a pendrive-ra a linix mint-et. Már akkor is valamilyen hibát jelzett, ennek ellenére kiírta. Aztán reboot, és temészetesen nem történt semmi egy üres kis fehér téglalap villogott a képernyő bal felső sarkában, több mint 4 percig. Rendben van gondoltam ok, átraktam a pendrive-ot a régi gépre és lényegében ugyanarra a rendszerre simán bootolt a régi gép.


Jó, akkor gondoltam talán a rufus a hibás kiírtam unetbootin-al. Régi gépen bootol, az újon nem! Jó akkor próbáljunk meg egy régebbi disztrót, Sonya. Ezt is kiírtam a régi gép sima lemezindító programjával. Aztán ismét régi gépen simán bootol a Sonya az új gépen nem. Ugyanez megint unetbootinal. Megint ugyanaz a helyzet.


Jó, akkor talán a legújabb disztó kell. Linux 19 Tara kiírom unetbootinnal. Régi gépen szokás szerint teljesen jó és, hoppá az új gépen is indul live, csak egy bibi van. A touchpad nem működik! Jó próbáljunk meg egy ubuntu-t Reboot. Ubuntu régi gépen természetesen megy és hihetetlen, de megy az új gépen is! Ez nem értem miért van, de így van sajnos.


Nem hiszem, hogy sok köze lenne hozzá a rufusnak, szerintem mindegy mivel írom ki, mert kipóbálltam. Ráadásul most nincs is windows-os gépem ki sem tudom íratni rufussal megint. Linuxon meg nem tudom telepíteni a rufust. Ha az ubuntu-t képes bootolni és a tarát is, habár érintőpanel hiányosságával akkor a Sylviát, Sonyát, egy normális mint disztrót miért nem tudok felrakni, miért tesz különbséget ezt nem értem. Most elvagyok az ubuntu-val, de a mint-et jobban szeretném.



Az új gépen most tisztán van az ubuntu. A rufust nem tudom leszedni

2019. szept. 26. 20:08
 7/27 anonim ***** válasza:
Ideapad 320 géppel szívtam jó sokat a tapipad miatt (18.3 alatt egyáltalán nem ment + a wifi is dobálta a kapcsolatot), végül a 19.2 (Tina) került rá, annál már rendben működött. Linux alatt én az Etcher-t használom lemezképek usb-re írásához, általában simán bootolhatók. Innen töltheted le: [link]
2019. szept. 26. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:
Köszönöm egyébként mindenki válaszát! A Tina lts-verzióját szívesen letölteném, nekem az simán jó lenne csak azzal meg az a baj, hogy torrent-től lehetne leszedni én úgy látom. Nekem meg nincs is olyan, azt sem tudom hogyan kell mert még életemben nem torrenteztem. Elvileg vissza is kell tölteni valamit cserébe, de amúgy ha menne nekem a Tina és működne a touchpad is annak nagyon örülnék. Le tudnád írni esetleg, hogyan kell leszedni a Tinát?
2019. szept. 26. 20:57
 9/27 anonim ***** válasza:

Nem írtad melyik desktoppal szeretnéd, de itt vannak a linkek:

Cinnamon: [link]

Mate: [link]

Xfce: [link]

Bármelyik mirror-ról letöltheted, a német, cseh tükrök többnyire elég gyorsak.

Én Cinnamon desktoppal használom, ez a jelenlegi fő rendszerem. :)

2019. szept. 26. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Kipróbáltam, kiírtam a Tina-t, sajnos ugyanaz a helyzet vele, mint a Tara-val. Szépen bebootol, csak éppen a touchpad nem működik. Sajnos úgy tűnik be kell érnem az ubuntu-val. Egyébként Mint-ből 19.1 alatti verziókat képtelen bootolni, ha ezt tudom lehet meg sem veszem ezt a laptopot. Egyébként ssd van benne. Ha működésre bírnám késztetni az érintőpanelt akkor azonnal dobnám is fel a Tara-t, vagy a Tina-t.
2019. szept. 26. 21:40
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!