Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linuxban kérnék segítséget,...

Linuxban kérnék segítséget, totál amatőr vagyok benne?

Figyelt kérdés

Nem kérdés volt, de csak így tudom kiírni.


Ubuntu 11.10, nem tudok internetezni mert visszapofázik, és fogalmam sincs a linuxos telepítés módjáról. Sajnos 32 bites verzió, és ebből nem adtak ki 64 bitest. De semmiképp sem akarok másikat, ezt szeretném munkára bírni. A wi-fi kapcsolat megvan, és a firefox is megnyit ezt-azt, de hamar kifagy.


2021. júl. 11. 18:28
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Kérek mindenkit, hogy lehetőleg mellőzze a szakszavakat.

Angol verzió, és ha sikerült volna már munkára bírnom a google fordítót, akkor lehet hogy előrébb lennék.


A képernyőképem: [link]


Igen, tudom mi ez. Nem kell ragozni.

2021. júl. 11. 18:31
 2/12 anonim ***** válasza:

" nem tudok internetezni mert visszapofázik"

? ebből zéró információ derül ki, de gondolom valami certek lejártak meg ilyenek + régi böngésző


" fogalmam sincs a linuxos telepítés módjáról"

nem különbözik más rendszertől

bebootolsz egy usb-s pendriveról, majd pár alap kérdésre válaszolsz és kiválasztod, hova telepítse


ubuntu 11.10-et 2011-ben adták ki, 2013-ban pedig befejeződött a támogatása, kb. olyan mint ha most windows xp-zni akarnál


háttérképből kiindulva ez valami Anonymous-OS-es bohóckodás

[link]


ha tudod milyen alkalmazásokra van szükséged, bármelyik linuxra felpakolhatod


ilyen security-szerű dolgok egybe pakolva a kali linuxban van, de az se idiótákra lett tervezve


ha pedig anonimitás kell, akkor tor/tails/whonix

2021. júl. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

"Ubuntu 11.10"


Ez komoly vagy csak elírtad?

2021. júl. 11. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

#2-nek:


A telepítés kérdését félreértetted. Ez mint rendszer nem telepíthető, csak live módban fut.

[link]


Böngésző telepítésére gondoltam.


A TOR-ra ezt válszolja: [link]


Ha indítom a firefox-ot, akkor az elindul, de a főoldal ezt válaszolja: [link]


Ha megnyitom a google.com-ot, akkor azt megtalálja.

[link]


Viszont amikor bármit keresni próbálok, először a google "bla-bla-bla" szövege fogad amit le kell okézni, viszont amikor ezt megteszem, kifagy.

[link]

2021. júl. 11. 20:13
 5/12 A kérdező kommentje:

Ismét #2-nek:


Ha az xp-s hasonlattal elijeszteni akartál, az célt tévesztett. Úgy szét-tunningoltam az SP3-at, hogy gyakorlatilag teljes értékűen használható mai környezetben! XD


Unom a win-t, kíváncsi vagyok a linux-ra.

2021. júl. 11. 20:21
 6/12 anonim ***** válasza:

Oké, én nem vagyok az az ember, aki habzó szájjal esik neki annak, aki nem azt nézi 2 percenként, hogy egy szoftvernek megjhelent-e már újabb verziója, de azért vannak olyan helyzetek, amikor tényleg célszerűbb lenne újabb szoftvert használni. Az egy dolog, hogy erre már nincsenek is biztonsági frissítések, egy jól beállított rendszer ésszel használva, egy jól beállított, tűzfallal ellátott, NAT-olt router mögött így is kielégítő biztonságúnak mondható. De emellett az internet nagyon sokat változott 10 év alatt, és ami akkor működött, az nem biztos, hogy most is működni fog. Mármint: persze, el fog indulni pl. jelen esetben egy antik böngésző, de azóta megjelentek olyan technikák, amelyeket egy 10 évvel ezelőtti rendszer elképzelhető, hogy már nem támogat. Mondjuk a mellékelt képeken látható hibaüzenet is erre utal. (Bár azért egyszer ellenőrizd a rendszerórát, hogy jó-e! Gyanítom, hogy jó, mert máskülönben a Google főoldala sem jönne be HTTPS-sel.) Szerencsétlen böngésző próbálná betölteni az oldalakat, de egyszerűen nem tudja a titkosított csatornát kiépíteni, mert a weboldal által használt titkosítási algoritmust nem tudja értelmezni. (Gondolom, sima HTTP-oldalakat gond nélkül betölt.)


"Úgy szét-tunningoltam az SP3-at, hogy gyakorlatilag teljes értékűen használható mai környezetben!"

Egészségedre!

Azt azért elárulhatnád, hogy hogyan telepítesz egy átlagos mai szoftvert erre a csodásra mókolt rendszerben? Mondjuk egy olyan szoftvert, aminek csak 64 bites változata létezik. Vagy pl. hogyan tetted fel rá a Microsoft Office 2016-ot? Vagy a Unity 6-ot? Vagy elárulhatnád, hogy hogyan kezeli a 4 TB-os merevlemezt? Gondolom, böngészőből sem a Firefox vagy Chrome hivatalos változatát használod, azok ugyanis kb. 40 verzióval ezelőtt megszüntették az XP támogatását. (Igen, tudom, van MyPal, ami még mindig jól használható.)

Én nagyon szerettem az XP-t, egy előremutató és stabil rendszer volt még akkor is, ha azért voltak benne hibák. Sokáig (kb. 2015-ig) elsődleges rendszernek használtam, a Linux csak a másodlagos rendszer volt. De egy idő után már túl sok macerával és lemondással járt a használata, ha az ember az újabb dolgokat is (beleértve az újabb titkosítást használó weboldalakat is) használni szeretné. Ma már sok szoftvernek csak 64 bites verziója jelenik meg, azt pedig nem fogod tudni feltelepíteni, hacsak nem a feledésbe merült, és extrémen ritka 64 bites XP-hez van szerencséd. Sok szoftver igényelne olyan rendszerkomponenseket, amiket az XP már nem tartalmaz, és/vagy már nem telepíthető rá. (.NET 4.5-öt igénylő alkalmazások kilőve.)

A Linuxot meg ilyen szempontból értelmetlen a Windowszal összehasonlítani. A két oprendszercsaládnak a fejlődési útja nagyban eltért. A Linux sokáig inkább csak szerver fronton volt erős, asztali rendszerként azért meglátszott, hogy jóval fiatalabb, mint a Windows. 2011-ben a Windows már jócskán kiforrott rendszer volt, igazából elérte azt, ami egy asztali rendszertől elvárható. Azóta viszont érdemben nem tudott komolyabban fejlődni, már csak azért sem, mert technikailag ami szükséges volt, azt már rég megvalósították. (Persze, ez nem jelenti azt, hogy minden optimális, stabil, és jó is benne.) A Linux - már ami az asztali felhasználási területet illeti - kb. 2005 környékén kezdett el nagyon meredeken fejlődni, és közel 10 évbe telt, mire ő is elérte azt a szintet, ami egy asztali rendszertől elvárható. (Sőt, még jóval többet is, és mindezt stabilabb alapokon, de ez már más kérdéskör.) A 2011-es Ubi még ebből a kiforratlan, fejlődő időszakból való, semmiképp nem nevezhető egy kiforrott, stabil verziónak. (Főleg, hogy még csak nem is LTS, amire azért jobban szoktak figyelni.) Az XP már egy aránylag kiforrott rendszer volt. A 11-es Ubuntu még nem, ők ekkor voltak abban a bizonyos meredeken felfelé ívelő ágban. Aztán persze pár év alatt behozták az ilyen irányú lemaradásaikat (sőt... nem véletlen, hogy nem is használok már Windowst), miközben a Microsoft meg csak töketlenkedett, de ez a jelen. 2011-ben még más volt a helyzet. Nagyjából a 14-es verzióra mondanám azt, hogy felhasználói szinten is kiforrott rendszer lett, de - ha valamilyen okból kifolyólag tartózkodsz az aktuális verzióktól - a 16.04 az, amire azt mondom, hogy még ma is jól használható. A 18.04 meg abszolút ideális, igaz, már csak pár év van hátra a támogatásából. A 14.04 már kicsit macerás, meg régicske, a 12.04 meg még kiforratlan. Az előtte levőkkel meg ma már nem érdemes számolni. Kivéve persze, ha nosztalgiázni, meg retrózni akarsz, de akkor viszont ne akarj mai weboldalakat nézegetni. ;)


"Unom a win-t, kíváncsi vagyok a linux-ra."

Ezt meg is tudom érteni. Én már évek óta Linuxozok, és eszem ágában nincs "visszatérni" a Microsoft univerzumába. Na, de miért egy jócskán elavult változatot akarsz nyüstölni? Szkeptikus vagy az újdonságokkal kapcsolatban? Vagy 32 bites rendszert szeretnél? Akkor használj 18.04-es Ubuntut, vagy valami hasonló korú disztrót. (Debian 9, Mint 19, OpenSUSE 15.1, stb.) Vagy gyengébb géped van? Akkor ott a Lubuntu, meg úgy általánosságban az LXDE. Akár még fél GB RAM mellett is szépen fut. Mi az oka, ami miatt ragaszkodsz a 11.10-hez? Vagy egyszerűen csak ebben látod a kihívást, hogy egy antik rendszerbe életet lehelj? Ami mondjuk nem rossz hobbi, de akkor írd le, hogy ez a helyzet. ;)

2021. júl. 12. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

#6


Csak nézz rá a képernyőképekre, mi ez a rendszer?? "Anonymuos OS", már a nevéből árad, hogy ez egy 12 évesek által összetaknyolt valami. Ráadásul alighanem trójai is van benne: [link]


Én nem értem, miért kell ilyen ultragagyi, lejárt szavatosságú, gáz rendszert használni, mikor ott vannak a jól bevált disztrók.

2021. júl. 12. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

#7-nek:


Mint azt az első hozzászólásomban is jeleztem: tudom mi ez, nem kell ragozni, vázze! Off.


#6-nak:


Hát te sem sokat segítettél, csak ismeretterjesztő órát tartottál és kritizáltál.


Az xp kapcsán jól sejted, a 64-bites sp3 van meg. (nem volt egyszerű annak idején beszerezni) Ezzel meg is beszéltük a memória, és tárhelykezelést.


Microsoft Office 2016, Unity 6? Az előbbire tökéletes megoldás az OpenOffice, az utóbbiról azt sem tudom hogy mi, tehát szükségem sincs rá.


A NET 4.5-öt igénylő alkalmazásokat pedig megoldottam. Maradjunk annyiban, hogy egy kínai szoftver segített.

Bár legalább 35-40-szer telepítettem újra csórikámat mert sokszor futottam vírusba segítség helyett, de megérte a kitartás. Soha nem gondoltam volna, hogy pont a sárgák fognak segíteni! XD


Az IPv6 pedig eredetileg is be van építve az xp-be, csak ezt kevesen tudják.

[link]


Így azért már nem is annyira idejétmúlt, igaz?


Mivel nem nagyok az igényeim, ezért gyakorlatilag semmiféle akadályba nem ütköztem böngészéskor.


Visszatérve az anonymous-ra: tudnál adni egy linket, vagy gyakorlati magyarázatot egy 32-bites, erre a rendszerre telepíthető böngészőhöz?

2021. júl. 12. 14:48
 9/12 anonim ***** válasza:
Oké, nem offolok tovább, csak az érdekelne még, miért ragaszkodsz ezer éves oprendszerekhez?
2021. júl. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Bala'zs-nak:


Rendben.


Az egyik nyomós okom, hogy a jelszóval védett felhasználói fiókokat is úgy lapozgatom vele, mint kisgyerek a képeskönyvet.Jelszó ide, vagy oda.


Az eredetileg gyári védelem alatt álló mappákban is nyugodtan turkálok.

Dokuments & Settings, System volume information, Recovery.


Kipróbáltam. Ha levédesz jelszóval egy rendszert és bebootolsz ezzel a kis g'civel, akkor azt szedsz le inaktív állapotban a gazdagépről, amit csak akarsz! Nem csinál lelkiismereti kérdést a jelszó kikerüléséből. XD

2021. júl. 12. 15:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!