Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek arról, hogy...

Mi a véleményetek arról, hogy milyen ütemben fejlődik, és jelenleg mire képes a mesterséges intelligencia, és mi várható?

Figyelt kérdés

Ez már nem Sci-fi, ez a jelen.

Középiskolás szintű szövegértés, könyv után olvasónapló írás, biológiai kutatómunkában elért áttörő felfedezés...


[link]


[link]


Szerintem lassan ott tartunk, hogyha erre bíznánk a közgazdaság és egyéb irányítását "politikusok" helyett, pikkpakk helyreállna Magyarország gazdasága.



2022. jan. 21. 09:47
 1/6 MDaniel98 válasza:
100%
A közgazdaság középiskolás szintű szövegértésnél azért egy picit bonyolultabb, összetettebb dolog.
2022. jan. 21. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ezért is emeltem ki a fejlődés tendenciáját: néhány éve ez a tudomány még sehol se volt, de egyre gyorsabban fejlődik. A fordítás pl. elképesztő iramban, lásd a Google fordítóját!


Nem minden tudományágban azonos a fejlődési színvonal - legalábbis ahogy én gondolom.


A legtöbb, középiskolásoknak szánt teszten, ahol feleletválasztós és kifejtős feladatok is voltak, és ahol a kérdések értelmezésén túl komoly szövegértési problémákon is át kellett magát rágnia, kifejezetten jól teljesített a Gopher. Íme néhány eredmény, csak a középiskolai tesztek közül:


állampolgári ismeretek: 83,9%

pszichológia: 81,8%

amerikai történelem: 78,9%

földrajz: 76,8%

világtörténelem: 75,1%

európai történelem: 72,1%

biológia: 71,3%

mikroökonómia: 66,4%

makroökonómia: 65,1%

informatika: 54%

statisztika: 50%

kémia: 47,8%

fizika: 33,8%

matematika: 23,7%


Tehát hangsúlyozom: én se a mára vagy két hétre értem, hanem úgy pár évtizedre.


De azt nagyon is el tudom képzelni, hogy az összevissza hamisított és manipulált KSH-s adatokat visszamenőlegesen egységes statisztikai rendszerbe tegye, hogy értelmezhető legyen a részadatok alapján, és abból is következtetéseket lehessen levonni akár közembernek, szakembernek, politikusnak, stb. és akár a mesterséges intelligenciának is. Szerintem legalábbis ezen a téren ez lenne az egyik legelső lépés, hiszen ez alapján is elemeznének, gondolom.

2022. jan. 21. 10:13
 3/6 A kérdező kommentje:

És ti milyen téren tudnátok elképzelni reálisan a hasznát a mesterséges intelligenciának a közeljövőben?


Én pl. még térinformatikai elemzés (adatbázis egységesítés és bővítés, fejlesztési terv...)

Pl. szerintem egy pillanat alatt meg tudná csinálni, a járda stb. mennyire akadálymentes, a közösségi közlekedés szintén, hol mennyi mozgássérült él, stb. hol vannak számukra kiemelten fontos intézmények, boltok, stb. tehát hogy hol milyen sorrendben kell akadálymentesíteni.


közlekedésfejlesztés (közösségi közlekedési hálózat átalakítása) Járatok átalakítása az emberek célforgalmi statisztikája alapján (autósokét is figyelembe véve)

2022. jan. 21. 11:16
 4/6 A kérdező kommentje:

Vagy minél kevesebb adótoronnyal teljes lefedettséget biztosítani mobilinternet számára


A legrusnyább kézírás, helyesírási hibák felismerése és javítása


de profilozásban is el tudom képzelni

2022. jan. 21. 11:58
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Ez már nem Sci-fi"

De, az. Legalábbis aban a formában, amire most te gondolsz.


Amit a szó szoros értelmében intelligenciának lehet nevezni, attól még évszázadokra vagyunk, ha egyáltalán valaha sikerül megalkotni.

Igen, vannak nagyon jó neurális hálóink, ahol végtelenül leegyszerűsítve megpróáljuk utánozni néhány idegsejt működését, ami aztán 90%-os pontossággal kitalálja, hogy amit elétartottak, az vajon hányas számjegy? Meg persze néha gorillának mondja az afroamerikaiakat, ami nem csak technikailag nem nem minősül intelligens lépésnek. ;)


"hogyha erre bíznánk a közgazdaság és egyéb irányítását"

Az a baj, hogy a "közgazdaság" annál jóval szerteágazóbb rendszer, mint hogy egyetlen entitás irányítsa azt. Legfeljebb bizonyos gazdasági döntéseket képesek az adott rendszerben nagyobb befolyással bíró személyek meghozni, de ez távolról sem nevezhető irányításnak. A gazdaságnak ugyanis több milliárd szereplője van, tekintve, hogy akármelyikünk annak tekinthető, aki életében már fogyasztott, szolgáltatott, vagy termelt valamit, vagy igénybe vett valamilyen szolgáltatást. Döntéshozást támogató rendszerek pedig eddig is léteztek, szóval ez kb. a spanyolviasz esete. Az meg egy másik kérdéskör, hogy a döntések nagy hányada - tök mindegy, milyen rendszerek állnak rendelkezésre - így is, úgy is érzelemből születik, sokszor akkor is, ha a döntéshozó birtokában van azon információnak, hogy a döntése nem a legjobb.

Amiben nagyon jól ezek a neurális hálók, az a különböző összefüggések (technikailag nem mindig pontos) felderítése. Amire persze, egyből rásütik a "mesterséges intelligencia" kifejezést, de az attól még nem lesz intelligencia. (Csak nagy zárójel: a 30+ éves videojátékokban is "mesterséges intelligenciának" nevezték a gépi ellenfelek viselkedését, holott nem volt több pár előre megírt elágazásnál és ciklusnál. Szóval attól, hogy valamire ráhúzzák ezt a kifejezést, az attól még nem lesz ténylegesen is intelligens.)


"Középiskolás szintű szövegértés"

Dehogy. Mondjuk persze, ha kicsit gonoszkodni akarnék, akkor mondhatnám azt, hogy nem mindegy, melyik középiskoláról van szó, mert a huszonX évesen a kisegítő 7. osztályában vergődő tanulónál lehet, hogy jobb egy algoritmus szövegértése, de azért ne feltételezzünk sokat egy neurális hálóról. ;) (Főleg, hogy el lehetne filozofálni azon is, hogy vajon tényleg megérti azt a szöveget? Vagy mit is értünk szövegÉRTÉS alatt?)


"néhány éve ez a tudomány még sehol se volt, de egyre gyorsabban fejlődik"

Igen.

Vagy mégsem?

Miben mérhetjük le a fejlődés ütemét? (Nem szintjét, hanem az úgymond "sebességét".) Na, ez a probléma, hogy ez megint egy szubjektív kijelentés volt.

De azért emlékezzünk vissza, hogy 50-100 évvel ezelőtt hogyan képzelték el a 2000-es éveket! Űrvárosok, repülő autók, víz alatti kolóniák, teleportálás, anyámkínja... aztán ott tartunk, hogy ha leesik 5 centi hó, 2 óra késéssel érsz haza.


"lásd a Google fordítóját"

Igen, fantasztikusan tud fordítani, főleg, amikor a birtoklást és a létigét gyönyörűen felcseréli.

Nem azt mondom, hogy ne lenne tök jó dolog a Google Fordító, meg hogy ne lenne hatalams előrelépés mondjuk a 30 évvel ezelőtti próbálkozásokhoz képest, de még borzasztóan gyerekcipőben jár a dolog...


"Vagy minél kevesebb adótoronnyal teljes lefedettséget biztosítani mobilinternet számára"

A TELJES lefedettség sajnos nem piaci érdek, az optimális elhelyezésre meg már eddig is léteztek módszerek. Főleg, hogy sokszor nincs nagy mozgásterük a szolgáltatóknak, nem mondhatják azt, hogy akkor most Julcsa néni házát ledózeroljuk, és a helyére adótornyot építünk, mert így a legoptimálisabb. Egyébként meg lehet, persze, hogy pár tized százalékkal optimálisabb elrendezést dobna ki egy fejlettebb algoritmus, de ennek ilyen módon gyakorlati haszna nem lenne.


"helyesírási hibák felismerése és javítása"

Ez azért nem nehéz, még klasszikus algoritmusokkal és eszközökkel sem, csak egy adatbázis kell hozzá.

2022. jan. 21. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#5 Köszönöm a válaszd, nagyon jó volt olvasni egy ilyen részletes hozzászólást.


Szeretném hangsúlyozni, hogy a fejlődés üteméről beszélek, és néhány példát említettem.

A mesterséges intelligenciát én sem úgy értelmeztem, hogy átveszi a világ felett a hatalmat, és mindenben megmondja a tutit, de szerintem nagyon sok dologban tudna segíteni, számtalan tényezőt tudna prognosztizálni. ill. elfogulatlan is tud lenni bizonyos mérlegeléseknél - már ha a programozó is úgy akarja. :D


A Google fordítójában szerintem nagyon is jól látható a fejlődés, pár évvel ezelőtt még alig lehetett kibogozni azt, hogy mit is van magyarul odaírva, most meg azért hatalmas fejlődés van, és nincs megállás itt sem. Persze van érdekesség: magyarról angolra fordítok, és ugyanazt vissza már egészen mást kapok gyakran, de akkor is.

Pillanatok alatt lefordít egész weboldalakat meglepően jó magyarsággal.


Helyesírás felismerése és javítása önmagában nem nagy kunszt ahogy írtad, de totál olvashatatlan sokhibás kézírásból kihozni egy helyesen leírt gépelt szöveget szerintem az, főleg, ha ez úgy történik, hogy "tanulja" az illető típushibáit, kézjegyeit, stb.

2022. jan. 21. 21:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!