Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linuxon lehet olyat, hogy...

Linuxon lehet olyat, hogy csak root van, sima user nincs?

Figyelt kérdés
Ezt úgy értem, hogy csak a root account lenne, nem kéne sudozni meg ilyenek, hanem bármit is futtatok, egyből olyan lenne, mintha sudoval futtattam volna egy user fiók alól, eleve rootként jelentkeznék be. Ja és úgy, hogy ne kelljen jelszavat se beirkálni, tehát alapból, bejelentkezés után olyan legyen, mint mikor beírom a "su" parancsot. Ezt rendes asztali felhasználásra szánnám, természetesen nem fő rendszernek, csak egy mellék gépre, aminél annyira nem lenne kritikus. Aztán ugye még az is érdekes, hogy egyes programok (pl Dolphin) nem hajlandók rootként futni, erre van-e valami megoldás? Elsősorban Linux Mint, Debian vagy Fedora lenne, amin szeretném ezt megcsinálni, ha lehetséges.

jan. 10. 22:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Debianon és RTTOS-en van, de olyanról nem tudok, hogy ne kelljen jelszó.

Illetve raspbianon (ami tulajdonképp debian) nincs alapból root, hanem van egy user, aminek nem kötelező hogy legyen jelszó, csak egy entert kell ütni, és egyszer kell sudo su utasítással megszerezni a root jogokat.

jan. 10. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Lehet csinálni olyat, cask semmi értelme. Pont az adja a rendszer stabilitását és biztonságát, hogy cask akkor használjuk a root felhasználót "sudozunk" ha nagyon muszáj. Nálam az asztali linuxon nagyon ritkán kell a root hozzáférés. És nem véletlen, hogy egy rakás program nem is hajlandó rootként futni, pont az ilyenek miatt. Aztán itt fogjuk hallgatni, hogy a linux sem biztonságos.
jan. 10. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Amire készülsz, az a legelemibb védelemnek a kiütése. Alapvető biztonsági elv, hogy senki ne rendelkezzen az indokoltnál nagyobb jogkörrel, máskülönben ez a rendszer épségét veszélyeztetné. És bizony, vannak olyan programok, amik komolyan is veszik, hogy ne fussanak olyan környezetben, ami indokolatlanul veszélyeztetné a rendszert. Ha valaminek root joggal kell futni, arra az a bevett megoldás, hogy a jogosultságok között a setuid bitjét beállítjuk. Ez is potenciális veszélyforrás, és kétszer meg kell gondolni, hogy tényleg szükséges-e, de nagyságrendekkel kisebb probléma, mint az, ha a felhasználó korlátlan jogosultságokkal rendelkezne.

De SZERINTEM ettől függetlenül lehetséges. (Eddig még nem próbáltam ki...) Az /etc/passwd fájl manipulálásával sok mindent el lehet érni, többek között azt is, hogy az adott felhasználónak ne legyen jelszava: [link]

De arra készülj fel, hogy a grafikus felületet lehet, hogy macerás lesz beüzemelni így.

jan. 10. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
49%

Én is arra tippelek, hogy lehetséges, dolphinnál meg esetleg az indító ikonnál beállítod, hogy valamelyik sima user nevében fusson.


De ha megmondanád, hogy mire kell ez, akkor az is esélyes, hogy van jobb megoldás

jan. 11. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Lehetni lehet, csak baromság, mert ugye az egész rendszer alapja, hogy nem garázdálkodik az ember rootként, hiszen úgy az egész rendszert szét lehet cseszni.
jan. 11. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Thunderfairy ***** válasza:
100%
Pont ezt nem kellene. Útána meg csodálkoznál hogy mindig tönkre megy a géped, igaz??? Nem használunk Linux-ot rendszer gazdaként ha nem muszály. Semmilyen okból. Már előre el is könyvelem hogy te leszel így a következő Linux fikázó.
jan. 12. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
51%
Tönkremegy egy szó, úgymint a rendszergazda. Hogy elé vessző, és nem értem, a Linuxot miért kell kötőjellel toldalékolni?
jan. 12. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 gentoojedi ***** válasza:
51%

Kedves hetes anonim!


Ha már úgy döntöttél, hogy eljátszod a nyelvtannácit, akkor Te is tanulj meg kifogástalanul lektorálni. Nem vettél észre két hibát.


1. Muszáj az pontos jé.

2. Ebben a szövegkörnyezetben nemcsak a hogy, de a ha elé is vesszőt kell írni.


Elnézést kérek Thunderfairytól, hogy kijavítottam, de mondandóm a lektorúrhoz szólt.


Kedves hetes! A szövegembe direkt tettem egy hibát. Kíváncsi vagyok megtalálod-e.

jan. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
54%

8 a "muszály"-t észrevettem, csak aztán el is felejtettem. A másikat valóban nem vettem észre. Ahogy kezdőként egy idegennyelvű műszaki dokumentumomnál mondta a "lektor" miután hibázott, hogy ha annyi a "sz@r", akkor néha átsiklik az ember egy-egy hiba felett.


"Lektorúr"? Ez most komoly?

jan. 12. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Thunderfairy ***** válasza:
54%

7-es.


Azért írtam így hogy te szólhass érte. Szivesen legközelebb is.

jan. 12. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!