Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linux alatt a proci vissza...

Linux alatt a proci vissza megy 546Mhz-re?

Figyelt kérdés

Heló!


Tudni valók:

Gépekkel 2014 óta foglalkozok, de ilyet még nem tapasztaltam. Nem régiben váltottam Debian Linuxra KDE-vel, és egyben szereztem be új gép alkatrészeket egy Ryzen 9 5900X-el, sokan említik, hogy ez a processzor elég forrón fut, szóval szereztem be egy elég jó hűtőt rá (TR Frost Spirit 140 V3 + MX-6 paszta)

Környezet: 28˚C

Alap járaton: 40˚C

Terhelés alatt max 76˚C

Ha megnyitok egy böngészőt akkor felmegy 67˚C-ra. Utána vissza ~40-re.

(4x biztosra mentem, és a hűtő jól van felszerelve és a paszta is megfelelően van rárakva, forumokat olvasva ez teljesen normális hőfok, ami fura mert az intelem egy gagyi olcsó hűtővel 10˚C-al kevesebb volt)


Azt vettem észre, hogy ha a gép ír/olvas M.2 nvme ssd-ről akkor eléggé felmennek a hőfokok 800MB/s olvasás alatt (cpu 20% használtságon) a cpu képes 74˚C-ra fel menni és ott maradni.

Ráadásul ha a gép ír/olvas avagy ha 2 teljesítmény igényesebb programot futtatok, akkor a Processzor elég gyakran le esik 546Mhz-re (mind ezt akár úgy hogy 62˚C-os a CPU).

Így hát raktam rá 30 lépés undervolt-ot, hogy hátha megoldja a problémát, sokan mondták a hőfokok is jobbak lesznek tőle (nem változott)


Ezt "sudo stress --cpu 20" alatt ha egy picit is mást merek csinálni, akkor azonnal levisz 546Mhz-re. Más esetben ha csak a stress program fut akkor 4900Mhz és 3700Mhz közt vált egyformán.


Indítottam rajta egy GTA 5-öt is úgy, hogy semmi más nem futott a háttérben, és a 60˚C-os cpu alatt néha ledobál 546Mhz-re.


Utána néztem, azt mondják alaplap hiba lehet. De legszivesebben csak kikapcsolnám biosba, hogy ne vegyen vissza 546Mhz-re. Hiszen 80˚C-ot sosem tudom elérni, és AMD szerint 90˚C-on is futhat a proci akár.


Emellett eszembe juttot, hogy sajnos nagyon sok szoftvert csak windows-ra készítenek még ezek a nagyobb cégek is, így kérdésem az, hogy van e bármi driver, vagy valami amivel ez talán megoldható linuxon?

Vagy szerezzek egy jobb alaplapot? (mivel ez AM4 így nem nagyon akarok már rá költeni, AM5-öt tervezek a jövőben)


Köszi előre is a válaszokat!



#linux #CPU #546Mhz
febr. 8. 16:49
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:
#20 van 5 is! ki is próbáltam (nem értem miért nem próbáltam ki hamarabb) és egyértelműen látható hogy elkezdett sokkal kevesebbszer leugrani 546Mhz-re.. ennek bizony jó nagy VRM borda kell. Szóval igazából meg is oldódott akkor 100%-ban a probléma :) alaplap VRM túlmelegszik. Megveszem az alaplapot a legnagyobb hűtőbordával haha :D Köszönet a válaszokért (kivéve a trollnak)
febr. 8. 18:28
 22/25 anonim ***** válasza:
100%

A VRM tier lista alapján vegyél.

Ha huzigálod akkor a legtetejéről.

febr. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:
#22 Köszi, nem figyeltem, de amit kiválasztottam Tier A-ba van, persze ha jót figyelek ;D X és B lap között nagy az ár különbség szóval MSI MPG B550 Gaming Plus-t szereztem be inkább.
febr. 8. 19:11
 24/25 anonim ***** válasza:
100%

Nem egységesek a listák, de igen ez a lap valószínűleg bírni fogja a procit. Az AMD eggyik "baja", hogy itt mindent lehet mindennel és még lockolva sincsenek a procik csak az x3d és a 7500F.

Az Intelnél még az utólsó vérpistike is mondja "K" proci "Z" lap. Itt egy kis "rálátás" nem árt. Az 5800x3d szinte bármilyen lapban megy, de az 5800x/5900x azért kívánja a jobbat. És ez így nincs kőbe vésve mint az Intel mantra.

febr. 8. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

najó, én ezt nem tudom követni. írd ki újra, pontosan, röviden a kérdést.


amúgy a procidon a tjmax az 90 fok. minden hőmérséklet jó, ami ez alatt van.

febr. 9. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!