Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A Linuxot nehéz használni?

A Linuxot nehéz használni?

Figyelt kérdés
Szeretnék egy új laptopot venni, és amin Linux van, az kicsit olcsóbb. Nem értek hozzá... Az egyetemi könyvtárban is Linux van a gépeken, de úgy néz ki a felhasználófelülete, mint a Windows, gondolom ott van némi turpisság a dologban. Szóval, ha ilyen teljesen átlagos dolgokra (netezés, szöveg- és képszerkesztés) szeretném használni a gépet és nem programozásra, akkor érdemes Linuxosat vennem, vagy inkább hagyjam?
2015. nov. 17. 16:31
1 2
 1/15 kovpet ***** válasza:

Turpisság? :)


Amúgy a Linux nem Windows. Tehát ha a Windowst szoktad meg és nem akarsz váltani, akkor nem lesz neked jó a Linux.


De ha nyitottan állsz hozzá és van kedved foglalkozni vele, akkor teljesen jó lesz neked a Linux is a felsorolt tevékenységekre. De azt tudd, hogy az előtelepített Linuxok általában használhatatlanok, csak feldobnak valami szart gyorsan és kész. Ne az alapján ítélj, az első dolgod legyen egy normális rendszer telepítése, ha ilyet kapsz (ami esélyes).

2015. nov. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Linpus Linux-ot azt nem érdemes(azt szokták rárakni).Én nem vagyok programozó de mégis tudom használni.Arra tökéletes amire neked kell kezdésnek Debian vagy valamilyen variánsa,ha jobban belemerülsz mehet a Slackware meg az Arch.
2015. nov. 17. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Úgy értem a turpisságot, hogy bekapcsoláskor kiírja, hogy Linux, egyébként meg teljesen olyan, mint a Win8. De gondolom ez az olyan birkák miatt van így megcsinálva, mint én, és alapból nem így néz ki a felülete.
2015. nov. 17. 16:41
 4/15 anonim ***** válasza:

Kérdező:

Figyelj,egy valamit tisztázni kell:A LINUX AZ NEM WINDOWS.Max. a GUI hasonlít de teljesen más.A Linux nem is OS hanem egy kernel amire különböző disztrók épülnek.(Debian,Slackware,Arch,Gobo,Puppy stb. ezekre épül az Ubuntu,Mint,Mageia stb.)Ha úgy állsz neki hogy ez egy Windows akkor próbáld ki az Arch-ot hogy szabadulj meg a beidegződéséktől mert az Ubuntu és társai kb. arra elég hogy használód,ha meg valami probléma felmerül akkor meg jön a Google-zés.Összességében nem egyszerű használni mert ez nem Windows,de meg lehet.

2015. nov. 17. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem Windows, ezért írtam ki a kérdést. A kedvetekért megnéztem, a könyvtári gépeken Debian van.
2015. nov. 17. 16:57
 6/15 anonim ***** válasza:
Szerintem átlag felhasználásra nem egy nagy ügy a Linux sem. Ha az androidot képesek az emberek kezelni, akkor egy Ubuntu vagy hasonló is menni fog.
2015. nov. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Unbutuval adnák. 32000 Ft-tal olcsóbb így. De gondolom, ha nem megy, lehet erre utána más oprendszert is telepíteni.
2015. nov. 17. 17:40
 8/15 tabaki ***** válasza:

A linux felhasználói felülete akárhogyan átszabható, horribile dictu, még Windows-kinézetűre is. A rendszer alapjai viszont teljesen mások. Ettől függetlenül semmivel sem nehezebb a használata, mint a Windowsé, sőt, mivel általában nem a rendszerben kotorászol, hanem egyszerűen programokkal dolgozol, az esetek többségében pont ugyanolyan.

Az előtelepített linuxtól gyakran tényleg nem sok jót várhatsz. Legtöbbször grafikus felület nélkül rakják fel. Furcsamód a sokat kárhoztatott Linpus állítólag nem is olyan rossz, de én még nem láttam olyat, hogy a grafikus részét is föltelepítették volna. Aki ért hozzá, az persze meg tudja oldani a problémát, de a fekete képernyőn kacsingató kurzor a köznapi felhasználónak egyet jelent egy farba rúgással: „Lódulj Windowst venni!”. De nem ez az egyetlen megoldás. Rengeteg használható linux-disztró van, az általad ezek szerint már némileg megismert Debian az egyik legjobb. Töltsd le, telepítsd fel, és nem fogsz rosszul járni vele. Arra számíthatsz, hogy a sajátodat nem lehet majd összetéveszteni a Windowssal, de ha egy kissé eligazodsz benne, ez nem is lesz olyan fontos...

Még annyit, hogy a linux valóban nem Windows. Megvannak a saját programjai, azokat érdemes használnod -- bár ez a megjegyzést nem is annyira neked van címezve. Te, igen helyesen, netezésről, szöveg- és képszerkesztésről szóltál, nem egyik vagy másik Windowsban megismert program használatát akarod erőltetni. Az internetes dolgokban a linux általában nagyon jó, mivel az egész története azon alapszik. Néhány böngésző (de köznapi Firefox is van):

[link]

Szövegszerkesztésre mondjuk AbiWord, összetettebb irodai szoftverként LibreOffice vagy OpenOffice.

Képszerkesztés: Gimp, Krita, MyPaint.


Így utólag látom, hogy Ubuntu lenne a gépeden. Indulásnak az is nagyon jó, és azt biztosan grafikus felülettel telepítik. Az említett programok egyike-másika valószínűleg eleve benne is van, a többi vélhetőleg megtalálható a Szoftverközpontjában. Az Ubuntu felhasználói felülete (Unity) nemigen hasonlít a Windowséra, de ez se legyen ok az ijedségre: Egyrészt lehet, hogy neked éppen tetszeni fog, másrészt akármikor letölthetsz egy megszokottabb megoldásút.

És természetesen lehet helyette más oprendszert is telepíteni, ha nagyon muszáj. Van jó linux-disztribúció épp elég...

2015. nov. 17. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Tabaki, köszönöm szépen a hasznos választ! Így már nem is félek tőle annyira. A Gimpet nagyon szeretem, úgyhogy ez így pont jó.
2015. nov. 17. 21:31
 10/15 A kérdező kommentje:
Most erről a fekete képernyőn kacsintgató kurzorról eszembe jutott, amikor anno informatika órán mindenféle parancssort pötyögtünk be, hogy valamit csináljon a gép. Boldog gyermekkor. :D Jó lesz ez, nem vagyok én olyan elveszett, mint amilyen amilyennek tűnök. :)
2015. nov. 17. 22:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!