Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért jó a Neumann-architektúr...

Miért jó a Neumann-architektúrában hogy a programok és az adatok egy közös memóriában tárolódnak?

Figyelt kérdés
A Harvard architektúrában ez ugye ez külön van megoldva, ami valójában a 2 külön kezelt adatsín miatt gyorsabb hozzáférést tesz lehetővé. De mégis akkor mi értelme annak hogy egyben van a kettő a Neumann-félében?

2019. dec. 9. 19:05
 1/3 anonim ***** válasza:
89%

Hogy így dinamikusan feloszthatod a memóriát a program és az adat között, ez sokkal nagyobb rugalmasságot biztosít a programozó számára. Egy Arduinóra nehéz lenne olyan programot fejleszteni, ami 10 kB RAM-ot használ, de csak 1 kB programmemóriát... mert fixen 2 kB az adat RAM, és 32 kB a programmemória.

Egyébként ezt leszámítva a Harvard tényleg előnyösebb. Nem véletlenül próbálnak a Neumann-architektúrájú gépekbe is némi Harvardot becsempészni, igaz, csak cache-ekkel való trükközésekkel.

2019. dec. 9. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Alex Fly ***** válasza:
Az előnye, hogy a memóriában levő programkód is ugyanúgy adat, így futás közben is bármikor módosítható (Neumann-nál alapelv volt, hogy a program futás közben módosítja magát)...
2019. dec. 9. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Pár napja egy hasonló kérdésnél részletesen leírtam, ott le lettem pontozva (de nem tudom miért).

Most itt nem fejtem ki részletesen (ha tényleg érdekel írj rám privátot).

Amit ma Neumann-elv néven ismerünk egy konkrét számítógép tervezéséhez készített "jelentés tervezet", amit nem is a nagyközönségnek szánt, csak valaki (feltehetően Goldstein) kiszivárogtatta, és szétküldte a nagyvilágba. Akkor kb. két megoldás közül választhatott Neumann. Az egyik egy "fix programtároló" (értsd lyukkártya, huzalozott memória,kapcsolók) vagy betenni valahogy a programot az adatok közé. Ne feletjsuk el a "korlátlan" memória gyakorlatilag csak a 2000-es évek elejére érkezett meg. Addig nagyon meghatározta a gépeket az, hogy kevés a memória. Ő ebben az időszakban dolgozott még.

És nagy előnye volt, hogy a program meg tudta magát változtatni, később ebből lett a lapozás - virtuális memória. Akkor ennek nagy jelentősége volt. Ma már kicsit más a történet.

2019. dec. 9. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!