Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » RAM drive-ot tervezek létrehoz...

RAM drive-ot tervezek létrehozni a gépemen a "RamDisk" nevű programmal, hogy egyes dolgokat gyorsabban tudjak kezelni, mint az egyébként sem lassú, de RAM-hoz nem mérhető NVMe SSD-vel. Milyen lehetőségek rejlenek ebben? Miket lehet/érdemes csinálni?

Figyelt kérdés

Az asztali PC-men "64GB KINGSTON FURY Beast RGB DDR5 6000MHz" RAM van, ami elég combos. Kifejezetten azért a célért vettem, hogy a rendszeren felül saját célokra tudjam a gépet a lehető legpörgősebben használni, azonban a RAM drive adta lehetőségek számomra még ismeretlenek és szeretném jobban megismerni egy olyan által, aki már ezt használja.


Konkrét kérdéseim:


-Lehet/érdemes-e bizonyos szoftvereket, mint pl: Photoshop, Premier Pro, Steam-ről játékokat erre telepíteni, hogy a legjobb betöltési idő és használati élményt nyújtsa?


-Mikre kell odafigyelni?

A gyorsindítást tudtommal ki kell kapcsolni ahhoz, hogy az adat ne vesszen el a RAM-ból, hanem SSD-be elmentse és minden újraindítás esetén visszatöltse. Azonban ebben sem vagyok biztos.


Milyen egyéb dolgokat lehet, illetve érdemes csinálni egy ilyen RAM drive-val? Miket nem érdemes?



#RamDisk #RAM Drive
2023. nov. 3. 00:26
 1/7 anonim ***** válasza:

"A gyorsindítást tudtommal ki kell kapcsolni ahhoz, hogy az adat ne vesszen el a RAM-ból, hanem SSD-be elmentse és minden újraindítás esetén visszatöltse. Azonban ebben sem vagyok biztos."

Nem ismerem az adott segédprogramot, de önmagában a ramdiszk tartalma NEM fog lementődni sehová. Akkor sem, ha a gyorsindítás ki van kapcsolva. Igazából pont ez az eredeti lényege a ramdiszknek: biztosít egy nagyon gyors, de ideiglenes tárolót. Ettől függetlenül persze lehet ilyen extra funkciója a ramdiszket kezelő segédprogramnak, de erről az adott szoftver leírása tud tájékoztatást adni.

Hogy lehet-e erre szoftvereket telepíteni? Igen, minden bizonnyal. De nem vagyok benne biztos, hogy érdemes is. 64 GB RAM-ból tényleg ma még elég durva mennyiség, de háttértárból már korántsem olyan eszeveszettül sok. főleg, hogy nyilván nem akarod mind a 64-et ramdiszknek adni, mert akkor meg munkamemóriából lesz kevés. Szóval mondjuk... ha 32 GB-ot adsz ramdiszknek, arra mennyi dolog is férne rá? Mondjuk a Photoshop a leírás szerint 20 GB tárterületet igényel. Oké, lehet, hogy kicsivel a valóságban kevesebbet, de nagyságrendileg ennyit. Maradt bő 12 GB-od a "lemezen". Felteszel 2-3 közepes méretű játékot rá, és meg is telt. De ami ennél is nagyobb probléma, hogy ha tényleg ezt a mentegetős megoldást sikerül beállítanod, akkor így minden rendszerindítás egy 32 GB-os másolással fog kezdődni. Lassítod a boot-időt úgy, hogy egyáltalán nem is biztos, hogy a ramdiszken levő programokat fogod használni. Amit nyernél az egyik helyen, azt többszörösen elveszíted a másikon.

Én használok ramdiszket - sőt, igazából már évtizedek óta alap, hogy beállítom -, de csak ideiglenes tárolóként. Ami eredetileg is a célja volt. Amikor olyan fájlokkal dolgozok, amiket munka után úgyis kitörölnék. Vagy legalábbis nagy részük utánna már nem kellene.

2023. nov. 3. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Tekintve, hogy egy játék önmagában nagyobb lehet, mint 64GB, így azokat nem raknék rá. Más programnál meg nem hiszem, hogy a program betöltési sebessége annyit számítana. Azt is vedd figyelembe, hogy minél nagyobb a ramdisk, annál kevesebb szabad RAM-od lesz a futó programoknak.


Én egyszer egy szimulációt csináltam, ahol az eszement mennyisége a logolásnak a szimuláció sebességének a rovására ment, na ott jól jött a ramdisk.

2023. nov. 3. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Jelenleg nem igazán van értelme ilyen általános felhasználásban. még csak igazán extrém SSD-nem sem kell lennie, egy gen3 970 evo már bőven kielégíti az ilyen igényeket.
2023. nov. 3. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Most megnéztem, 2,22 GB-t foglal a Photoshop az SSD-n telepítve. (2019-es változat). Ez még nem is lenne sok.


Persze, azzal tisztában vagyok, hogy ezzel együtt annyival kevesebb használható terület lesz elérhető a RAM-ból.


Ezzel együtt a PC-hez tervezek venni egy szünetmentes tápot is, hogy ha áramszünet lenne (ami egy laptopnál nem probléma) akkor ne vesszen el a munka, ami a RAM-ban van. Közben eszembe jutott ez is, mint hátrány, amire érdemes odafigyelni.

2023. nov. 3. 02:06
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A munka amúgy is a RAM-ban tárolódik, a PS betöltés után szintén a RAMban pihen és a PS-t elég napjában egyszer elindítani, egyszer betölt és kész. Amit a PS-be töltesz be azt úgysem ramdiskről töltöd be és ha valami komoly kamerád van egy raw kép akkor sem nagyon lesz több ( szerintem )100-150MBnál de legyen valami ultranagy raw ami fél giga, az NVMe SSD-k tudnak olvasni akár 4-5-6000MB/sec-kel is.


A kép betöltése a processzor miatt lassú ( a PS javarészt 1 szálat használ), nem a körítés miatt.


A Premiere pro kb ugyanez a helyzet, teljesen értelmetlen ahogy a játékok számára is. Komolyabb rendernél a Premiere Pro simán beránt 32GB RAM-ot, a maradék 32-ben lenne a rendszer meg a forrásfájlok? Bele sem férnek együtt...


A ramdisk nem ilyen felhasználásra való, az akkor hasznos ha a számítási műveletek brutálisan nagy lemez írás/olvasási sebességet igényelnek, amihez van 1-2TB 8-12 csatornás RAMod aminek a sávszélessége 300-400GB/sec.


Ma már kb fillérekből tudsz csinálni 4 slotos m2 adapterrel 4 lemezes SSD raidet és ha a legolcsóbb 250GB-os pci-e 4.0 SSD-ket hányod bele akkor is meglesz a 12-18GB/sec sávszél, ami normál földi halandó számára brutális overkill.

2023. nov. 3. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Processzorom biztosan lassú volt, mert eddig notin dolgoztam egy i5-1035G7-en, erről váltok asztali PC-re, amin már i7-14700K lesz.


Eddig 16GB ramom volt, azonban a photoshop néha bekajált az SSD-imből időnként 40-60 gb-nyi területet is.. ezt szerettem volna elsősorban elkerülni a 64 GB rammal, de innen jött az ötlet, hogy amikor épp ezt nem használom ki, akkor esetleg ram drive-ként másra.


Ahogy az utolsó mondatodban írtad, RAID 0-ban gondolkodtam ettől függetlenül csak nem akartam elhinni, hogy így elméletben legalábbis lehet növelni addig az SSD-k sebességét, hogy lenyomja egy gyorsabb RAM teljesítményét is (1v1-ben ugyanis a RAM nyer egyértelmű, mert a leggyorsabb NVM-e SSD-nek is azt hiszem 5-6 ezer MB/s adatátviteli sebessége van, míg egy RAM ennek a többszöröse lehet).


Ha most utoljára esetleg hülyeséget írtam, kérlek javíts ki.

2023. nov. 3. 05:26
 7/7 anonim ***** válasza:

A DDR5-6000 valahol 90GB/sec körül van, az SSD RAID nyilván nincs ilyen gyors ( esetleg egy SANban), de nem is kell ilyen gyorsnak lennie.


Amikor a Photoshop nagyra nő akkor ki kell takarítani a temp könyvtárából a régi munkák maradványait. A RAMDISK az nem klasszikus tároló, ha kell az összes RAM akkor mindent mentenél SSDre, hogy felszabaduljon? Ez teljesen logikátlan :)

SSDt amúgy is olcsóbb venni, mint RAMot. 30-40 000 forintnyi RAMmal kiváltani 15 000 forintnyi SSDt nem túl jó üzlet.


Normál munkánál semmi szükség, főleg azoknál amiket te leírtál. Az nvme SSDk sebessége a felsoroltakra bőven elég.


A 1035G7-hez képest a 14700K egy atomerőmű.

2023. nov. 3. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!