Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi történt a processzor...

Mi történt a processzor hőmérsékletével?

Figyelt kérdés

Ma új vga került a gépemben (4060 super) viszont egy nagyon furcsa dolog történt.

A gép többi része már 1 éve meg volt így kitapasztaltam mi hogyan megy.

B550 lap, ryzen 5700x rajta egy bequiet dark rock pro 4 nem rég pasztázva, tuning vagy ilyenek nem voltak soha.

Korábban a proci hőfokok netezés közben 40, játék közben 50-60 fok között mozgott.

De ma bekerül az új vga és valami történt.

Mikor beraktam és indítottam, a gép a bios képernyővel fogadott hogy új proci került a gépbe, lehet setupolni.

Mondom wtf??? Mindegy, tovább

mentem és minden tökéletesen működött.

Viszont amikor rápróbáltam pár játékra azt vettem észre hogy a proci betöltéskor 80 fokra is felmegy és átlagban is ilyen 70 fok körül van.

Utána futtattam egy cinebench r23-at ahol korábban betonstabil 71 foknál soha nem ment feljebb 100% durva terhelés alatt.

Viszont az új vga óta már inkább 77-80 fok körül mozog. Ha csak az asztalon vagyok akkor is 45-50 fokon megy.

Még is mi történt? Mert ilyet még nem láttam. Totál lelombozott az egész kártya csere.



máj. 15. 21:36
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha kétszer annyi hőt termel egy gpu, szerinted milyen irányokba terjed?

Létezik olyan hogy környezeti hőmérséklet.

Amíg nem éri el a 95 fokot, nem kell aggódnod.

máj. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

De cinebech alatt a gpu 40 fokos, ott nem terheli semmi, direkt azért próbáltam azzal ahol csak a proci pörög.

A régi kártyám egy 1070ti volt és az is szeretett 70 fokon menni, de a proci még se melegedett tőle.

máj. 15. 21:44
 3/10 anonim ***** válasza:

"de a proci még se melegedett tőle."


A nagy kérdés: mennyivel többet kell a procinak az RTX4060 Super alá bedolgoznia? Játék és beállítás függvényében az új videókártya 50-80%-kal több FPS-t okád ki magából, ami gyakorlatilag kétszer akkora processzorterhelést jelent és mivel a játékok viszonylag kevés magot terhelnek, azokat a magokat az új kártya meghajtja tisztességesen. Ez teljesen normális :)


Ha cinebench alatt betonstabil 71 fokon megy akkor ott valami nem jó. Cinebench alatt még DRP-val is 80 fokon kellene mennie, hány pontot hoz neked egy allcore cinebench R23?


Szerintem a te esetedben az történt, hogy a videókártya cserénél elveszett a táp ( lehet genge az elem ) és a BIOS ezért írta a procicserét valamint visszaált alaphelyzetbe. Ha nem állítottál át semmit/nem jól lőtted be a PBO-t, akkor nem kizárt, hogy a BIOS feleslegesen túlfeszeli a procit és ezért meleg alapon is a proci.


Az sem mindegy melyik adatot monitorozod - bár ha ugyanazt mint eddig akkor ennek kb konstansnak kellene lennie - mert nálam a CPU, CPU die és a CPU CCD között van 8 fok szórás a HWInfóban ( ma a max értékeket nézem ).


Az, hogy játék közben jobban melegszik az teljesen normális,jobban is terheled az új kártyával a procit, az egy CCD-s Ryzeneket kifejezetten nehéz hűvösen tartani ( én all core max terheléssel, PBO-val simán elküldöm 84 fokig a 3700X-et 360-as AIOval ).

Lőjj egy HWinfo screenshotot vagy dobd fel a Ryzen Mastert és nézz utána a feszültségeknek, órajeleknek, energiasémának, bios beállításoknak. Sztem a bios reset miatt szálltak el hőfokok.

máj. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Cinebench alatt 15000 pontot ment, és azt elhiheted hogy 71 fok fölé soha nem ment. Ezért is fura amit most történt.

A biosban minden ugyan úgy van mint előtte, semmi nem változott. Olyan 1.180v-t kap mert vissza lett véve. Fogyasztásban max terhelésen 115watt.

Holnap rakok fel képet.

máj. 15. 22:11
 5/10 anonim ***** válasza:

"Fogyasztásban max terhelésen 115watt"


A Ryzen 7 5700X default PPTje 88Watt.

máj. 15. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

[link]


17:30-tól: 63.6W fogyasztás. Ott valami nagyon nem alap beállítás van.


Default TDP: 65W


Az én 5600X-em is simán megeszik ~110W-ot maxra húzott PBO-val, de magonként van undervolt, illetve globálisan -0.1V.


Cinebench alatt simán üti a 78°C-ot, és 4,65GHz-re boostol. SilentiumPC Fortis 3 hűtővel (Dark Rock Pro 3 teljesítmény).

Ryzen 5000-es széria elég "forró".

máj. 16. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Egyedül a pbo van bekapcsolva, meg az asus boost de semmi más tuning nincsen. Az offset voltage is mínuszolva van.

Alap órajelen 3.6ghz a maximum 4.65ghz ami a gyári érték.

És mint mondtam a kártya berakása előtt olyan "hideg" volt mint a jég. És utána se változott semmi a biosban. Tudom milyen ha alapra visszaáll mert pld a ventilátor beallítások is elvesznek olyankor. De most semmi ilyen nem volt.

máj. 16. 07:32
 8/10 A kérdező kommentje:

Elkezdtem kísérletezni és mindent visszaraktam alapra, a volt részt autora a pbo-t és asus performanceot kikapcsoltam.

Ezután csak 77 wattot fogyasztott cinebechben és 57-58 fokon, viszont csak 3.8ghz-en ment.

Visszakapcsoltam a pbo-t akkor már 91wattra felment, 64 fokkal és 4.2ghz-el.

Utána visszakapcsoltam a pbo fmax-ot is és akkor már 96 watton működött 4.525 ghz-en 67-68 fokon. Viszont így már csak 14200 pontot ment a korábbi 15000 helyett.


Majd jött az asus enhanced ami látszólag gyilkolja a gépet, mert akkor már 115-120 wattot zabált és 75-78 fokos volt, és 4.65ghz.

Csak azt nem értem hogy ez az asus dolog több mint 1 éve be volt kapcsolva, mindig is 115 watt körül fogyasztott cinebechben de még se volt ilyen meleg mióta bekerült a vga.


De most már elengedem a dolgot, és hagyom úgy ahogy a legutolsó stabil módba ment, asus enhanced nélkül, az offset voltage rész is auton van hagyva.

Itt a kép hogy mi lett a végleges eredmény.

[link]

máj. 16. 10:37
 9/10 A kérdező kommentje:
Játékokban átlagban 55-58 fokos, eltűnt a betöltéskor jelentkező 80 fok. Viszont az afterburner szerint 4575- 4650mhz között működik. A fogyasztás 50-60 watt.
máj. 16. 10:45
 10/10 anonim ***** válasza:

Tegnap nem volt időm.

Szóval Asus alaplap... Az ASUS ész nélkül túlfeszeli a procikat ( az én X570-es lapom is ilyen ).


Alap beállítások mellett, ha a Windowsban is be van nyomva a teljesítménycentrikus energiaprofil akkor el kell mennie 88Wattig. Nekem nem rémlik, hogy a PBI kitolná a teljesítménykeretet, de lehet rosszul emlékszem. A PBO-s 91Watt az hibahatáron belül van kb.


Az Asus tuning funkciója az a kazán üzemmód, felejtős.


Az igazán jó megoldás a PBO, némi minusz a curve optimiserben és némi negatív offset a Vcorenál a biosban bár ezek leginkább az all-core teljesítménynél segítenek sokat. Játékok alatt nincs minden mag leterhelve, ott ezek a hőfokok, órajel és fogyasztás teljesen korrekt.


Lehet hangolgatni, de egy nap rámegy :D

máj. 17. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!