Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi az a bigyó a kábeleken és...

Mi az a bigyó a kábeleken és mi célt szolgál?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, ami különféle számítástechnikai kábeleken szokott lenni. Pl laptop töltő, bizonyos usb-kábelek, stb.

A csatlakozótól pár centire szokott lenni, ilyen kiszélesedő henger alakú izé.

Ez micsoda és mért teszik rá, mi a funkciója?


2011. dec. 31. 21:06
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
Zavarszűrés a funkciója.
2011. dec. 31. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi. És hogy működik? Mi van pontosan a burkolat alatt?
2011. dec. 31. 21:10
 3/9 anonim ***** válasza:
98%

Ha egy 230V-os kábelről van szó, akkor gyakorlatilag a kábel, ami keresztül megy rajta, rá van hurkolva mégegyszer, egy ferrit gyűrűn.


Remélem értékeled, levágtam egy rossz monitor vga kábelének végét. Szilveszter este, kimentem a garázsba és szétvágtam. Egy ferritporból gyártott kis hengeren van keresztülengedve a kábel, és ki van öntve műanyaggal.

2011. dec. 31. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Szerintem is zavarszűrő.

Szvsz a dolog lényege, hogy megszűr bizonyos indukciókat az áramkörben.

G.

2011. dec. 31. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, értékeltem igen. :)

De hogy működik a fizikája ennek a szűrésnek?

A ferrit, a nevéből adódóan gondolom valami vastartalmú anyag. És ahogy írták az elektromágnesességhez, indukcióhoz lehet köze, mint ahogyan írták is. De hogyan?

2011. dec. 31. 22:14
 6/9 anonim ***** válasza:
21%
Azt amúgy le is lehet róla szedni. Az egy mágnes, ezeket a kábeleket mágnesezik, de nem tudom miért.
2011. dec. 31. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nem mágnes. Bár, bizonyos értelemben elektromágnes.

A rajta keresztül küldött kábelen folyó áram, feszültséget indukál a ferritgyűrűben. Ez lehet az oka, hogy alkalmas a nagyfrekvenciás zavarok szűrésére. De igaziból én sem tudom, pontosan hogy működik.

2012. jan. 1. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ezt a prohardver fórumon találtam, és "(#27688) eagle-sas 2010-12-19 20:47:12" bejegyzése, tehát:


"Emlékezetem szerint a ferritgyűrű működése a következő fizikai törvényszerűségen alapul:


Lágyvas tekercsben folyó váltakozó áram (a lágyvas a ferrit) mágneses teret generál. Megfordítva, lágyvas tekercsben változó mágneses tér váltakozó áramot generál a tekecsben. Ez utóbbin alapszik az induktív generátor működése.


Na már most, ha változó áram változó mágneses teret generál, akkor az így keltett változó mágneses tér keltett áram a tekercsben az eredeti áramot nem erősítheti, mert akkor perpétum mobilét hoznánk létre. - Csak gyengítheti.


Lényegében arról van szó, hogy a rendszernek tehetetlensége van.


Ezért a ferritgyűrű által keltett mágneses tér a készülékbe való bemenet előtt a szélsőséges feszültség-ingadozásokat csillapítja. Azokat a feszültség ingadozásokat, amiket az elektromos ellátó rendszer vezetékei antennaként, vagy más eszközökből összeszednek.


eagle-sas"


Remélem kielégítette a kíváncsiságod :))

2012. jan. 1. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen. Nagyon köszönöm. Most már ezt is tudom. :)
2012. jan. 1. 15:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!