Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Egyik pillanatról a másikra...

Zoli1976 kérdése:

Egyik pillanatról a másikra nem bootol be SATA merevlemezről a gépem. Miért?

Figyelt kérdés

Feltettem két képet, ezeken minden látszik. Alaplap típusa, bios verziója stb.

A lényeg, hogy IDE optikai meghajtóim és SATA vinyóim (Maxtor, Samsung) vannak.

Ha bármelyik vinyót felteszem, a gép lepörög eddig (ami a képen látszik) és ott megáll. Nem lehet belépni BIOS-ba sem. Lefut (1 másodperc alatt) a memóriateszt és itt megfagy az egész.

Ha leveszem a vinyót, akkor be tudok lépni BIOS-ba, sőt DVD-ről XP-t vagy WIN7-et be is tudok bootolni, de ugye HDD hiányába telepíteni nem. Mert amint felcsatlakoztatok egy SATA merevlemezt, már csak végigfut ez a kép és fagyás.

Gondoltam, hogy rossz a vinyó. Na de mind a kettő? Kipróbáltam őket egy másik gépen (D meghajtóként), mindkettőt olvasta a gép, a fájlokat át tudtam másolni, a Sentinel szerint hibátlanok 100/100 a merevlemezek. A SATA kábelek (2 db) újak, hibátlanok, másik gépen mennek.


A dologhoz még annyi fűznék, hogy az alaplapi elem a napokban lemerült. Gondolom a BIOS alaphelyzetbe állt. Mit tegyek, hogy elfogadja a SATA-s HDD-t??? Mit állítsak át? Pár napja még ezekről a vinyókról bootoltam be. Mindkettő HDD-n telepítve van az op.rendszer. Nem is küld hibaüzenetet. Egyszerűen nem lép innét tovább. Olyant ne írjatok, hogy HDD-re állítsam az elsődleges bootot. Mert ha fenn van a HDD, be sem tudok lépni a BIOS-ba. Egyébként meg szerepel a bootlistán a HDD. És tök mindegy, hogy van-e telepítő lemez az optikai meghajtóban vagy nincs, mert erről a képről, helyzetről nem lép tovább a BIOS.

A képen az látszik, hogy mindkét vinyó ugyanazon (4.) a SATA porton van. Nyugalom, próbáltam az összesen. Semmi változás!

Az optika SLAVE, de ez sem baj, ugyanis ha nincs fenn optika, vagy ha MASTER, akkor sem bootol vinyóról. Ha vinyó is fenn van, akkor fagyás.


[link]


[link]



2015. márc. 9. 10:15
1 2
 1/14 jeti128 ***** válasza:

Kedves Zoli!

Előszór is a biosban kapcsold ki a raid-et ha valami oknál fogva bekapcsolt az csinál hasonló hibákat.

Amúgy a vezérlők típusát állítsd be AHCI-be gondolom abban használtad előtte is.Ha nem Siglt akkor csinálj egy bois resetett. Csak mert az elem elmeülése még nem törli a bios beállításokat ha gép be volt dugva a konnektorban akkor a táp ad ki annyi feszkot hogy a bios életben maradjon.

2015. márc. 9. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 csacsi2 ***** válasza:

sata mod (AHCI)Non raid -re van állítva, állítsd át raid -re a bioszban. (majd állítsd első bootra az ami a rendszerlemez) Jobb ötletem nincs mert a biosig így is le kellene jusson hogy rá van kötve.

ilyesmi:

[link]

2015. márc. 9. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Most egy kicsit bajban vagyok, mert egyikőtök azt mondja kapcsoljam ki a RAID-et, a másikotok szerint meg NON RAID-en van és kapcsoljam be :)


CMOS reseten gondolkodtam, de mivel az alaplapi elem lemerülése tulajdonképp CMOS resetet eredményez, kihagytam.

"...ha gép be volt dugva a konnektorban akkor a táp ad ki annyi feszkot hogy a bios életben maradjon."

Ez pontosan így van, de akkor ugye nem vettem volna észre, hogy az elem lemerült :)

A tápon van kapcsoló, s a táp áramtalanítva volt, így az óra is visszaállítódott (2005-2006-ra), illetve írt ki

F1-...

F2-...

hibát, ami ugye a CMOS hibás beállítását jelenti.

Szóval akkor ti is úgy látjátok, hogy a RAID vezérlést kell buherálnom. Kár, hogy nincs benne gyakorlatom, mert a gépet úgy kaptam, hogy ment, s sosem kellett hozzányúlnom :)

2015. márc. 9. 10:57
 4/14 csacsi2 ***** válasza:

nekem is 2 sata van. amennyiben nonRaid -re áll akkor beolvassa a sata lemezeket és ott lefagy.

[link]

Raid-en (kezdőképernyő), nem olvassa be de továbblép és ott írja a satákat, elindul. Persze lehet neked fordítva. Minden esetre azzal próbálkozz! Időt mindenféleképpen állítsd be.

2015. márc. 9. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! Most a munkahelyi gépről vagyok, este 7-kor tudom kipróbálni a javaslatot. Alaplapi elemet már vettem :)

Küldök infót, hogy megoldódott-e a probléma.

2015. márc. 9. 11:09
 6/14 anonim ***** válasza:
esetleg még az nem lehet hogy a dvd meghajtót tette be elsődlegesnek és azért nem bootol be a hdd -ről?
2015. márc. 9. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Ha figyelmesen elolvasod a szövegem és megnézed a képeket, akkor ezt az eshetőséget 100%-ig ki lehet zárni!
2015. márc. 9. 13:06
 8/14 A kérdező kommentje:

19:00-19:45-ig vacakoltam a dologgal. Nálam nem RAID-et lehet állítani, hanem bootolásnál: PATA, SATA, SATA-PATA.

Mondanom sem kell, hogy a Biosba úgy tudtam belépni, hogy nem volt fenn a vinyó (aki nem érti miért, olvasson vissza), utána feltettem és... a szokásos. A legkülönbözőbb módszerekkel próbálkoztam, de semmi. A vinyót (320 GB Samsung) a kezembe fogtam, s éreztem, hogy csak az elején húz, aztán 5-6 másodperc múlva elejt. Másik (80 GB Maxtor) hasonlóképpen. Eszembe jutott, hogy van két másik SATA-s vinyóm. Azokon nem WIN7, hanem XP volt fenn, de nem tudtam még fenn van-e. Először egy 200 GB-os Samsungot tettem fel, ami egy 478-as foglalatú FSB 800-as Microstar alaplaphoz volt telepítve. Bezzeg azon csak 2 SATA port volt, mégis ment hibátlanul. Felcsatoltam, indítottam, s felállt az XP. Igaz, kiírta, hogy regisztráljam :)

Utána rátettem egy 160 GB-s WD vinyót, ami egy 754-es foglalatú (tehát AMD-s) ASRock alaplaphoz volt telepítve. Hát ezen is rajt volt az XP és hibátlanul felállt vele a rendszer. Azóta is keresem a földön az állam :) Persze mindkétszer új eszközöket (Audio és VGA-vezérlőket) ismert fel, de ez természetes.

Egy 775-ös ASRock alaplapomon IDE vinyón van az op.rendszer. Feltettem rá pluszba a két nem bootoló vinyót. Mindkettőt látja, olvassa a gép.

Mi az isten történt? Elveszett a vinyók bootolási képessége? Master Boot Record hiba?


"A bootolás az a folyamat, mely a számítógép bekapcsolásától az operációs rendszer betöltődéséig tart. A bootolás lépései a következők:


1. A bootolás során először az alaplap BIOS rendszere kapja meg az vezérlést. A BIOS különféle ellenőrzéseket végez annak megállapítására, hogy a számítógép hardver eszközei (RAM memória, billentyűzet, merevlemez, stb.) rendben vannak-e. Ezt a néhány másodpercig tartó ellenőrzési folyamatot power on self test-nek vagy rövidítve POST-nak nevezik.


2. Miután a POST ellenőrzések sikeresen végrehajtódnak, a BIOS megnézi, hogy milyen hardver eszközről kell végrehajtani a bootolást (lehetséges esetek: floppy, merevlemez, CD/DVD, sőt újabban USB flash drive). A továbbiakban azt az esetet vizsgáljuk, amikor merevlemezről indul az operációs rendszer bootolása.


3. A BIOS a merevlemezről a MBR-t (vagyis az ebben levő MBR programot és a partíciós tábla tartalmát) beolvassa a RAM memóriába, majd itt átadja a vezérlést a MBR programnak.


4. A MBR program leellenőrzi, hogy a partíciós táblában melyik az aktív partíció, és a partíciós táblából "kinézi", hogy az aktív partíció a merevlemezen hol helyezkedik el.


5. A MBR program a merevlemezen megkeresi az aktív partíciót, majd ennek az első szektorát betölti a memóriába. Egy bootolható partíción belül az első szektor(oka)t (ez nem azonos a MBR-rel!) rendszerbetöltő szektornak (boot sector vagy boot record) nevezik.


6. Az aktív partíció boot rekordja egy másik, saját kis boot programot (bootstrap code) tartalmaz. A MBR program átadja ennek a kis programnak a vezérlést.


7. Ez a bootstrap program elkezdi az aktív partíción található operációs rendszert a merevlemezről betölteni a memóriába. Ettől kezdve már az operációs rendszer saját boot lépései következnek."


Az elején, ha a logós bootolási módot választom (BIOS-ban engedélyezhető), akkor az ASUS logó és alaplap típus alatt megjelenik a "Press DEL to run Setup, Press TAB to display BIOS POST Message" felirat és itt fagy le a dolog, nem reagálva sem a DEL, sem a TAB -ra. Ha szinte a felirat megjelenésekor nyomom a del-t, akkor továbblép és ott fagy, ahol a képeken látszik. Vagyis a power on self test valami hibát észlel a vinyó körül. Pedig a SMART-ja jó és a Sentinel szerint hibátlan. Particionáljam újra???

2015. márc. 9. 22:23
 9/14 csacsi2 ***** válasza:

csak röviden mert mennem kell:

partícionáld fel vagy kipróbálhatod a /FixMbr és /FixBoot parancsokkal kijavítani

[link]

2015. márc. 10. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Feltettem egy másik gépre. A lemezkezelő 0,1 GB-nyi E: (rendszer számára fentartott) és 76,2 GB F: meghajtóként látja a 80-as Maxtort.

Op.rendszer: XP SP3.

Lemezkezelőn keresztül (lásd a csatolt képet) le tudom venni a partíciókat és újra tudom particionálni a vinyót? Nincs rajta fontos adat, veszhet minden :)


[link]

2015. márc. 10. 10:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!