Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ez az egész napiszar.com, ez...

Ez az egész napiszar.com, ez legálisan működik?

Figyelt kérdés
2009. szept. 4. 20:16
1 2
 1/17 anonim válasza:
71%
Miért ne működne legálisan? Ha elolvasod a MyVip, iwiw adatvédelmi nyilatkozatott, leírja, hogy csak saját felelőségre tölts fel képeket, mert ha oda kiderül, akkor bárki lementheti, stb.
2009. szept. 4. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim válasza:
43%
Talán felkerültél majom?
2009. szept. 4. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

méghogy majom kacc kacc idióta pff....

amugy nem (még ha nem is hiszed el,mondjuk nem is izgat :D sry),csak érdekelnek bizonyos dolgok...tod h van az.... de talán te egyszer felkerülsz, az intelligenciád,amint látom,már megvan hozzá (N)

2009. szept. 4. 21:29
 4/17 anonim ***** válasza:
75%
közösségi/nyilvánosportálokról származó képeket/videókat gyűjt össze, persze h legális. a sok fenyegető levél ellenére amik íróinak többsége még nincs 13 éves
2009. szept. 5. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
70%

Valószínűleg nem legális.


Az interneten elérhető képeket nézegethetem, esetleg személyes használatra egy példányban a merevlemezemre is letölthetem. Ennél többet viszont csak akkor tehetek velük, ha a képek szerzői joga ezt megengedi, vagyis ha a képeket valamilyen szabad licenc alá helyezte a szerző.


Ha lemásolom őket, és a saját honlapomon újra közzéteszem őket, akkor

1) beperelhet a szerző

2) talán büntetőjogi következménye is lehet a dolognak (ezt nem tudom biztosan).


Persze nincs gond akkor, ha a szerző eleve beleegyezett abba, hogy a képet másvalaki újra közzé teheti. Ez a kép licencéből derül ki.


A kérdés most már csak az, hogy a közösségi portálokon megosztott képeknek mi a licence.


A Wikipédia esetén egyszerű a válasz. Ott világosan leírt, részletes szerzői jogi szabályzat van. Minden dolog, amit a Wikipédián valaki (legálisan) közzétesz, automatikusan szabad licenc alá kerül. A Wikipédiáról tehát jogosan vehet le képeket a napszar.


Azonban a napiszar nem a Wikipédiáról, hanem az IWIW-ről és a myvip-ről szedi össze képanyagát.Ezért azt kell megtudni, hogy az IWIW és a napiszar hogyan rendelkezik szerzői jogi kérdésekben.


A myvip-re nincs meghívóm, nem tudom elolvasni a szabályzatot. Ha bemásolod ide, akkor ezt a részét is meg fogom tudni mondani.


Az IWIW-re van meghívóm, az IWIW szabályzatát el tudtam olvasni. Nagyon meglepő dologra jöttem rá: az IWIW egyáltalán nem mond semmit a képek licencéről, semmiféle belső szerzői jogi szabályzata nincsen.


Ezért az IWIW képek esetében az ,,alapértelmezés'' dönt. Magyarországon (és valószínűleg az USA-ban is) minden szellemi terméket automatikusan véd a szerzői jog. Ha a szerző önként lemond róla, vagy önként szabad licenc alá helyezi művét, akkor a mű szabadon újrafelhasználható, egyébként viszont a művet automatikusan védi a szerzői jog. Ehhez nem kelll semmiféle hivatalos bejegyeztetés, levédetés stb., ez egy automatizmus.


Az IWIW képek esetében csak azt használhatja fel a napiszar, ami alá a szerző előzetesen világosan odaírta: ,,ezt a képet én ... szabad licenc alá helyezem''. Efféle rendelkezés hiányában a képet igenis védi a szerzői jog.


Az IWIW-en magukról képet feltöltő kiskamaszok többnyire nem írják a képeik alá ezt a szöveget, tehát szerintem megilleti e képeket a Berni Konvencióból automatikusan fakadó szerzői jogi védelem.


A napszar.com -- szerintem -- ipari méretekben lopja képeket, ráadásul ezzel anyagi hasznot is húz, mivel az oldalon hirdetéseket futtat. A hirdetők pedig nyilván azért hirdetnek szívesen a napiszaron, mivel tudják, hogy az oldal látogatottsága óriási. Az oldal látogatottsága pedig azért nagy, mert rengeteg lopott kép van rajta, amikre a napiszar jogtalanul tett szert.


A rendőrség, ha ezt így valaki részletesen kifejti, elvileg köteles eljárni. A kérdés már csak az, hogy a rendőrség mennyire veszi kézbe ezt az ügyet. Szerintem meg kéne próbálni a TASZ-t rávenni, hogy csináljon az ügyből egy precendesértértékű eljárást. Minenesetre, ha nem jön össze, és a rendőrség nem jár el érdemben, akor már lehet az adatvédelmi biztoshoz fordulni ipari méretű szerzői jogsértés miatt.


Az sem lenne rosz, ha egy országos hírű gyerekpszichológus (Vekerdy, Ranschburg) kijelentené, hogy a napiszar tevékenysége veszélyes, mert bizonyos esetekben öngyilkosságot is okozhat. Össze lehet hozni a dolgot, csak a kellő szakembereknek együtt kéne működniük.


Alapjában véve rossz, hogy a felnőttek ennyire magukra hagyják a kiskamaszokat a problémáikkal. Nem szabadna a felnőtteknek szemérmesen félrefordulni a probléma elől, nem szabadna hagyni az áldozatokat szégyellősen hallgatni, hanem meg kéne keresni az áldozatokat, meghallgatni őket, aztán a szükséges szakembereket összehozva (gyerekpszichológus, jogász, rendőr, amerikai szolgáltató) eljárni a napiszar ellen.


A napiszar.com szervere USA-ban üzemel, de ha a rendőrség hivatalosan megkeresi az amerikai szolgáltatót, akkor az szerződést fog bontani a napiszarral: a szerzői jogot Amerikában is komolyan veszik.


Sokan hivatkoznak arra, hogy az amerikaiak a kurucinfo-t sem voltak hajlandóak lekapcsoltatni. Szerintem azonban ez nem jó példa. A kurucinfo tudtommal nem sértett szerzői jogot, de a napiszar igenis sért szerzői jogot. Amerikában szólásszabadság van (ezért működhet a kurucinfo), de lopásszabadság ott sincsen (tehát a napiszart valószínűleg lekapcsolnák, ha a magyar hatóságok ezt hivatalosan kérnék).

2009. szept. 11. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
35%

Azt szokták az emberek gondolni, hogy az IWIW szbályzata olyan kikötéseket tartalmaz, hogy a képet feltöltő személy lemond a képhez fűződő jogairól.


Én azonban úgy láttam, hogy ez tévedés. Az IWIW mindössze annyit köt ki, hogy őt magát (az IWIW-et) nem perelhetem, ha valaki (egy harmadik személy) visszaél a feltöltött képeimmel. Az IWIW csak annyit köt ki, hogy őt magát (az IWIW-et) mentesítsem a jogkövetkezmények alól.


Az vuszont nem érdekli az IWIW-et, hogy az illető harmadik személlyel (aki visszaélt a képeimmel) mit csinálok. Úgy veszek rajta elégtételt, ahogy akarok, abba az IWIW már nem szól bele, és nem is köt ki semmi ilyesmit a szabályzatban. Az IWIW felől nyugodtan ronggyá perelhetem a képemmel visszalő haramdik személyt (jelen esetben a napiszart), eljárhatok ellene a rendőrségen, bepanaszolhatom az amerikai szogáltatónál stb. Az IWIW-et mindez nem érdekli, nem szól bele, és nem is köti ki, hogy ne tegyem.


A napiszar egyébként a szerzői jog megsértése miatt büntethető.

2009. szept. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
29%
Azért az furcsa lenne ha bármilyen trágya emberek mocskolódhatnának a képemre leálisan csak azért mert nekik valami nem tetszik. Vagy a melbimbón ha meglátnak valahol egy nőt aki valahogy kinéz azt egyből felnyomják oda és irkálják a képe alá hogy dugnák meg ilyenek. Ezek gusztustalan oldalak.
2009. okt. 27. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:
81%

az iwiw meg a myvip egy dolog de beküldős alapon is tesznek ki képeket... mi van ha valaki, teszem azt, az exbarátnője erotikus képét küldi be bosszúból amit még a kapcsolat idején kapott a csajtól? sajnos már hallottam erre példát. és akkor mi van ha valaki jó hacker és lelopja más gépéről az ilyen jellegű képeket és kiteszi a saját iwiwjére? a napiszar vajon ellenőrzi, hogy mindenki a maga képeit teszi-e ki? mert szerintem az kizárt, hogy ezzel foglalkoznának, mikor összeszedik a napi termést a közösségi oldalakról. így könnyen ki lehet baszni egymással.

fasza világban élünk. az a jó, ha kínozzuk egymást és céltáblát csinálunk valaki másból.

2009. okt. 31. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
66%
csak 1 kérdés ezek után :) minek teszel fel mindenhova főleg májvipre(tudtátok hogy akkor is bejön a myvip.hu ha azt irod be hogy "májvip.hu"?) ilyen hát... nemtom nem túl előnyös képeket? plusz volt már vmi csávó aki fel akart lépni de a napiszar megmagyarázta hogy be vannak védve de téll ha myvipre felteszed ugyanúgy röhöghet rajta bárki mint itt meg ez az öngyilkosság meg egyéb kiskoruak... egyáltalán minek kell olyan fiatalt myviphez engedni?O.O
2010. jan. 15. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
25%

2009-09-11 18:07 sorszámú válaszoban egy ponton tévedtem. Ott tévedtem, amikor azt állítottam, hogy a rendőrség köteles eljárni. Ez valószínűleg téves.


Abban igazam volt, hogy a napiszar jogellenesen jár el, és a szerzői jog megsértése miatt igenis felelősségre vonható (+ még néhány járulékos jogsértés miatt).


Azonban ezek a jogsértések zömükben MAGÁNVÁDASAK. Nem a rendőrség jár el, hanem a bíróság.


Aki nem akar pereskedni (vagy nincs is személyesen érintve, csak szimplán zavarja a napiszar mint jelenség), az benyújthat KÖZÉRDEKŰ KERESETet is az ArtisJus Szerzői Jogvédő Irodán keresztül (hivatkozva a sértett jogtulajdonosok nagy számára, és arra, hogy egyes jogtulajdonosoknak nem is állapítható meg pontosan a kiléte).

2010. jan. 16. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!