Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mi a mobilinternet elônye...

Bogii10 kérdése:

Mi a mobilinternet elônye illetve hátránya a vezetékes internettel szemben?

Figyelt kérdés
Rövid, tömör válaszokat szeretnék, hogy meg is értsem :D

2014. márc. 2. 11:44
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Előny: mobil, viheted akárhova

Hátrány: lassú, megbízhatatlan

2014. márc. 2. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mobilnet előnye:

Elviheted magaddal, pl. utazásra, míg a vezetékes netet nem.


Mobilnet hátránya:

Korlátozott havi adatforgalom és ezzel együtt drága, illetve sebességben sem olyan fürge, mint a vezetékes - bár van most már 4G, ami állítólag gyors, de nincs vele tapasztalatom.

2014. márc. 2. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 spaceship ***** válasza:
100%

Hát attól függ mit akarsz inkább:

Ha utazgatsz és csak böngészel akkor mobilnet a jobb.


Ha le is akarsz tölteni filmeket játékokat akkor mindenkét vezetékes.


Vodafonnal van tapasztalaton: Tényleg mindenhol megy legkisebb falukban is. Persze sebbeség az lassabb mint a városban. De az adatforgalmat sziguróan vesszik és kőkeményen belassítanak ha túl lépted.


Most vezetékes upc-t itt van sebbeség rendesen (sajna itt is vannak kivételek pl távolkeleti szerverek)


Esetleg kombinálhatod a kettőt pl vesszel olcsó vezetékes netet otthonra.

Plusz vesszel egy egy usb sticket is és napijeggyel netezel ha el kell utaznod.

2014. márc. 2. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 P.O.C. ***** válasza:
100%

A Mobilnet egyetlen előnye a nevében van: "Mobil". Más érv nincs mellette.


Vele a szembeállítva a vezetékes net előnyei: Jóval olcsóbb, korlátlan adatforgalom, alacsonyabb válaszidő (ping), jóval gyorsabb csomagok, stabilabb működés.


Tehát nagy letöltésekre, sok video streemre, Internetes játékra, intenzív használatra, erősen ajánlott a vezetékes net.


Sima netezésre, ha csak épp kapcsolatot akarsz tartani a világgal, vagy csak tájékozódni akarsz (szörfölni), és mindezt bárhol, bármikor megakarod tenni, akkor a mobilnet a te barátod.

2014. márc. 2. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A mobilinternet legnagyobb előnye, hogy "bárhonnan" használható, természetesen csak ott, ahol van lefedettség. Szerencsére a legtöbb faluban ma már van 4G lefedettség, néhány nagyon kicsi kivételtől eltekintve. Ha útközben szeretnénk internetezni, akkor ez az egyetlen lehetőség.

A sebessége jelentősen függ attól, hogy milyen messze vagy a toronytól, mennyien használják adott időben, illetve a használt készüléktől is (van amelyik erősebb antennával rendelkezik, míg másik gyengébbel). Tanyákon pl. csak ritkán van vezetékes internet, de ha messzebb vagyunk a mobil toronytól, akkor már egy komolyabb mobil internet képes router kell. Nekem volt is szerencsém egy ismerősnél ilyent tesztelni, pontosabban beállítani. Nálam a telefonon akadozott a mobilinternet, azzal a készülékkel viszont, amit az ismerősöm vásárolt 4-5-ös jelerősség volt kint a semmi közepén, igaz kb. 60.000 Ft-ért vette, de utána kiválóan működött neki a szolgáltatás ott, ahol sima telefonnal alig volt térerő. Tehát vannak olyan helyek, ahol a mobilinternet az egyetlen opció, viszont nem árt egy komolyabb routerbe beruházni, ha biztosra szeretnénk menni.


A hátránya, hogy többnyire lassabb, mint a vezetékes internet. Azért írom, hogy többnyire, mert bizonyos esetekben elképzelhető ennek az ellenkezője. Ha valaki nagyon a város szélén lakik, és már régi a kiépített vezetékes hálózat, de van a közelben egy mobiltorony, elképzelhető, hogy jobb lesz a sebessége. Mondjuk hozzátenném, hogy ez a felállás elég ritka. Illetve ha valaki annyira szerencsés helyen lakik, hogy van 5G (meg 5G képes készüléke), akkor jóval gyorsabb lesz a sebesség a 4G-nél, és ez megközelítheti, csomagtól függően akár meg is haladhatja a vezetékes internet sebességét. Ma még ez is ritka, de ha néhány év múlva olvassák ezt a hozzászólást, már biztosan gyakoribb eset lesz. Ahol jó az 5G lefedettség, ott a sebességet nézve valódi vetélytársa a mobilinternet a vezetékesnek.


Akkor megírnám a saját tapasztalataim.

Otthon 1 Gbit/s-os vezetékes internetünk van (optikai). Ez mellé vettem egy korlátlan mobilinternetet amit egy Alcatel Mifi-ben használok (egy egy hordozható hotspot). Ami pozitívuma a készüléknek, hogy picivel jobb a térerő, mint a telefonomon, továbbá WiFi mellet vezetéken is csatlakoztatható a laptophoz, így gyorsabb, mint vezeték nélkül használva. Nálam átlag 4-es a jelerősség, panelben lakom, ez leárnyékol valamennyit. Viszont ez a jelerősség teljesen jó, az ismerősömnél a tanyán is hasonló volt a 60.000 Ft-os routerével.

Lelkesedésemben ki is próbáltam, milyen lenne ezt fő internetként használni. Vezetékes optikai interneten szervertől függően nem ritka a 100 Mb/s feletti letöltési sebesség (nem Mbit/s, 8 a váltószám, azaz meg kell 8-al szorozni). A mobilinternet ennek nyomába sem ér, nálam otthon átlag 1 és 3 Mb/s körül mozog a letöltési sebesség. De letöltés közben folyamatosan ingadozik, hol lassabb, hol gyorsabb, illetve főleg este és hétvégén lassabb, mint mondjuk hajnalban vagy délelőtt. Ezt figyelembevéve aligha jó ötlet az optikai internetet mobilinternetre cserélni.

Ha weboldalakon böngészek, akkor viszont alig érzem lassabbnak a mobilinternet sebességét, mint az optikait, ez azért van, mert egy átlagos weboldal nem tartalmaz annyi multimédiás elemet, amiért lassan kellene mobilinternetről betöltenie. Böngészni, Facebookozni, Messengerezni tökéletes.

Ha streaminget, online TV-t vagy YouTube-ot nézek, folyamatos a lejátszás, nincsenek benne hibák vagy megakadások, ezekhez szintén megfelelő sávszélességet kínál a mobilinternet.

Tehát a fenti két dologra (böngészés, online videók/straming nézése) a mobilinternet és a vezetékes internet egyaránt jó. Amire viszont már a mobilinternet kevésbé alkalmas, az a nagyméretű fájlok letöltése. Egy 1 Gb-os fájl letöltési ideje napszaktól függően 6-10 perc (nem vagyok türelmetlen, kivárom), optikai interneten viszont ugyanez kb. 10 másodperc lenne, feltéve, hogy a szerver támogatja. Az 1 Gb talán még belefér, de mi van, ha 5-10 Gb-ot szeretnék letölteni, ez az, amire a mobilinternet már tényleg nem a legjobb választás. Itt hangsúlyoznám, hogy van ahol a mobilinternet az egyetlen lehetőség, és az összehasonlítás nem volt teljesen korrekt a részemről, mivel nálunk optikai internet van, máshol meg lehet csak ADSL vagy kábelnet van. Egyik barátomnál családi házban ADSL van (külvárosban lakik), nála kb. 3,5 Mb/s a letöltési sebesség, nála kb. 5 perc az 1 Gb letöltési ideje, ha nem leterhelt a hálózat, vagy közelebb vagyunk a toronyhoz, ezt a mobilinternet is simán hozza.

Nézzük a legnagyobb előnyét, hogy útközben is lehet használni. Használtam vonaton is, kb. 200 Km-es úton, és végig webrádió szólt rajta, egy nagyobb szakaszon online TV-t is néztem. A webrádió talán 2-3-szor szakadt meg útközben, de elég hamar vissza jött a térerő (a semmi közepén, amikor erdőn ment át a vonat, akkor akadozott egy szakaszon). Amikor a TV-t néztem, pont olyan helyen voltunk, ahol egyszer sem szakadt meg, mintha otthon néztem volna, de közben vonaton ültem. :) Tehát gyakorlatilag útközben végig volt internetem.

Összességében elégedett vagyok a szolgáltatás sebességével, lefedettségével és minőségével. Bár ahol optikai internet van, ott otthoni internetnek előnyösebb a vezetékes. :)


Nézzük az árakat. A vezetékes internet 4-6000 Ft körül kezdődik, míg a korlátlan mobilinternet 10.000 Ft-nál kezdődik. Ha kizárólag otthonról használnánk, akkor jobban megéri a vezetékes. De ha sokat használjuk útközben, akkor vagy érdemes mindkettőre előfizetni, vagy ha olyan helyen lakunk, ahol nincs olyan gyors vezetékes internet, akkor megtehetjük azt is, hogy csak mobilinternetet veszünk. Egy korlátlan mobilinternet hasonló árban van, mint egy vezetékes + adatforgalmi korlátos együtt. Viszont helyfüggő, otthon milyen lesz, meg milyen lenne ugyanott a vezetékes internet, adott szituációtól, illetve a felhasználói szokásoktól függ, melyik éri meg jobban, de ezt feljebb részleteztem.

Ha a mobilinternet csak kiegészítőként kell a vezetékes internet mellé, vannak forgalmi korlátos csomagok is, ami a korlátlan árának töredékébe kerül. Itt viszont nem mindegy mire használjuk, mert bár egy 1 Gb-os csomagot havi 1000-1200 Ft-tól megkapunk, de ez elég hamar elmegy, ha napi rendszerességgel használjuk. A legkisebb 1 Gb-os csomag inkább arra elég, ha alkalmanként ránéznénk az emailjeinkre, Messenger üzenetekre, esetleg gyorsan belenéznénk a hírek és időjárásba. Napi használatra legalább 5-10 Gb-os csomagot ajánlok, de még ebben az esetben is azt mondom, hogy csak mértékkel. Nekem a korlátlan előtt 10 Gb-os volt, ha streaminget vagy online TV néztem, ez elég gyorsan el tudott fogyni, tehát forgalmi korlátos mobilinternetet ezekre nem ajánlom (vagy csak nagyon mértékkel), a korlátlan viszont a sebességet nézve teljesen alkalmas rá.


Szerintem elég részletesen kifejtettem a témát. Szolgáltatót és csomagokat nem írtam, csak általános véleményt és tapasztalatot. Nem szerettem volna egyik szolgáltatót sem reklámozni, az már inkább marketing szöveg lett volna, mint segítség, és nem mobilszolgáltatónál dolgozom, már csak ezért sem. :)

2023. jan. 23. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!