Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » A nyílt hálózaton megosztott...

A nyílt hálózaton megosztott adatokat más is láthatja. Pontosan mit is kell érteni ez alatt?

Figyelt kérdés
Jelenleg nem tudok Wi-fi jelszót beállítani, mert akkor felhasználónevet és jelszót kér. Ami elvileg a TARR-nál nincs, legalább is ezt mondták nekem... Így jelenleg az otthoni hálózatunk nyílt hálózat. Emiatt azért aggódom. Pontosan mit is jelent, hogy mások is láthatják? És pontosan mit is?

2016. dec. 22. 21:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

fel tudnak rá csatlakozni, ha más lenne a RG akkor installálhatna lekövető programokat amik megmutatják neki hogy mit nézel,

esetleg vírust is küldhet, de max 2 ilyen troll van a világon

2016. dec. 22. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszi a gyors választ!

Kisvárosban élek, mondhatni faluban, nyugis részen, ahol sok az öreg... Nem hiszem, hogy túl sokan szórakoznának ezzel. Ezek szerint nem kell nagyon aggódnom? Nyilván nem akarom sokáig így hagyni, de egy darabig nem fogok tudni változtatni rajta.

2016. dec. 22. 22:06
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A Wi-Fi jelszó két dologra jó:

1) Ha ugyanis nem állítod be, akkor bárki felcsatlakozhat a hálózatodra, használhatja az internetedet, láthatja a számítógépeidet, telefonjaidat és egyéb eszközeidet. Ráadásul ha ezek az eszközök megosztanak valamilyen tartalmat, pl. zenét, videót, képet a hálózaton, akkor ezeket is elérhetik.

2) A Wi-Fi jelszó alapján a gépek közti vezeték nélküli kommunikáció titkosítva lesz. Tehát ha valaki megpróbálja lehallgatni a hálózatodat, akkor nem ér el vele sok mindent, mert egy értelmetlen kódhalmazt találna csak. Wi-Fi jelszó nélkül viszont az adatok a vezeték nélküli hálózaton titkosítatlanul "közlekednek", tehát ha valaki le tudja hallgatni a hálózatod adatforgalmát, akkor azonnal látja is az adatokat.


Ugye amikor az internetet bekötötték nálad, kaptál egy szerződést, ami tartalmazza a szolgáltatóhoz való kapcsolódáshoz szükséges felhasználónevet és jelszót. Nos, ennek a Wi-Fi jelszóhoz semmi köze nincs, ugyanis ezt te szabadon megválaszthatod. A mai legerősebb otthoni hálózati titkosítás a WPA2 Personal, szóval ha teheted, azt állítsd be.


Egyébként a routereden van egy olyan lehetőség is, hogy a vezeték nélküli hálózati azonosítót (azaz az SSID-t) megadhatja-e bármilyen eszköznek, aki vezeték nélküli hálózati felderítést végez. Ennek az engedélyezése kényelmes, mivel minden eszközöd látja a hálózatot, de egyben ez biztonsági kockázatot is jelent, mivel ezt nem csak te látod, hanem mindenki más is - és ha tudják, hogy a te Wi-Fid is létezik a világban, akkor már rögtön neki is állhatnak támadni. Az SSID elrejtésével viszont annyiban nehezebb dolgod lesz, hogy kézzel kell beállítanod minden egyes gépen a hálózatodat.


Ha még biztonságosabb hálózatot szeretnél, akkor a routerednek van olyan szolgáltatása, hogy MAC szűrés (MAC filtering). Minden egyes hálózati vezérlőnek (ami a laptopodban, tabletedben, mobilodban, gépedben van), van egy egyedi azonosítója, amit fizikai címnek, azaz MAC címnek nevezünk. Ha a routeren engedélyezed ezt a funkciót és beállítod, hogy szigorúan csak a te eszközeidet engedheti fel MAC cím alapján, már sokat tettél a hálózatod biztonsága érdekében. Ez a szolgáltatás kétféleképp tud működni:

1) Beállíthatod, hogy ún. fekete listát használjon (black list). Ez azt jelenti, hogy minden olyan MAC címmel rendelkező eszköz, amely ezen a listán szerepel, az nem használhatja a hálózatodat.

2) Beállíthatod, hogy ún. fehér listát használjon (white list). Ez pedig azt jelenti, hogy csak azok az eszközök használhatják a hálózatot, amelyek MAC címe ezen a listán szerepel.


Ha bármilyen kérdésed van, keress fel egy képzett szakembert, aki segít neked beállítani biztonságosan a hálózatodat.

2016. dec. 22. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Azt hozzátenném még, hogy a routered alapértelmezett felhasználónevét és jelszavát sem ártana megváltoztatni.
2016. dec. 22. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az infót, egy további kérdésem lenne még az adatok interneten való megosztását illetően. Mi tartozik ide? Le lehet hallgatni ilyen módon egy messengerben küldött üzenetet, zenét, képet, vagy csak amiket különböző módon feltöltök például facebokra, vagy prntscrn-re?


Egyébként tudom, hogy két külön dolog. A kérdés kiírása előtt megadtam egy wi-fi jelszót, azonban amikor egy eszközről be akartam lépni, a megadott jelszó helyett felhasználónevet és jelszót kért. A szomszédom wifijére rá tudtam volna csatlakozni, ott a megadott jelszót kérte, nem felhasznánlónevet és jelszót. A szerződést rég kötöttük, azóta volt egy-két csere is, és őszintén szólva bárhol lehetnek a papírok. Azonban amikor a nap folyamán felhívtuk a TARR-t, állították, hogy nincs náluk semmilyen jelszó.

2016. dec. 22. 22:51
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

"egy további kérdésem lenne még az adatok interneten való megosztását illetően"

Továbbra sem az internetről van szó, hanem a te otthoni hálózatodról. Mivel a Wi-Fi kapcsolat esetén az adatot szállító közeg a levegő, így bárki láthatja az adatforgalmat az eszközeid és a routered közt. Ha nincs a hálózatod titkosítva, akkor lényegében igen, amit írsz a Facebook-ra és egyéb oldalakra, az lehallgatható. Épp ezért kell Wi-Fi jelszóval titkosítani a hálózatot. Ebben az esetben még ha le is hallgatják, a jelszó ismerete nélkül eléggé meg van nehezítve a támadók dolga.


Felhasználónevet és jelszót pedig azért kért a géped, mert vállalati titkosítást engedélyeztél, azaz WPA2 Enterprise-t. Otthonra elég a WPA2 Personal, azaz a személyes hálózati titkosítás is. Ha ezt állítod be, akkor csak a jelszavadat fogja kérni a gép.

2016. dec. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

A hálózaton.*

Rosszul idéztem, elnézést. Nekem is hosszú napom volt, úgyhogy azt hiszem, ezt az elírást még el lehet nézni nekem. Egyébként köszönöm, így már értem... Azonban "lényegében igen, amit írsz a Facebook-ra és egyéb oldalakra, az lehallgatható" , tehát amit tegyük fel messengerben küldök el, relatíve biztonságban van?


Egész biztos voltam benne, hogy a simát választottam... Telefonon keresztül beszéltük a nővéremmel, aki a saját beállítását mondta. Náluk pedig az volt, és működött is teljesen normálisan, sose kért tőlük hasonlót.

2016. dec. 22. 23:12
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Minden olyan adat, amely vezeték nélküli hálózaton megy keresztül, az lehallgatható. Lényegtelen, hogy két otthoni eszköz közt zajlik a kommunikáció, vagy egy eszköz és az internet közt. És mivel a Messenger az utóbbi kategóriába tartozik, így az is.
2016. dec. 22. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Értem. Köszönöm az infót, így már az egész világos. Majd igyekszem változtatni a helyzeten, de nem hinném, hogy egy lepukkant, idősekkel teli helyen valaki azzal szórakozna, hogy minket hallgat le :)

Kellemes ünnepeket.

2016. dec. 22. 23:24
 10/11 anonim ***** válasza:

Emiatt a naivitás miatt kerülnek a felhasználók veszélybe. "Mégis ki hallgatná le?", "Mégis egy Excel/ZIP/JPEG állomány hogyan lehetne veszélyes?", stb. És máris megvan a baj. Sajnos a felhasználók addig nem ismerik fel, hogy milyen értékes is az adat, amíg el nem veszítik azt, és ez naivitást szül. Joggal gondolhatod, hogy ez már beteges paranoia nálam, de mégis megváltozik az emberek véleménye, amikor megjelenik a képernyőn egy olyan szöveg, hogy "Az adatait titkosítottuk. Fizess ki 200.000 Ft-nak megfelelő összeget és [talán] visszakaphatod az adataidat.".


Azt mondom, hogy aminek elébe lehet menni, annak menjünk elébe. A fontos dolgaidról tarts mentéseket csak olvasható adathordozókon (pl. DVD/BD lemezeken), hogyha baj lenne, vissza tudj állni.


További kellemes ünnepeket!

2016. dec. 22. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!