Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan kezdjek neki, mit...

Hogyan kezdjek neki, mit használjak? Avagy egy Xp-s át akar alakulni Linuxossá. =)

Figyelt kérdés

Üdvüzlet.

Hát hogy is kezdjem....

Ki szeretném próbálni ezt a kis Pingvint...

De nemtudom hogy álljak neki... Sokféle linuxról hallottam de nemtudom melyik a számomra legmegfelelőbb. A windowson nálam jól bevált programokat, játékokat tudom e majd futtatni ott?

Szóval mindenre kíváncsi vagyok.

Esetleg ha tudtok néhány oldalt mondani ahol többet megtudhatok ezekról...

Válaszokat előre is köszi...


2009. jan. 3. 23:21
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Próbálj először egy-két Linux Live CD-t! Ezeket nem kell telepíteni, CD-ről is futtathatóak. (Persze ilyenkor valamivel lassabban...). Ha megtetszik valamelyik, lehet telepíteni...


[link]

2009. jan. 3. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

okés:) és akkor még annyi kérdésem van... hogy a Windowsos programok játékok kb hány százaléka futatható linuxin... hallottam vmi rogramról amivel lehet... most nem jut eszembe a neve

Köszi a választ:)

2009. jan. 3. 23:58
 3/23 anonim ***** válasza:

(Első volnék)

Én nem szoktam valami sokat játszani, de szerintem nem jellemző az XP-s programok futtatása Linux alatt, hacsak nem Virtual Machine segítségével nem...

2009. jan. 4. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%
COD2 sőt még a CS is elfut, persze lassabban wine alatt...
2009. jan. 4. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Ezlett volna a következő kérdésem:D

körülbelül mekkora sebesség csökkenésre kell számítanom?

2009. jan. 4. 01:33
 6/23 anonim ***** válasza:

Az Ubuntu az elegge konnyen kezelheto es felhasznalobarat.

Windows-os programokat ne futtass Linux alatt, mert nem arra terveztek oket.

Amugy majdnem minden proginak megvan a Linuxos valtozata.

MSN -> kopete, pidgin, amsn...

Explorer -> firefox

Sajatgep -> konqueror/nautilus

stb.

Ha jatszani akarsz akkor a wine nevezetu progi tud neked segiteni, hogy elinduljanak a win-es cuccok, nem minden megy vele csodakra ne szamits, de CoD, CS, Diablo, Quake biztosan.

Ha valamivel elakadsz akkor www.hup.hu + www.google.co.hu

2009. jan. 4. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Ne fel ne tegyél semmilyen linuxot:D

Én a kérdés hatására gondoltam teszek egy példát... Elvileg értek a számítógépekhez, több infoversenyt is nyertem, a programtelepítés még ment is, de a vidkarimat b@szta telepíteni, mind terminalból, mint az eszköztelepítő szuttyal.

2009. jan. 4. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

De bizony, nyugodtan tegyél fel Linuxot!!!


Kipróbálhatsz többet is, pl. az egyik olvtárs által írt Live CD-s módszerrel. És amelyik megtetszik, azt használd.

Amit javasolhatok: Ubuntu; Debian (én most ezt használok, és nagyon frankó, gyors), Black Panther. Itt megtalálhatod ezeket, és le is töltheted. Sőt, akár kérdéseket is rakhatsz fel a már hozzáértőknek:


[link]


[link]


[link]


(Érdemes mielőtt telepíted, utánaolvasni a hivatalos oldalon, meg fórumokon, hogy az adott konfiguráció megy-e az adott Linux disztró alatt. Pl. a Debiannál - ugyan ott angolul - de van egy leírás, hogy mely hardvereket támogatja, és melyikeket nem. Többségével jól megy. Ugyanis a hardver gyártók többsége nem teszi meg azt a szivességet, hogy Linux alá is írjanak drivert, így ezt a Linuxosok írják meg - ezer hála nékik! :D )

Emellett van egy-két fórum, ahol disztribúciótól függetlenül is feltehetsz mindenféle kérdéseket ezzel kapcsolatban:


[link]


[link]


(Mindnél érdemes előtte végigolvasni a szabályzatot; emellett mielőtt kérdezel, keress a dolognak utána magán a fórumon, nehogy újra feltedd a kérdést, amit már megválaszoltak. ... Nem szeretnek többször ugyanazzal a problémával foglalkozni. Ez a hackerek egyik alapelve - amit már valaki más megoldott, arra ne pazarolj időt, töltsd hasznosabban. ;D )


Programok:

Internet Exporer helyett: Firefox (Iceweasel)/Opera/Epiphany/stb. (Bár merem remélni, hogy nem IE-t használsz más most sem. Ha igen, akkor azonnal telepítsd Win alá is a Firefoxot! ;) )


[link]


Nero helyett: K3B vagy Basero (A K3B-t használom, ugyanazt tudja, mint a Nero, és még nem csinált soha hibát!)


Skype: Ugyanúgy fut; van Linuxos verziója.

MSN: aMSN, Pidgin, stb.


Office: Open Office org/Oxigen Office/stb. Kezelik a MS Office kiterjesztéseit is - a híresztelésekkel ellentétben. A 3.0-s verziója még a docx, xlsx, és hasonló (2007-es Office) fájlformátumokat is. (Nekem 2.4-es Open Office-om van, de kis utánajárással ez is kezel mindent szépen.) Ja, és nem csak a hagyományos MS Office formátumokat! Van még egy rakás, amit képes olvasni, írni, menteni - ellentétben a hagyományos MSOffice-al.


Videólejátszás: MPlayer/Totem/VLC Media Player (Ezel a hárommal akár a féltéglát is lejátszom. ;) )


Zene: Audacious, stb. (Ugyanaz szinte, mint a Winamp)


Rajzolás: Gimp (Közel ugyanaz, mint az Adobe Photoshop - csak ingyen.)


Webszerkesztés: KompoZer/blueFish/stb.


Védelem: Víruskereső igazából nemigen kell. De ha kapcsolatot tartasz más (Wines) gépekkel, akkor - az ő érdekükben, (mivel neked nem árt a Wines vírus) Avast vagy AVG Linuxos verziója. (Nem kell, hogy állandóan fusson, elég havonta 1-2X végigfuttatni.) Trójait is keresnek ezek.

Rootkit ellen: chkrootkit/rkhunter

Tűzfal: Firestarter/GuradDog (Bár nem nélkülözhetetlen Linuxnál, hogy legyen tűzfalad, de én azért használok.)


Fájlkezelés: Konqueror


És a játékok! :))

Én lassan 2 éve nem játszom szinte semmit. Szóval nagy tapasztalatom nincs ebben Linux alatt. Viszont láttam és tudom, hogy sok játék fut alatta. A BlackPanther oldalán van egy lista a már BP alá tesztelt (tehát futó) játékokról:


[link]


A többinél is hasonló a helyzet.

A Wines játékok alapvetően csak emulátoron keresztül futnak (Wine emulátor tökéletes). Valamennyit lassít rajta, de igazából, ahogy elnéztem nem észlelhető, mivel ugyanezt a kapacitást megnyered azzal, hogy nem fut a háttérben az antivírus meg az antispyware; meg egyébként is szerintem gyorsabb a Linux. (Anno ugyanezen a gépemen a WinXP 1:45-1:50 alatt jött be, és 1:55-2:00 között állt le. Most ezek az idők Debian alatt 1:20-1:25 és 0:15-re módosultak. ... Nem elírás, valóban 15mp-en belül leáll. Anno 2 perc alatt akár kávézhattam is. :) )


Ja, és ha mindenáron játszani akarsz, akkor javaslom, hogy rakj fel Linuxot is, meg Wint is. A Linux legyen az alap, mert a játékot leszámítva mindenben jobb. A Win pedig egy külön partíción csak a játékoknak. Így megoldódik ez is. ;)


Viszont ha belevágsz, szólok, hogy időbe telik átszokni.

Mivel már megszoktad a Win-t, ezért furcsa lesz.

(Nehezebb átszokni, mint újonnan megtanulni!!!)

Ez nemcsak egy másik OPrendszer. Ez egy teljesen más filozófia. Sokkal nagyobb szabadságot ad, de azért időbe telik ezt is megtanulni.

Én ezelőtt 7 évig nyűttem a Wint. Most jó fél éve van Linuxom, és ugyanazt ki tudom hozni belőle, mint a Winből 7 év után. Tehát nem bonyolultabb sima felhasználóként. Csak más - szokatlan a win után.


Sok sikert! ;)

2009. jan. 4. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

Ja, még valami!


Előttem lévő olvtárs írta:

"Elvileg értek a számítógépekhez, több infoversenyt is nyertem, a programtelepítés még ment is, de a vidkarimat b@szta telepíteni, mind terminalból, mint az eszköztelepítő szuttyal."


Általában nem is kell telepíteni, mert magától felteszi a szükséges csomagot a Linux az adott hardverhez. Tehát ha működött a képernyő rendesen (felbontás, frissítés), akkor persze, hogy feleslegesen próbálkoztál. Már fent volt, ami kellett neki.

Én a telepítést Debiannal úgy csionáltam, hogy rádugtam a gépre a kábelnetet, beraktam a DVD-t, majd újraindítottam, és végigmentem a lépéseken. Újrapartícionálással együtt kb. 35-40 perc volt.

Telepítés közben a legújabb fájlokat leszedte a központi tárolókból (tehát nem szenvedtem utána frissítgetésekkel), és minden pöccre ment. Persze, hiszen a kábeles modemet alapból, telepítés nélül felismerte, és használta egészséggel. :)

Már csak a kinézetét szabtam testre, meg a T-mobilos stickemet állítottam be. (Nem csak kábeles van ám! - Jól élünk! Fussa! :D ) Semmi drivertelepítés, semmi szutykolás. (Saját dolgokat használ a hardverekhez, mivel - mint az előzőben említettem - a hardvergyártók nem írnak Linux alá drivert. Így a Wines drivered teljességgel felesleges és használhatatlan Linux alatt. Általában van Linuxos driver alá, amit az esetek többségében meg is talál, és fel is rak automatikusan.)


Ha esetleg problémád van, akkor a fórumokon utánakereshetsz, kérdezhetsz.

Pl. az Ubuntu fórumon úgy általában a kérdés után fél órán belül már válaszolnak. De előfordul, hogy 2 perc múlva érkezik a válasz.

A hibák, bugok javítása pedig folyamatos. Nem az van, mint a Winnél, hogy "majd a következő SP-el javítják". Itt pár nap alatt kijön a kijavított vagy fejlesztett cucc, és a rendszer (csomagkezelő) automatikusan nézi, hogy melyik csomagnak (programnak) van a központi tárolókban új verziója, és telepítheted is egyből, kb. kettő kattintással. (Nem külön-külön kell frissítgetni, meg a progik nem külön-külön mászkálnak ki a netre a leglehetetlenebb időpontokban frissítgetni magukat, hanem egy központi csomagkezelő intézi ezt. Itt minden csak úgy történik, ha te tudsz róla és engeded. Persze automatizálhatod is, ha úgy jobb neked.)


Egy OPrendszerről, egy más filozófiáról pár klikk után ilyen lehangoló véleményt mondani...! Kicsit túlzás szerintem.

Ha Winnél tök kezdőként kellett volna telepítened a drivert, sikerült volna? Kötve hiszem, pláne, ha azt sem tudod, mi az a driver. A Winnél sem azzal kezdted szerintem, hogy telepítettél. Valószínűleg előtte már láttál, használtál Wint.


Itt is tanulni kell valamennyit - bár alapszintű júzerként szerintem kevesebbet, mint Winnél.

10 éves unokaöcsém leült a Debian elé. Na, azt tudni kell róla, hogy ő nem egy számítógépzseni! Most ismerkedik az ilyen dolgokkal a suliban. (Persze a Windowsal. :(( ) Leült elé, és simán használta. Nézett vele videót, hallgatott zenét, játszott pár játékkal, meg netezett.

Megtalált mindent, ami kellett neki - egyedül az ikonokat (máshogy néznek ki, mint a megszokott) magyaráztam el neki. Onnantól használta szépen, minimális tudással. Szóval kezdő felhasználó is képes boldogulni vele. ;)

2009. jan. 4. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
szerintem valami VM és arra egy Ubuntu... ha sz@r vam, max azt vágja tropára...
2009. jan. 4. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!