Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux guruk! A Debian jó...

Linux guruk! A Debian jó választás hétköznapi használatra?

Figyelt kérdés

Van egy Acer Aspire 3 laptopom, amire Linux operációs rendszert keresek. A Debian a legszimpatikusabb számomra. Az alábbiakat értem hétköznapi használaton: Internetezés, e-mailezés, YouTube, film nézés, szöveg szerkesztés (LibreOffice), táblázat kezelés (LibreOffice), ritkán Gimp használata. Viszont azt olvastam, hogy a Debian-ra ritkán érkrzik frissítés, a programok nem naprakészek a rendszeren, viszont stabil maga a rendszer. Jó választás lehet a Debian?


Még néhány kérdés:

-A Debian frissíti magát új verzióra? Vagy mindig le kell töltenem a legújabb ISO fájlt és újra kell telepítenem a rendszert?

-Mik a hátrányai a Debian-nak?

-Itt is van LTS kiadás, mint az Ubuntu-nál?


Bocsánat a kérdésekért, de Debian-nal nem volt még dolgom és tapasztaltabb emberek segítségét szeretném kérni! Köszönöm! :)


jan. 29. 14:14
 1/8 anonim ***** válasza:
76%

"-A Debian frissíti magát új verzióra?"

Persze, mint minden Linux-disztribúciónál van egy csomagkezelő - Debian esetében a parancssoros apt, aptitude, dpkg vagy a grafikus felületű Synaptic - ami elvégzi a frissítést.


"-Itt is van LTS kiadás, mint az Ubuntu-nál?"

Van LTS, csak kicsit más:

[link]

jan. 29. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem otthoni gépre nem annyira jó választás a Debian. Nincs vele gond, csak tényleg régiek benne a szoftverek, és nem csak a felhasználói programokra gondolok, hanem a firmware-ekre is illetve a librarykre.


De egyébként lehet frissíteni, de jellemzően nem önmagát frissíti, hanem te adod ki a parancsot.

Az LTS itt nem egy külön verziót takar, hanem meghosszabbított támogatást. De arra figyelni kell, hogy nem mindegyik csomag kapja meg ezt a támogatást, amelyik nem kapja meg, azt érdemes eltávolítani.

jan. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
23%

Debian Testing jó, ha bekonfigurálod.

De amúgy nagyon fapados, én nem javaslom.

Ubuntuval sokkal jobban jársz, mióta a GNOME a main DE azóta nincs vele gond.

jan. 29. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
#2.Debian Stable-re gondolsz szerintem, az tényleg régi csomagokkal rendelkezik, az nem is ajánlott otthonra.
jan. 29. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
76%

Nem tudom, hogy sokaknak mit jelent a "naprakészség". Én simán ajánlom a Debian-t mindennapos használata. Lehet, hogy nem a legfrissebb verziókat találod, de legalább működnek, és működni is fognak. Én eddig semmilyen hátrányát nem éreztem, hogy nem a nightly build csomagokkal használnék egy Linuxot.


Amúgy meg:


"A Debian frissíti magát új verzióra? Vagy mindig le kell töltenem a legújabb ISO fájlt és újra kell telepítenem a rendszert?"


Ha arra gondolsz, hogy egy új főverzió megjelenésekor (és a döntéskor, hogy frissítesz) lehet frissíteni, nem kell újratelepíteni. Van rendszerem, ami Debian 6-ról ment 12-re, még él :-)



"Mik a hátrányai a Debian-nak?"


Ha nagyon enterprise, vagy nagyon hipszter cuccokat akarsz használni, akkor azzal lehet küzdeni néha akkor is, ha pl. Ubuntun megy azonnal. De amilyen cél felhasználást megadtál, ott nincs neki hátránya.


"Itt is van LTS kiadás, mint az Ubuntu-nál?"


Van, és nincs. Az aktuális stabil verzió szokott LTS-re váltani egy idő után, mikor az új megjelenik és a meglévő LTS támogatása megszűnik. De úgy kifejezetten nincsen, mint az Ubuntunál, ahol az LTS külön verziót kap. Jelenleg LTS a Debian 10, oldstable a 11 és stable a 12.

jan. 29. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
76%
Igen.
jan. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
40%

Ubuntu szerintem saját gépre teljesen jó.

Ha nem szereted valami oknál fogva akkor ott van a Linux Mint ami úgyszintén szépen előre be van már állítva.

Ha szeretnéd mindenképp a Debiant akkor Debian 12 a legutolsó stabil kiadás azt használhatod.


Debian esetében neked kell megnézni és kiadnod a frissítést.


Ubuntu, Linux Mint esetében pedig grafikusan feldobja ha van új frissítés.(persze Debianon ugyanúgy megoldható)


Debian az úgy ahogy van felteszed de utána kell állítgatnod egy két dolgot magadnak, hogy kényelmesebb legyen ha valamit hiányolsz belöle.


Általában elmondható, hogy jelenlegi a Debian 12 az régebbi csomagokat fog tartalmazni. Debian 12 esetében régebbi és ezzel együtt sokat tesztelt alkalmazások lesznek a disztróban.

jan. 29. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
57%

"Internetezés, e-mailezés, YouTube, film nézés, szöveg szerkesztés (LibreOffice), táblázat kezelés (LibreOffice), ritkán Gimp használata."

Simán. Ezekre mind tökéletes.


"Viszont azt olvastam, hogy a Debian-ra ritkán érkrzik frissítés, a programok nem naprakészek a rendszeren"

Azért ez így barokkos túlzás, meg a durva túlreagálása a dolgoknak.

A biztonsági frissítéseket a Debiannál sem tartják vissza, a többi frissítést illetően pedig azért nem olyan kritikus dolog, hogy mindig max 1-2 hete szsoftvereid legyenek. Ha megnézed, hogy mi változott mondjuk egy év alatt a Gimpben, LibreOfficeban... azt fogod látni, hogy alig valami. Cserébe viszont atomstabil minden, hiszen nem pakolnak a repókba olyanokat, amik alig voltak még tesztelve.

jan. 29. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!