Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Milyen ingyenes Linux rendszer...

Milyen ingyenes Linux rendszert javasoltok az alábbi célra (tapasztalatok alapján)?

Figyelt kérdés
Átlagos minőségű PC-re. Olyan embereknek (életkortól függetlenül), akiknek kizárólag otthoni használatra kell, nem használnak speckó programokat, csak irodai alkalmazás + böngészés + filmezés. Milyen rendszerek vannak, melyik mivel jobb a másiknál?

febr. 13. 10:45
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként ha linuxot kellene ajánlanom én is a mint-et ajánlanám bár csak kipróbálás szinten használtam, de leginkább ezt éreztem kezelhetőnek.
febr. 17. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
100%

Nem azért mert értek hozzá, hanem pont azért mert nem.

Ez egy eléggé felhasználóbarát linuxnak tűnik.

febr. 17. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:
44%

Ez talán már közelebb áll az emberekhez.

Majdnem olyan mint amit az okostelefonokon használnak.

febr. 17. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 gentoojedi ***** válasza:

#21


"Pont annyira, amennyire az Ubuntu és a Mint. Ugyanúgy nincs főverzióváltás a csomagokban egy Fedora kiadáson belül, mint ahogy egy Ubuntu vagy Mint kiadáson belül sincs."


Főverzióváltás valóban nincs fedorában, mert akkor teljesen rolling lenne és nem lenne értelme fél évenként friss kiadást készíteni belőle. De nem tudom eldönteni, hogy elvakult fedorás vagy és csúsztatsz vagy nem ismered a két rendszer egyikét alaposan. Alverzióváltások vanna operációs rendszer összetevőkön belül fedorában. Mintnél és Ubuntunál nincs, mint ahogy debiannál sincs. Ott csak hibajavító és biztonsági frissítés létezik. Pl: systemd 249.2-sajátverziószámozás. A frissítésnél is marad a 249.2. Fedoránál már nem. a 39-es fedorában 252-es systemd van, de ott a 252.x, és az x változik. Fedoránál a kernel is frissül. Igaz Ubuntu/Mintben is vannak újabb elérhető kernelek, amióta bevezették a backportolást, így az LTS kiadású ubuntuk és az arra épülő mintben is elérhetőek a következő sts kiadású ubuntu kernelei. De míg itt ez egy lehetőség és magától nem is frissül, ha nem azt a csomagot teszi fel az ember, addig fedorában nincs választás. Tehát fedorában pl legyen telepítéskor a 6.1-es kernel. Lehet még két frissítés a 6.1-es kernelt javítja, aztán jön a 6.2, esetleg újabb. Aki nem akar vetziót váltani, az kénytelen bevállalni a már nem frissített és foltozatlan 6.1-est. Vagy fordít sajátot magának.



"Pont annyira, mint amennyire az Ubuntu meg a Mint a Debian beta verziója."


Már mondtam, hogy ubuntu a debian bétájának a kijavított változata és nem a béta verziója. Mint pedig még többnyire Ubuntun is javít.


"Ezerszer több bug van egy Ubuntuban, mint egy Fedorában."


Melyikben? STS-ben ez igaz. LTS-ben is előfordul, de én meg Mintről beszéltem. Abban mégkevesebb. Ha egy az egyben a Mint egy Ubuntu LTS lenne másik témával nem nevezhetnék Mintnek és már nem is élne a projekt.

febr. 18. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 gentoojedi ***** válasza:

#17


"Mindent a Fedora vezet be elsőnek"


"Egy fenét, az Arch-vonal, az OpenSuse vonal és több más disztró is a Fedora előtt jár frisseségben."


Te elolvastad és értelmezted, amit a 15-ös írt? Idézem:


"Mindent a Fedora vezet be elsőnek, ld. pulse audio, systemd, pipewire, wayland"


Lennart Poettering (és társai) a Red Hat-nál dolgozott. Ő írta az a felsorolásban említett első két úttörő csodarendszert. És amit a Red Hat bevezet, azt a mainstream linuxdisztribúciók előbb-utóbb átveszik. És mivel a fedora hivatalosan a Red Hat előfutára ott bizony mindent elsőnek vezetnek be. Hiába az arch. Az, hogy egy egy program abban a legfrissebb az nem azt jelenti, hogy ha megjelenik a piacon egy alternatív program, akkor Arch

azonnal át is veszi. Amikor megjelent az első systemds fedora, arch még openrct használt hivatalosan. Arra már nem emlékszem, hogy egyszerre a főcsomagtárolóba került be vagy először a AUR vagy minek hívják (nem vagyok Archos) és csak utána, egy darabig párhuzamosan telepíthető volt. Ugyanez a helyzet a networkmanagerrel meg a pulseaudioval is. Egyik legújabb őrület a Zram. Fedora gyárilag szállítja már pár verzió óta, Arch nem. Elérhetőnek elérhető, de nem az az alap.


A fedora mindent elsőnek vezet be és az arch csomagjai frissebbek fedoránál állítások nem zárják ki egymást. Tehát arch csomagjai lehetnek frissebbek fedoránál, de fedora élen jár a technológia váltásban.


"Mire Fedorában a stable ágban kikerül valami, az Archosok már fél-egy éve használják."


Ez az állítás meg ott vérzik el, hogy fedorából fél évenként kiadnak egy újat. Tehát fél éven belül ki kell forrania egy újdonságnak.


Mellesleg nem jár mindig frissességben sem fedora előtt arch. Nem egyszer fordult elő, hogy fedorán frissebb volt a kernel, mint archon.


Most felmentem az archlinux.org-ra és a legfrisebb január 9-én megjelent hír: Making dbus-broker our default D-Bus daemon.


Bakker, ez már red hat 9-en is az, pedig az már mikor megjelent? 2022 május? Ha a red hat, ami évekkel később jelenik meg azokkal az összetevőkkel, amiket fedorába beletesznek, akkor már hány éve alapértelmezett ez fedorán?


Akkor most ki jár az élen? Mert nem az arch!


És akkor íme egy gyalázatos dolog, ami archra nézve szégyen:


[link] (Egy év múltán végre frissült a Bash 5.2-re Arch-on)


Szóval nem kérdés. Arch vagy fedora.


Fedora az Isten,

nála jobb rendszer nincsen!


Szóval friss ide, friss oda,

Arch linux az ostoba.


Elnézést kérek az arch közösségtől.

febr. 18. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 A kérdező kommentje:

HAHÓ!

~35 válasz érkezett, csak épp az első ~12-n túl a többinek kvára semmi köze a kérdésemhez.

Itt szidjátok egymást, meg megy a fszméregetés, mint valami elcseszett óvodások, hogy ki szerint melyikőtök mennyire hülye a másiknál, és észre sem veszitek, hogy közben rohadtul nem segítetek, csak gyűlölködtök egymással szemben.

Köszönöm az érdemi segítségeket, a többiek meg nézzenek magukba hogy viselkednek!

Ezt a témát részemről lezártam.

febr. 21. 09:46
 37/37 gentoojedi ***** válasza:
61%

#36


Nálam ez sötét humor. Nem utálok senkit.


De aki kezdőknek archot vagy fedorát ajánl, annál valami el van cseszve.


Vitám lényege, hogy kijavítsam a felelőtlen ajánlgatásokat. Megfűszerezve e szokatlan stílusommal. Te még engem nem láttál "darálni". :)

febr. 21. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!