Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Táblázatkezelővel (Excel /...

Táblázatkezelővel (Excel / LOC) hogyan tudnék összehozni párokat megadott értékekből?

Figyelt kérdés
Adott egy lista X különböző értékkel, pl. A, B, C. Szeretnék egy táblázatot két oszloppal, amelyikben az előbbi lista elemeiből képzett, nem azonos párok vannak. Tehát pl. az AA nem jó.

márc. 15. 11:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem teljesen értem, de szerintem te az Fkeres-re gondolsz, azaz kikeresi egy tartomány első oszlopában az adott értéket, és visszaadja egy adott oszlopában szereplőt. Azaz, pl: ha neked az első oszlop a cikkszám és a második a megnevezés, akkor a cikkszám alapján vissza tudod kapni a megnevezést.
márc. 15. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Kösz, ismerem az Fkeres-t, nem arra gondoltam, főleg mert itt a forrás 1 oszlopos "táblázat". Legyen mondjuk ez: Alma, Körte, Barack, Meggy. Kell nekem az összes kombináció, amelyik nem azonos (pl. Alma - Alma), tehát...

Alma - Körte, Alma - Barack, ... Körte - Alma, Körte - Barack, stb.

márc. 15. 12:38
 3/11 anonim ***** válasza:

Ezt kicsit jobban kellene konkretizálni.


1. Minden sorban azonos konvencióval vannak szétválasztva az értékek?

Tehát végig: Alma - Barack (tehát szóköz-kötőjel-szóköz), vagy előfordul benne másik, akár félregépelésből, vagy hibás beemelésből fakadó forma is, pl. Alma-Barack, Alma- Barack, Alma -Barack?


2. A bal oldalon lévő értékek általában más karakterszámúak, vagy ugyanolyanok?

Tehát az első érték lehet-e egyaránt "Alma" (4) vagy "Barack" (6), vagy pedig általában ugyanannyi, pl magyar irányítószámok, amik végig 4 karakteresek?


3. Ugyanúgy a 2-es kérdés érvényes a jobb oldali értékre is.


4. Hajlandó vagy az újonnan kapott listát a művelet után manuálisan szűrni, hogy minden variációd* csak egyszer szerepeljen, vagy ezt is automatikusan akarod?

Tehát ha az A2 és A7 is Alma-Barack, akkor jó-e ha a D2/D7 és és E2/E7 cellákban is Alma és Barack legyen, tehát lefut a teljes forrásoszlop hosszában, vagy igazából csak a D2:E10 tartományban akarod látni a 9 párost (most csak mondtam valamennyit) és kész?


*Variáció: Ha automatikusan csak egyszer akarjuk őket megjeleníteni, csak függvényekkel dolgozva az Excel mindenféleképpen külön fogja kezelni az "Alma-Barack" és "Barack-Alma" variációt, ezt csak manuálisan tudod utána javítani.

márc. 15. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

1. Nem, csak itt máshogy nem tudtam szemléltetni a két oszlopot. Legyen akkor A1 "Alma", A2 "Barack"

2. Változó karakterszám, jeleztem volna, ha nem így van, és a példában is változó

3. Mivel ugyanabból a listából származnak, nyilván

4. A példában direkt szerepelt ilyen is (Alma/Körte, Körte/Alma), ezekkel nincs probléma

De azt hiszem, félreérted. Az Alma-Barack nem egy érték, hanem egy eredmény két (Alma és Barack) értékből. Vedd a per/kötőjelet cellahatárolónak. Egy érték csak egyszer szerepel a listában. Tegyük fel, hogy mondjuk fagylaltkelyheket készítünk a fenti ízekben, egy kehelyben két különböző íz van egymás fölött, és ami fölül van, az több, mondjuk 2/3 arányban, hogy némi értelme is legyen, hogy ugyanaz a páros kétszer is szerepel. Tehát szeretném látni az összes lehetséges ilyen párost.

Szerintem ezt valamilyen tömbfüggvénnyel lehetne megoldani.

márc. 15. 15:48
 5/11 anonim ***** válasza:

Tehát neked egy listád van az A oszlopban, mindegyik cellában egyetlen szó, az ízekkel, mindegyik íz csak egyszer szerepel.

Mondjuk 4 íz.

Te pedig szeretnél egy 12 soros, 2 oszlopos táblát, ami az összes variációt adja.


Tulajdonképpen egy ilyet: [link]


Ezt sajnos kicsit csúnyácskán lehet csak megoldani, de meg lehet. A LET és LAMBDA függvényekkel az Excel függvénykészlete teljes mértékben Turing-teljessé vált.


Az én Excelem angol, ezért át kell írni magyarra, de itt van:


=LET(TC, TOCOL(A3:A6&"|"&TRANSPOSE(A3:A6)),

TB, TEXTBEFORE(TC,"|"),

TA, TEXTAFTER(TC,"|"),

FILTER(HSTACK(TB,TA),TB<>TA))


Ezt ha egy az egyben bemásolod, működni fog, az egyetlen hogy az első sorban írd át a két helyen az A3:A6-ot arra ahol valóban az értékeid vannak.

márc. 15. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, kipróbálom.
márc. 15. 18:22
 7/11 A kérdező kommentje:
Ezt hova kell bemásolni? Nem pontosvesszők vannak a paraméterek között? Bár én elég régen tanultam...
márc. 15. 18:26
 8/11 anonim ***** válasza:

"Ezt hova kell bemásolni?"

Az első cellába ahonnan indítani akarod a kombinációk listázását. A képernyőképen lévő adatok esetében én ezt a B3-ba írtam.


"Nem pontosvesszők vannak a paraméterek között?"

Igazából erre is vonatkozott, hogy át kell írni magyarra. Régebben ez valóban egy különbség volt, hogy míg a magyar nyelvű Excelben a paraméterek között pontosvessző volt, az angolban pedig vessző. De szerintem ez már nem probléma, a magyarban is működik vesszővel.

Ha valamiért nem menne, írd át.

márc. 15. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Egyelőre nem sikerül. Nem tudom, mennyire számít, hogy online Excellel dolgozom, mindenesetre fel sem ismeri függvényként, és nem találtam egy pár függvény magyar nevét, mindenesetre holnap még próbálkozom. A LibreOffice Calc 501-es hibát írt ki, nem tudom, ez mit jelent, valószínűleg sok dologgal van baja.
márc. 15. 19:24
 10/11 anonim ***** válasza:

Akkor az lesz a probléma.


1. Az online Excel függvénykészlete, főleg a magyar nyelvűé korlátozott.

Az online Excel nem igazán támogatja az egy képlettel tömbfeltöltést. Csak az egy sort, vagy egy oszlopot töltő képleteket tudja.


2. A LET egy Excel-specifikus függvény, azon belül is csak a telepített, 365-ben. Tudtommal a LibreOffice még nem implementálta.


Itt a magyar verzió, próbáld meg így:


=LET(TC, OSZLOPHOZ(A3:A6&"|"&TRANSZPONÁLÁS(A3:A6)),

TB, SZÖVEGELŐTTE(TC;"|"),

TA, SZÖVEGMÖGÖTTE(TC;"|"),

SZŰRŐ(VÍZSZ.HALMOZÁS(TB;TA);TB<>TA))


Esetleg a többi vesszőt is írd át pontosvesszőre, ha az sem jó.


Ami fontos:

Ne közvetlenül a cellába másold be, mert úgy nem fog menni.


1. Kattints bele a cellába, de ne nyomj rögtön CTRL+V-t, hanem kattints bele a "képletsor", vagy "szerkesztőléc" (ki hogy tanulta) sávba, és oda illeszd be.


2. A gyakoriról másoláskor, az új sorban kezdődő elemeknél, beillesztéskor egy-egy üres sort rak be a sorok közé.

Azt ki kell törölni. Közvetlenül egymás alatt kell legyenek a sorok.

márc. 15. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!