Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan tudok Windows használni...

Garpe kérdése:

Hogyan tudok Windows használni Linux (Endless Os) mellett ugyanazon a gépen?

Figyelt kérdés

Van egy Acer Aspire3 (A315-21G-45AA) laptopom, amin gyárilag Endless Os (Linux) van. Teljesen meg vagyok elégedve az Endless-szel, mert pont azokat a dolgokat tudja amik nekem kellenek.

Szeretnék viszont játszani néhány retro windows játékkal (mint Age Of empires 2, C&C:Red Alert 2, Stronghold stb.). Sajnos az Endless flatpak-ot használ, így nincs -s az Endless stáb szerint egy jó darabig még nem is lesz- Wine vagy Lutris.

S itt a kérdés, hogy hogyan tudnék ezen a gépen mégis windowsos programokat (lö játékokat) használni, úgy, hogy az Endless-t nem távolítom el?

Ill. melyik windows-t javasolt erre a célra használnom?


Értek a dolgokhoz, de NEM VAGYOK HIPER-SZUPER USER, s nem is szeretnék 2-3 óránál többet vesződni.


Eddigi megoldási ötletekm amik felmerültek bennem:

I.ötlet Elvileg van a windowsnak (Win8) portable (hordozható) változata

II.ötlet Partícionálás (GParted)->Windows az új partícióra->EasyBCD


Szívesen látm az ötleteket!

Köszönöm a válaszokat!



2018. júl. 17. 02:04
 1/3 anonim ***** válasza:

Wine-t lehet telepíteni forrásból is, nem csak csomagból. Igaz, macerásabb, de megoldható és akkor mennie kell ezeknek a játékoknak.

Vagy megteheted, hogy egy Virtualbox-ba telepítesz egy XP-t és azon használod a játékokat.


Ha viszont a Linux mellé akarod telepíteni a Windowst, akkor az nehezebb. Mivel gondolom csak egy HDD/SSD van a gépben, meg kell osztani, hogy legyen a Windowsnak is egy partíció (ez a kisebbik gond). A Windows telepítés után viszont (mivel a Windows telepítő hülye és kérdés nélkül felülírja a Grub-ot a saját bootloaderével) be kell bootolnod egy Linux live CD-ről és helyreállítanod a GRUB-ot, hogy mindkét rendszert tudd használni.

2018. júl. 17. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az Endless OS Debian alapú, így van benne dpkg, és apt is. Tehát felmész a Wine oldalára, megkeresed a .deb-es telepítőt, és megpróbálod: [link]


Ha nem megy, akkor marad az, amit #1 írt.

2018. júl. 17. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

A dolog végül megoldódott.


A dual-boot esélytelen volt az én esetemben. Próbálkoztam vele többször, végül abban maradtunk, hogy túl nagy rizikó és nagy macera a dual-boot, mivel gyári az os s az csak úgy nem is lehet felrakni egy üres partícióra a Windows-t (a pontos okra nem emlékszem nyáron volt, de elfogadtam programozómatematikus öcsém és számítógépszerelő barátom tanácsát egy éjszaka közös kínlódás után).


A VirtalMachine működik, de nem túl testre szabható, így az XP nem ismeri fel a videókártyát s csak alap VGA van, illesztő programokkal próbálkoztam egy hetet szerencse nélkül. Win10 (max perormancia és ügyes RAM leosztással) egész élvezhetően viszi a prohramjaimat. A legfrissebb fejlemény, hogy végre megtaláltam a VM program konfigurációs beállításaut tartalamzó file-t (ez az Endless esetén, ami iszonyat GUI és kezdőfelhasználó központú igen csak el van rejtve) talán így az XP is működhet, majd kipróbálom.


A Debian alapúság sajnos nem segít. Ugyanis FlatPaket használ a rendszer, se a .apt-ket se .deb-eket nem enged telepíteni. S a fejlesztőknek nem érdekük Wine-t hozni, mivel kezdőket céloz a rendszer.


A Proton (lásd Steam) megjrlenésével oldódott meg leginkább a problémám.


Írtam a dologról egy összefoglalót angolul az Endless Os oldalán: Hogyan játszunk Endless Os alatt. Belinkelem ide is: [link]

2019. febr. 12. 03:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!