Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan lehet a Turbo Pascal 7...

Hogyan lehet a Turbo Pascal 7 programot Windows 10-re telepíteni úgy, hogy utána a megírt programokat futtatni is lehessen és ne lépjenek fel kompatibilitási problémák?

Figyelt kérdés
2021. febr. 11. 05:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Miért épp Turbo Pascal? Free Pascal vagy Delphi nem jó?
2021. febr. 11. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 tabaki ***** válasza:
100%

@#1:

Gondolom, pont ebben van a kihívás. Naprakész pascalokban nem kunszt problémátlan programot írni...

2021. febr. 11. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
de miééééért? :s
2021. febr. 11. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
49%

"Hogyan lehet a Turbo Pascal 7 programot Windows 10-re telepíteni úgy, hogy utána a megírt programokat futtatni is lehessen és ne lépjenek fel kompatibilitási problémák?"


Sehogy.

A Turbo Pascal 7 egy 16 bites, DOS operációs rendszer alá fejlesztett programozási környezet.

Az első gond vele, hogy 233 Mhz-nél magasabb órajelű processzorokon a vele fordított alkalmazások nem futottak. Ezt a hibát patch-elték, de a környezet többi nyűgjére, 16 bit, DOS memóriaszervezés, stb. nem volt gyógyír.


A legjobban teszed, ha az fpc 3.2-es verzióját használod a TP7 helyett és a programot, amit fordítani szeretnél a TP7-tel, átírod. Ehhez leginkább a szegmentált-memória hivatkozásokat kell a kódból kigyomlálni.

2021. febr. 11. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. Nagyon hasznosak.


A free Pascalt és a Delphit ki fogom próbálni.


De mégis... a Turbo Pascalt már ismertem nagyon régen... és a tudásom azóta, hogy úgy mondjam, sajnos semmit nem fejlődött, sőt :-)).


Arra gondoltam, hogy esetleg megpróbálom a Wirtualboxban egy régebbi verziójú operációs rendszer alá telepíteni, hátha ott működik.


Elnézést kérek, ha esetleg hülyeségeket írok, mint mondtam, van mit pótolnom.

2021. febr. 11. 08:07
 6/17 anonim ***** válasza:

Röviden: sehogy.


Oké, azért némi kiskapu talán van.

A fő gond, hogy ha 64 bites Windowsod van (majdnem biztos,hogy az van), azon 16 bites programok nem fognak futni. A Turbo Pascal pedig 16 bites. 32 bites Windows alatt is lehetnek problémák, a DOS-kompatibilitása a rendszernek messze nem száz százalékos, de a 64 bites rendszerekből a Microsoft egyszerűen kivette a DOS virtuális gépet.

De természetesen kerülőút most is van. Nem csak a Microsoft készített a világon DOS virtuális gépet. Első lehetőség a DOSbox használata. Talán ez a legpraktikusabb módszer. Keress rá, van ezernyi leírás róla, hogy hogy kell telepíteni és használni.

A másik lehetőség a vDOS használata. Hasonló célt szolgál, mint a DOSbox.

Végül pedig: VirtualBoxban is feltelepíthetsz egy teljes DOS környezetet. Kissé rugalmatlanabb megoldás, mint az előző kettő, de itt a legvalószínűtlenebb, hogy kompatibilitási problémák lépjenek fel.

Fontos!

A Turbo Pascallal készült programokat is csak ilyen módon tudod futtatni, hiszen azok maguk is 16 bites DOS alkalmazások, amiket a Windows közvetlenül nem futtat.

Egyébként hacsak nincs valami nyomós indok a Turbo Pascal mellett, én is a Free Pascalt tudom javasolni, Modern, aktuálisan fejlesztett fejlesztőeszköz, ami natív Windows alkalmazásokat állít elő. (Amennyiben Windows alatt használod. De például elérhető Linuxra, FreeBSD-re, stb, stb.) Ráadásul Free Pascalnál a Turbo Pascal kínzó 64 kB-os korlátjával sem fogod szembe találni magad.

2021. febr. 11. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

"De mégis... a Turbo Pascalt már ismertem nagyon régen... és a tudásom azóta, hogy úgy mondjam, sajnos semmit nem fejlődött, sőt :-))."

A Free Pascal elsődleges célja a lehető legnagyobb mértékű Turbo Pascal kompatibilitás volt. 3 dolog van, TP-ben működött, de FP-ben nem, vagy nagyon máshogy fog: a grafikus képernyő kezelése, a dinamikus memóriahasználat, illetve a real adattípus. Utóbbit teljesen kivették (pontosabban: csak egy alias a single vagy double típusra), előbbiek pedig a rendszer eltérő jellege miatt némileg máshogy működnek. De ezeket leszámítva amit Turbo Pascalban tudtál, az Free Pascalnál is működik. Csak ki lett egészítve rengeteg új dologgal. :)

2021. febr. 11. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. :-)) Akkor a VirtualBoxot próbálom elsőként. :-)


Az indokom az, hogy 15-20 évvel ezelőtt nagyon szerettem programozni, azaz programozni próbálgatni. Nagyon messzire nem jutottam a dologgal, de arra emlékszem, hogy azt a keveset, amit elértem a TP-al nagyon élveztem.


Most a 9 éves fiam szeretne megismerkedni a programozással. Megkért, hogy tanuljunk együtt. Nagyon örültem, hogy újra van okom és lehetőségem programozással foglalkozni, de ahogy interneten böngésztem, hogy kitaláljam, hogyan, mivel is kezdjük el a tanulást, hamar rájöttem, hogy a mai számítástechnikai szinthez az én tudásom nagyon-nagyon kevés :-))


Anno úgy tudtam, hogy kezdő programozáshoz a TP a legjobb alap, mert nagyon jól felépített és rendszerezett, viszonylag könnyű megérteni. Ezért is tértem volna vissza szívesen ehhez a programhoz.


Persze rákerestem gyerekeknek való programozási lehetőségekre is, találtam pl. a scratch-t. De azt nagyon gyorsan feldolgozta a gyerek, inkább programot írna :-)))


Nagyon köszönöm a jó kis válaszokat, mindenképpen nagyon hasznosak voltak. Ha a TP-t mégsem tudjuk rendesen használni, akkor mindenképpen Free Pascal és Delphi lesz a sorrend :-))

2021. febr. 11. 08:25
 9/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a Free Pascalról adott képet. Sokkal szimpatikusabb lett a lehtőség :-) Lehet, hogy a TP tényleg már nagyon elavult :-)
2021. febr. 11. 08:28
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

A TP-t annak tudom javasolni, aki szeret retrózni. :)

Jómagam is Pascal-párti vagyok, szerintem ideális tanulónyelv, kellően egyszerű ahhoz, hogy ne rémítse el, ugyanakkor kellően szigorú ahhoz, hogy ne szokjon rá a pongyola gondolkodásmódra.

A Scratchet inkább hagyjuk, aranyos, meg cuki, de szerintem egy nagy tévút a programozásoktatásban.

A TP-vel szerintem csak beleviszel egy tök felesleges csavart a dologba. Persze, a te döntésed, de én azt mondom, hogy nagyobb élmény úgy programozni, ha az elkészült program mókolás nélkül képes a gépen futni. És mondom, forráskód-szinten majdnem 100%-os a kompatibilitás. Olyannyira, hogy akár még Turbo Pascal könyvből is lehet Free Pascalt tanulni, a grafika és a dinamikus memóriahasználat fejezeteket.

Még a felületük is majdnem ugyanolyan, szóval...

A Delphi helyett pedig a Lazarust tudom javasolni. Noha a Delphi nagyon is aktuális szoftver, azért csak-csak kereskedelmi termék, amiért vagy kiad az ember egy valag pénzt, vagy illegálkodik, vagy az erősen lekorlátozott tanuló verziót használja. A Lazarus majdnem ugyanazt biztosítja (oké, hiányzik belőle pár olyan komponens, amit úgyis csak nagyvállalati környezetben használna az ember), viszont teljesen ingyenesen, és nem meglepő, hogy ez is multiplatform.

2021. febr. 11. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!