Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan lehet köbgyököt illetve...

Hogyan lehet köbgyököt illetve tetszőleges gyököt vonni Turbo Pascalban?

Figyelt kérdés
Van rá utasítás? Ha nincs, mi a módja?

#köbgyök #köbgyökvonás #gyök #Turbo Pascal #tetszőleges gyök #tetszőleges gyökvonás
2022. szept. 4. 21:21
 1/6 anonim ***** válasza:
77%
Matematika:) n.gyök vonása úgy történik, hogy az 1/n dik hatványra emelsz. Arra meg a power() függvény a megfelelő.
2022. szept. 4. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Turbo Pascalban nincs sem Math csomag, sem power függvény.
2022. szept. 5. 09:07
 3/6 anonim ***** válasza:

A helyzet az, hogy ugyan én eszeveszettül nagy retrós vagyok, de ha aktuális célokra kell, akkor a Turbo Pascalt szerintem mellőzd. Ott van a Free Pascal, legálisan ingyenes, aktuális szoftver, gyakorlatilag az összes mai platformot támogatja. Még kicsit mókolva a natúr MS-DOS-t is.

De ha mégis TP kell, akkor viszont neked kell megírnod. Hirtelen rákeresve ilyesmit találtam: [link]

Talán segítségedre lehet, nem próbáltam ki.

2022. szept. 5. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
7%
A régi, szar, negyed évszázados turbigo pascal helyett nem lehetne inkább a korszerű, karbantartott freepascalt használni?
2022. szept. 5. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
48%
Az én időmben még volt. De ha nincs akkor sem kell kétségbe esni. Szintén matek: a^b (a-t emeljük b-ik hatványra) igaz lesz az, ha logaritmáljuk, hogy c=ln(a^b)=b*(ln(a)) és az eredmény e^c (e-t meg tud hatványozni, meg logaritmálni is tud). Értelmezési tartományt nem vesztettünk. Kivéve ha páratlan kitevős gyököt akarunk vonni (pl. 3. 5. 7. stb.) mert akkor értelmes a negatív alap, de ezt ha nagyon korrekt akarsz lenni egy feltételes művelettel ellenőrzöd. És majd a végén szintén vissza matekozod. Ha nem egészkitevős gyököt akarsz vonni eleve nincs is értelmezve negatív számon (meg a páros kitevősök sincsenek). / az ln(x) csak x>0 esetén értelmezett művelet /.
2022. szept. 5. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Van kézi gyökvonás, amivel simán papíron, tollal ki lehet számolni egy szám négyzethgyökét, köbgyöként, tetszőleges n-edik gyökét annyi tizedesjegyre, ameddig csak hajlandó az ember elmenni.


Algoritmus szempontjából kicsit hasonlít a maradékos osztáshoz, bár annál természetesen bonyolultabb.


[link]


Megvan az Obádovics-féle nagy Matematika összefoglalóban is.


Ha angolul szeretnél látni videókat, így keress rá:


[link]


Ettől függetlenül, elképzelhető, hogy valamilyen numerikus módszerrel egyszerűbben eredményre jutsz. Ez a tiszta algebrai módszer inkább történelmi érdekességgel bír.

2022. szept. 6. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!