Kezdőoldal » Szépség és divat » Egyéb kérdések » A szépség evolúció vagy...

A szépség evolúció vagy inkább divat kérdése?

Figyelt kérdés
Olvastam sok helyen,hogy a szépség az evolúció terméke és ezért ösztönösen vonzódunk a szép emberekhez,mivel jó géneket várunk tőlük,ez így van mind a két nem kapcsán,ebben nyilván Viszont szerintem a divatnak nagy befolyása van ezen a téren,ugyebár a jóképű férfiak előnyben vannak,mivel a nők tőlük jó géneket várnak. De szerintem ez inkább divat/szépségideál kérdése,az őskorban a férfiakat szakáll és hosszú haj fedte,akkor honnan tudhatták a nők,hogy melyikük néz ki jobban? Régen Alain Delon volt a nagy szám,manapság nem tudom ki,régebben Brad Pitt volt,még férfi szemmel nézve is jól néznek ki,de most nem ez a lényeg. Ugyanez a nők kapcsán is régen nyilván több szőr borította a testüket,így az volt a vonzó,ma már a legtöbb férfi számára visszataszító,ha egy nőnek szőrös lába/hónalja van. Akkor most melyik az erősebb? A divat vagy az evolúció? Emellett ha a nőknek elméletileg a férfias férfik jönnek be,akkor miért van nagy rajongótábora Johnny Deppnek vagy Jared Letonak? Nem mint ha bajom lenne az egésszel,de engem már régóta foglalkoztat ez az egész.

2016. máj. 7. 15:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Már jó ideje legfeljebb társadalmi kérdés ez, semmint evolúciós. Konkrétan generációnként változnak a szépségideálok, de evolúciós vonatkozása egyiknek sincs. A jóképűségtől senkinek nem lesznek jobbak a génjei, nem lesz tőle kevésbé hajlamos mondjuk bizonyos betegségekre, plusz maga a jóképűség általános meghatározása is évtizedenként és korosztályonként változik.
2016. máj. 8. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%
Mit értesz szépség és divat alatt? A divat nekem ruházkodás jelent. Az emberi általános szépségjegyekért leginkább a szexuális szelekció illetve az emberi intelligencia "hóbortja" felelős (ezt majd kifejtem). A szexuális szelekció eredeti alapja általában valami élettanilag is hasznos, nem csak vonzó tulajdonság, pl. A nők széles csípője (könnyebb gyerekszülés), a féfiak izomzata stb. De az ember ugye intelligens élőlény, ez pedig a szexuális szelekciójába is beleszól. Pl. A férfiak szakálla/csupaszsága. A szakáll ugye az egészséges tesztoszteron-szint (ami pl. A férfiak termékenysége miatt fontos) kifejeződése így elvileg vonzó, sok nő szereti is a szakállas férfiakat. Ma azonban a szakállnélküliség az ápoltságot fejezi ki, ami szintén vonzó tulajdonság. Az ember esetében az intelligencia képes "mesterséges" szexuális jegyeket gyártani, mondok egy példát. Van egy afrikai törzs, ahol elég gyakori a szőkeség. Négerek tejfölszőke hajjal. Kérdés, hogy egy néger esetében milyen evolúciós előnnyel jár a szőkeség? A válasz: semmilyennel. Az egész úgy alakulhatott ki, hogy egyszer született egy gyerek szőke hajjal (mutáció következtében) majd a törzs sámanja kitalálta, hogy :"Nézzétek, szőke haja van, az Istenek áldották meg, stb". Ezzel felértékelődött, mint szexuális partner, és így tudtak elterjedni a génjei. Hasonló a középkori kövérség ideál, ami manapság vékonyság ideál. Tehát a válasz a kérdésedre, az ember esetében nagyon nehéz elválasztani az evolúció (jelen esetben szex. szelekció) által kialakított jegyeket, és az emberi intelligencia, társadalom által kialakított jegyeket. A szépségideálok között mindkettő jelen van, illetve a kettő kombinációja is lehetséges. (Az esetleges helyesírási hibákért előre is elnézést.)
2016. máj. 8. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Hm, amikor a válaszomat írtam, még nem olvastam az első választ, különben arra reflektáltam volna.


"Konkrétan generációnként változnak a szépségideálok, de evolúciós vonatkozása egyiknek sincs."


Azért ez nagyon erős kijelentés, nem értek egyet vele. Szerintem igenis vannak általános, hosszabb távon (értsd: több ezer-tízezer év) megmaradó szépségjegyek, evolúciós vonatkozással. Például a hagyományos, széles váll-keskeny csípő a férfiaknál, széles csípő, kerek mellek a nőknél. Egyébként a jóképűség is lehet a fitness jele. Persze, mi az hogy jóképű? Nehéz meghatározni, de általános jegy lehet pl. szabályos, szimmetrikus arc. Ez például azt tükrözheti, hogy egészséges ektodermális fejlődése volt az illetőnek.

Én inkább azt mondanám, hogy vannak evolúciós vonatkozású szépségjegyek, de ezeket sok esetben az emberi intelligencia, a társadalom felülbírálja.

2016. máj. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Cerevisiae válasza:

Egyetértek, hogy vannak nagyon régóta domináló szépségjegyek. Pl. mondják, hogy a középkorban a túlzón dús női idomok voltak a menők, pedig azok elsősorban a jólét és az előkelőség jelei voltak, és lehet, hogy az akkori férfiak is inkább az ugyanolyan nőket szerették, mint mi is. 100 év múlva a 21.sz. eleji divatbemutatók alapján azt állapíthatnák meg, hogy akkoriban a zörgő csontú nőket szerették a férfiak, holott… :D


Kedves Kérdező: "ösztönösen vonzódunk a szép emberekhez,mivel jó géneket várunk tőlük"

Nem hiszem, hogy pl. a nőknél a testfelszínből egyre jobban kidomborodó kebleknek bármiféle előnye lett volna a jobb genetikai állomány visszatükrözése szempontjából, és a dolog anatómiailag se tűnik előnyösnek. Általában nem szeretik figyelembe venni, hogy az ember esetében igenis van evolúciós hajtóereje a "művészi" hajlamnak. Nem biztos, hogy a populációnak "tetsző" új forma az egészségesebb, szaporodóképesebb kezdetben, hanem az evolválás alakítja hozzá a szervezetet az új formához, így utólag úgy tűnik, mintha az új forma a jobb alkalmazkodáshoz kellett volna.


"ugyebár a jóképű férfiak előnyben vannak,mivel a nők tőlük jó géneket várnak."

Szerintem a szépség és a jóképűség nem egyenlő. Nem véletlen, hogy mind a női-, mind a férfitársadalom vita nélkül elfogadja a szebbik nem szóhasználatot a nők esetében. Továbbá a szexuális vonzalom és a szépség megítélése sem tök ugyanazok, és nem is feltétlenül mindig egymás katalizátorai. Pl. egy apa is felmérheti, hogy a lánya kiemelkedően szép, de nem fog iránta érezni olyan vonzalmat. A szex inkább a kémia, nem a szépérzet…


"Ugyanez a nők kapcsán is régen nyilván több szőr borította a testüket,így az volt a vonzó"

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy mindig egyre kevesebb szőr volt a vonzó, és ami egyébként a férfiakkal szembeni elvárásként is működött, csak "egy lépéssel" lemaradva.


"akkor miért van nagy rajongótábora Johnny Deppnek vagy Jared Letonak?"

Szerintem mindkét fickó Alain Delon korában is ugyanúgy jóképűnek számított volna, mint ahogy ma is az lenne fiatalon Alain Delon. Itt inkább egy nem változó divaton belüli kisebb-nagyobb hangsúlyeltolódásokról van szó, nem pedig végletes határmozgásokról. Nyilván a tinicsajsziknak kezdetben a kisfiúsabb arcok jönnek be, de az sem igaz, hogy mellette ne értékelnék a markánsabb, de jóvágású férfiarcokat. A filmipar manapság egyszerűen jobban rászállt a fiatalok meghódítására. Szvsz. a jóképűség spektruma egészében véve ugyanolyan ma is, mint régen volt.


Ha van olyan divat, ami sokáig ki tud tartani (ilyen olyan hullámvölgyek mellett is), ott az evolúció utólagos alakító erejével is már lehet, sőt, kell számolni.

2016. máj. 9. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!