Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mit jelent az hogy egy filmet...

Mit jelent az hogy egy filmet XY fényképezte?

Figyelt kérdés
A film elején vagy végén mindig mondják...ez az operatőr vagy valami más?
2011. ápr. 27. 20:31
 1/7 anonim ***** válasza:
Az operatőr magyar megnevezése... nekem nem tetszik
2011. ápr. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A film sok különálló felvételből áll,És jól hangzik.A filmet felvette,a filmet filmezte,a filmet operatörizálta,vagy mit kellene?
2011. ápr. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ez az operatőr közkeletű elnevezése, a nyugati típusú filmgyártásban ezt DOP-nak, director of photography-nak mondják, esetleg cineamtographer-nek.


Az elnevezés amúgy elég pontos, hiszen a filmet valóban fényképezik, csak 24-25 kockával mp-enként, világítani kell, stb.

2011. ápr. 27. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
cinematographer
2011. ápr. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2011. ápr. 27. 22:25
 6/7 LillaLilla11 válasza:
100%

Sziasztok,


Ezeken én is gondolkoztam így kicsit utána néztem. A fényképezte xy nem teljesen egyenlő az operatőrrel, persze hétköznapi értelemben a két szó ugyanarra utal.


Az angolban három külön szót is használnak: director of photography (ami tükörfordításban a fényképezte xy-nak felel meg), a cinematographer és a camera operator (ami tükörfordításban az operatőr lenne).


Amerikában a director pf photography és a cinematographer legtöbször ugyanaz a személy, viszont ha egy filmnek több cinematographerje van, akkor a vezető cinematographert hívják director of photography-nak. Az ő feladatuk a képi világ megtervezése és a kivitelezés irányítása. (Angliában a fogalmak eredetileg kicsit máshogy vannak, de szerintem már ők is átvették az amerikai kifejezéseket).


Ezzel szemben a camera operator csak a director of photography-nak és a film rendezőjének utasítását követi és csak a kamera tényleges fizikai mozgatásáért felelős. (Bár sokszor a camera operator szerepét felveszi a director of photography vagy a filmrendező).


Tehát szerintem a filmekben azért használják a fényképezte xy kifejezést az operatőr helyett, mert az jobban utal arra, hogy az a személy nem (vagy nem csak) a kamera fizikai mozgatásért felelt, hanem ő volt az egész képi tervezés/kivitelezés fő irányítója. :)

2012. júl. 21. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
9%
Tudtommal egyik válasz sem helyes. Ugyanis azt jelenti hogy a filmből jeleneteket fényképez a forgatás alatt, amiből készül majd a borító, stb.
2017. jún. 23. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!