Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mi a különbség az IMAX 3D a...

EagleHUN kérdése:

Mi a különbség az IMAX 3D a 3D HFR között? Mi ez a HFR-es verzió?

Figyelt kérdés

Az aréna Pláza honlapján a Hobbit című filmet mindhárom verzióban adják. A műszaki és a látványbeli különbség is érdekelne e kettő közt.


[link]


A sima 3D az IMAX és az IMAX 3D közti különbségeket már talán értem.

http://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__filmek-sorozatok__..



2013. jan. 13. 14:05
 1/4 2xSü ***** válasza:
100%

IMAX: A vetítővászon mérete 22x16 méter, vagy ennél nagyobb, 70×48,5 mm filmméret. (Illetve az eredeti specifikáció szerint 1,43:1 képarány, 24 kép másodpercenként.)


3D: Olyan technológia, ami esetén egy vászonra két képet vetítenek, valamilyen szűrési mechanizmussal elérve, hogy a bal szem más képet lásson, mint a jobb szem, tehát a két szem eltérő képet lásson, kialakítva a 3D illúzióját. (A modern 3D technológiánál ez egy polarizált anyagú szemüveget jelent, a két képet eltérő polaritású fényként vetítik, lehetővé téve a polarizált üveggel való szűrést. Régebben készültek filmek színszűréssel – anaglif technológia – is, ahol a szemüveg két „lencséje” más-más színösszetevőket engedett át, ami persze sokkal zavaróbb érzetet keltett.)


HFR: High Frame Rate, azaz nagy magas képfrissítési arány. A Hobbit esetén pl. nem 24 FPS-ben, hanem 48 FPS-ben forgatták a filmet, de minden HFR-nek tekinthető, ami 24 FPS felett van. (Pl. a tervezett Avatar 2 – ha valóban elkészül – már 60 FPS-el lesz látható, ha minden igaz.)


A három fogalom teljesen eltérő paramétereket határoz meg, akár vegyíthetők is. (Persze mivel az IMAX meghatározza a másodpercenkénti képfrissítési számot is a specifikációban, ezért a HFR nem felel meg ennek a specifikációnak, de végülis lehet az IMAX-nak is egy olyan bővítése, ami megengedi a HFR-t.)

2013. jan. 13. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2xSü ***** válasza:
100%
Még annyi, hogy az IMAX alapvetően analóg technológiára lett kitalálva, ezért a kép felbontásáról nem mond semmit, bár persze kidolgozták az IMAX digitális technológiáját is. De a felbontás akár 100 megapixel is lehet megfelelő technológiával, de nem ritka a csupán 2K-s felbontás sem (2048×1080).
2013. jan. 13. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Na most már értem, tehát a HFR-es verzió is sima 3D -ben fog menni csak a képét nagyobb FPS-el rögzítették, mint egyébként szokás.


Akkor inkább marad az IMAX 3D.

Még eddig úgyis csak sima 3D-t láttam azt is csak TV-ben.

Nagy élmény lesz.


Köszönöm a választ.

2013. jan. 13. 15:30
 4/4 cathilina ***** válasza:
Egyébként én meggondolnám a helyedben a HFR-t is. Én minden verzióban láttam már a Hobbitot, és elmondhatom, hogy a HFR egyértelműen valósághűbb képet ad. Például a gyors kameramozgásoknál figyelhető meg, hogy a kép gyakran összemosódik sima 3D-ben, de nagyobb fps-sel ez elkerülhető. Ráadásul mivel a filmet eredetileg HFR-ben forgatták, látszik, hogy pl a 2D vagy a sima 3D sokkal rosszabb, mint egy eleve úgy felvett film.
2013. jan. 13. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!