Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan tudnátok értelmezni a...

Martinez07 kérdése:

Hogyan tudnátok értelmezni a főszereplő nevét Kosztolányi Dezső: A jó bíró című novellában?

Figyelt kérdés

2019. nov. 3. 09:02
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem olvastam, nem tudom a nevét, így egyáltalán nem tudom értelmezni.
2019. nov. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, hogy elkések-e a válasszal... :D de...

Én úgy értelmezem hogy a "János" az egy ilyen semmitmondó név, kispolgári, szóval az fejezi ki, hogy a főszereplőnk egy átlagember igazából (hiába bíró) a Judás pedig a Bibliában az áruolót jelenti, aki elárulja Jézust.

Nos a végére kiderül, hogy a bíró is valamennyire elárulja önmagát (vagy a tisztes hivatását), hiszen tisztességetelen dolgokat kezd csinálni, pl. iszik, dohányzik (pedig nem is dohányos), kártyáznik, kocsmába jár, hajnalba jár haza és felszed egy nőcskét. De mivel rászokik ezekre a dolgokra bíró létére olyan tökéletlen lesz mint azok, akiket eltél.

Pl. szerintem ez a rész is erre mutat rá:

"Amint ült ebben a rózsaszínű fényben, mely egy rendetlen szobát világított meg, a piros hálókabátjában és a piros otthoni sipkájában egy elkárhozott léleknek rémlett, aki valamit gyötrődve keres és nem talál sehol. Az igazság ebben a szobában se volt. Sehol sincs az egész földön. De valahogy úgy érezte, hogy most közelebb van hozzá, így szegényen és boldogtalanul, minden nélkül, most már ítélkezhet azok fölött, kik hozzá hasonló szerencsétlenek és érdek nélkül védhetik a gazdagok, hatalmasok társadalmát, a polgári otthonokat, melyekben egészséges, erős gyermekek játszanak és szelid hitvesek alszanak."


Nem tudom jó e válasz :D Jó házi írást xD

2019. nov. 6. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
“Az Isten is János.”
2023. júl. 31. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!