Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Regényírás - mennyire rossz...

Regényírás - mennyire rossz ötlet így kezdeni?

Figyelt kérdés
Elvileg nem tanácsos a regény első fejezetében nézőpontkaraktert meggyilkolni. Az én sci-fi/fantasy mezsgyén mozgó regényem első fejezetét viszont határozottan így tudom elképzelni, semmi mást nem érzek elég jónak. A fejezet célja egyrészt, hogy berántson a történet lényegébe, másrészt nyilvánvalóan a sokk-hatás keltés. Azt olvastam viszont, hogy a kiadók nem rajonganak ezért - a kérdésem az, hogy mennyire lehetetlenítem el a kiadást, ha mégis ragaszkodok ehhez az indításhoz? Vagy esetleg, mint olvasó, titeket mennyire bosszantana egy ilyen első fejezet?

2020. ápr. 11. 18:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
3-as szinten bosszantana
2020. ápr. 11. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
8%
Leirnad atlagos olvasok szamara ertheto nyelven is? Ki hal meg az elso fejezetben es miert? Mi az a nezopontkarakter?
2020. ápr. 11. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem rossz ötlet. Elég sok könyv van, ami így indul.

A regénybe folyamatosan hozhatsz be új nézőpont karaktereket, szóval nem teljesen értem, hogy miért lenne bárkinek is gond, ha az elején meghalna egy?

Szerintem ne szövetkezz olyan kiadóval, ami át akarja írni a regényedet. Az rendben van, ha finomítási tanácsokat ad, de ha meg akarja szabni, hogy mikor melyik karakteredet ölheted meg, az szerintem komoly jel arra, hogy keresnek kéne másikat.

2020. ápr. 11. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
*keresned
2020. ápr. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Stephen King Mr. Mercedes könyvében a második oldalon már meghal vagy 20 ember.

Nem attól függ, hogy a karakter az első oldalon vagy a 20-dik fejezetben hal meg, hanem az számít, hogy az olvasót odatudod szegezni a könyvvel. Imádom a sci-fi könyveket. De szerintem pont a sci-fi/ fantasy téma az amit nagyon nehéz jól írni. Sokan akik ezzel próbálkoznak csak majmolják a már megjelent sikerkönyveket.

2020. ápr. 11. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#1-es: A 3-as szint az hanyasból 3-as? 5-ből, 10-ből, vagy 3-ból? :)


#2-es: A nézőpont karakter az, amikor ugyan a szöveg E/3-ban íródik, de egy adott karakterbe jobban belelátunk, akár a gondolat és érzésvilágába is. pl.: "Zoli elment a boltba tejért. Mialatt a választékot nézegette a polcokon, azon morfondírozott, hogy milyen gusztustalan valójában, ha belegondolunk, hogy a tehén testnedvét fogyasztjuk ilyen lelkesen." Míg egy nem nézőpont karakternél: "Ekkor lépett be Juli is a boltba. Levette a polcról a tojást és a tejet, majd ment is egyből a kasszához fizetni."

Ezáltal nem olyan, mint a "mindentudó" nézőpont, ahol a történet narrátora mindent tud mindenkiről és mindenről, hanem pl. egy fejezetben mindig csak EGY ember fejébe lát bele. Ugye azért nem szeretik sokan ha ilyen korán meghal egy nézőpontkarakter, mert sok infót tudsz meg aránylag egy karakterről, akár szimpatikus is lehet, de a regény többi részében nem lesz már benne.

Amúgy sajnos első kiadásra szánt regényem lesz, ezért nem vagyok meggyőződve, hogy dúskálni fogok a kiadókban, emiatt közel sem biztos, hogy tudok majd olyan kiadót választani, aki a többiekkel ellentétben ezt elfogadja. De amúgy nem tudom azt sem, hogy mennyire szentírás az, hogy ilyet nem szabadna csinálni az első fejezetben, ezért is tettem fel a kérdést.

Amúgy köszi az eddig érkezett válaszokat!

2020. ápr. 11. 19:25
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

A mekkora terjedelmű lesz végül,és hol szándékozol kiadatni?

A kiadó,lektor tehet javaslatokat változtatásra,amit te nem vagy köteles elfogadni!

Szerintem lassan a kiadók örülhetnének hogy akad magyar iró!

Hmmm,én kevés könyvre mondok véleményt az első oldal után,ha a fülszövege/leírása megfogott!

Ami fülszövege nem tetszik el se olvasom,ilyen S King A kivülálló,hiába dicsérik.A csipkerózsikákat tűkön ülve vártam,de a szereplők leirásánál már kuka,hja most Kingtől Az intézményt várom.

Hm,magyar irók Nemerével,Duncan Shelley,L L L,,Szemán Zoltán,Gabriel Wolf,Szélesi Sándor (Az ellopott troll) imádom

2020. ápr. 11. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Most így hirtelenjében két regény is eszembe jutott, ami így kezdődik:

Darren Shan: Zom-B

Stephen King: Cujó (igaz itt kiderül, hogy nem halt meg, de a szereplők nem térnek vissza, csak hátterek voltak)

2020. ápr. 12. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

#7-es: Még írom jelenleg, de a jelenlegi terjedelem és a vázlat alapján valószínűleg több kötetes lesz. Jelenleg tartok olyan 60.000 szónál, de már csak ez a kötet is lesz vagy 90.000 szó legalább, de a 100-110.000 is elképzelhető. Kiadók terén csak nézelődtem.

Meg valaki írta, hogy ne hagyjam, hogy beleszóljanak, ami jól hangzik, de szerintem két kezem összetehetem, ha valaki egyáltalán kiadja és nem önköltségen ajánlja csak :)

#8-as: Köszi a példákat! Shan meg King is azzal a nagy előnnyel operálnak viszont, hogy messze nem az első regényük, tehát elég kevés kiadó fog ezért hárítani, meg rendszerint az olvasók is megengedőbbek (hisz' már van egy aránylag fix olvasótáboruk).

2020. ápr. 12. 14:04
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
Figyelj. Ha ez az első regényed, akkor jó eséllyel eleve nem tudod olyan jóra megírni, hogy kiadják, szóval ilyenekkel ne foglalkozz. Írj, írj, minél többet, ne korlátozzon, hogy "mit szoktak szeretni a kiadók". Egyébként egy idő után unalmasak azok a könyvek, ahol minden a szabály szerint megy, nyugodtan fel lehet rúgni.
2020. ápr. 12. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!