Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A régi könyveknek miért...

A régi könyveknek miért vannak "felvágatlan" lapjaik, oldalaik?

Figyelt kérdés

Az 1945 előtti könyvek zömén a papírlapok nagy része nem különül el egymástól, mint például ahogy ezen a képen is látszik: [link]


Mi célt szolgált ez? Miért volt ez jellmező?



2020. júl. 14. 23:44
 1/6 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem, egyszerűen csak silány nyomdatermék. Nekem is vannak '45 előtti könyveim, de egyik sem ilyen.
2020. júl. 14. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
80%
Nem szolgált semmilyen célt, egyszerűen gyártási hiba. Én mondjuk jóval '45 utáni könyvnél találkoztam hasonlóval.
2020. júl. 15. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
74%

Nyomdai hiba, az oldalakat egyszerre nyomtatják ki az íveken, majd vágnak, hogy különváljanak. Ebben az esetben hiba csúszott a folyamatba.

Nekem olyan könyvem van, ahol begyűrődött a sarok, így több ott az anyag, ki lehet hajtani; osztálytársaimnak olyan könyvük is volt, amit fordítva kötöttek be akár egészben, akár részben.

2020. júl. 15. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
57%
Nekem olyan 2016-os könyvem is volt ami hasonlóan nyomdahibás.
2020. júl. 17. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
92%
Nem feltétlen nyomdahiba, 19. századi könyveknél gyakori volt, hogy vágatlanul adták el a lapokat, és az első olvasója vágta fel. Van pár regény, pl. A nagy Gatsby, amiben jellemzik is a főszereplőt azzal, hogy tele van vágatlan könyvvel a könyvtára (vagyis csak dísznek vette őket). 2016-os könyvnél már természetesen nem szándékos az ilyen.
2020. júl. 20. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
78%
Vannak a felvágatlan könyvek, sőt, a kötetlenül terjesztett, krúdában maradt könyvek között is nagyon értékesek (pl. Virág Benedek: Magyar századok). A 18. századig gyakran pl. kötés nélkül árulták a könyveket többnyire, azonban esetenként már az ősnyomtatványok között is voltak "kiadói" kötésben megjelentek (Koberger). Szóval a felvágatlan lappal, vagy kötetlenül kapható könyvek nem értéktelenek. Én is vettem felvágatlan lapú 19. századi, vagy kötés nélküli 18. századi könyveket.
2021. jan. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!