Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Gyűrűk Ura és Tolkien szakértő...

Gyűrűk Ura és Tolkien szakértők! Móriával ez most hogy van?

Figyelt kérdés

A mindenféle kiegészítő és háttér könyveket nem olvastam, csak a GyU van meg (az függelékestül persze), a Hobbit, meg hát a filmek.

Most a GyU újraolvasásánál merült fel bennem, hogy nekem valahogy sántít a törpök meg Mória dolga. Bevallom, a sokféle időszámítással bajban vagyok, szóval biztos vagyok benne, hogy én voltam figyelmetlen, de ki tudnátok segíteni?


Szóval a GyU eseményei alatt lepukkant Mória nem világos nekem. Gimli ugye full lelkes, hogy majd a Balinék hogy fogadják őket, meg a csodás csarnokok blabla.

Csakhogy a törpök tudnak eddigre a Balrogról, nemcsak az orkok, de az is űzte ki őket a bányából korábban. A függelékben van egy múltbéli rész, az Azog-féle balhé, hogy visszamentek bosszút állni a megölt királyért meg a törpök kigúnyolásáért, de mikor az orkokat leverik, bosszú pipa, akkor az össszes törp megmondja ott Thrórnak, hogy Móriába biztos, hogy nem megy vissza senki, mert ott a balrog, azt esélytelen legyőzni. És szét is szélednek akkor, Mória kihalt marad.


Na, itt hiányzik nekem egy eseménysor, mert a függelék szerint itt ~190 évig nem történik semmi, majd utána megy vissza Balin Móriába, ahol nem egész 5 év alatt ki is irtják őket - de erről bővebben nem láttam infót, csak az időrendi listában egy-egy mondat az említés.

Na most ehhez képest majdnem 30 év telik el, mire a GyU eseményeiig jutunk - mire fel alapozza akkor Gimli a hegymélyi bulit? 30 év alatt nem tűnt fel senkinek a móriai törpök kihalása?

Gandalf vajon tudja, hogy gáz van, vagy csak sejti? És a több száz évig élő törpök miért felejtik csak úgy el a balrogot?


Más könyvekben van erről bővebb említés?



2023. ápr. 11. 15:52
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
hát, nem értek hozzá, de ez valszeg egy hiba a műben
2023. ápr. 11. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én csak a Gyűrűk Ura trilógiát olvastam, amiben ezek az események csak említésként szerepelnek.

Viszont most utána néztem:

A Gyűrűk Ura a Hobbit után 77 évvel játszódik. A Hobbit eseményei 2941-42-ben zajlanak, a Gyűrűk Urában pedig van egy rész, amikor Saruman haragja elől Gandalf kénytelen azt a döntést hozni, hogy Mórián keresztül kelnek át. Amit Saruman meg is jegyez Gandalfnak, hogy úgysem mer átkelni Mórián, elvégre jól tudja ő is, hogy miféle szörnyeteg leselkedik a tárnákban (a Balrog).

Amit én nem értek, hogy Balin ugye a Hobbit eseményeket követően, 2989-ben Móriába megy, hogy visszafoglalja Mória felső csarnokait, amit valószínűleg sikerül összehoznia, elvégre Balin halála 2994-ben következik be. Szóval legalább 4 évig ott zajlott az élet valamilyen formában. Gandalf valószínűleg nem járt Móriában jó ideje (több száz éve), mert a jelszóra sem emlékszik (mellon).


Balin naplójáról pedig csak az utolsó oldalt olvassák el.


Szerintem Tolkien a két könyv közötti részt valamilyen formában összefoglalta és tervezett belőle külön könyvet írni (mert valljuk be érdemes lett volna), csak nem tudta már megvalósítani.

Ha van itt olyan aki jobban ismeri Tolkien világát, kíváncsi vagyok melyik könyvben szerepel bővebben Balin és Mória története.

2023. ápr. 11. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Nincs hivatalos magyarázat, egyúttal Moriát és Erebort több száz kilométer választja el egymástól, a törpök pedig hosszú életűek és maguknak valók, úgyhogy elképzelhető, miért nem kommunikált Balin és Gimli 20-30 évig.
2023. ápr. 11. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

2, Na de pont ez az, hogy Balin már élt az azanulbizari csatánál (mikor először kiverik az orkokat Móriából és megölik Azogot - erre ugye van említés a Hobbitban is, még a filmben is, mármint a csatára). Azt nem tudom, hogy ő ott volt e, mert akkor még fiatal volt, de mivel az erebori bandába tartozott Thráinékhoz, ezért logikusan tudott a történtekről.

Ezért fura nekem, hogy egyrészt nem merült fel senkiben, hogy osztamúgy durin végzete azóta is ott kotorhat a mélyben?

Másrészt meg, jó, régi berendezkedésű világ, nagy távolságok, de a hírek azért terjedtek, elvégre arról is tudtak, hogy sikeres volt a visszafoglalás, és Balin lett Mória ura. Ezek után ~30 év alatt senkinek se tűnt fel, hogy miért nem hallanak egy büdös szót se Balinékról?


De akkor ezek szerint nem én voltam figyelmetlen, hanem ez tényleg nincs megmagyarázva. :) Köszi a megerősítést!

2023. ápr. 11. 18:59
 5/6 anonim ***** válasza:
70%

#2 vagyok,

Hát igazából olvasva ezt a kérdést és utánanézve röviden a dolgoknak csak még több kérdés merült fel bennem, amúgy nekem minden eddig magyarul megjelent Tolkien könyv megvan, de nem tudok róla hogy a Hobbit és a Gyűrűk Ura között eltelt 77 évből lenne bármilyen könyv, vagy akár novella.


Ahogy én emlékszem tényleg nem fejti ki a trilógia, a Hobbit-ból csak a filmek vannak meg, de azt tudom hogy Balin ott volt a csatában.


Viszont Mória az Azog elleni csata előtt már lakatlan volt, vagyis a kisebb genyó orkok költöztek be, nem pedig az Azog-féle nagydarab fajta.


Amúgy mint világ nekem sokkal jobban bejön mint egy Harry Potter vagy Star Wars, vagy akár a Witcher világa, de annyira komplex és hiányos.

Ami például engem jobban zavar az a mágusok története, de leginkább a két kékmágus személye, őket Gandalf ismerte, mégsem tudunk meg róluk semmit, mégis megvan említve a Gyűrűk Ura könyvekben valahol.


Mória is egy hasonló rejtély számomra, esküszöm elkezdem újraolvasni csak előbb nézek valami sorrendet mivel kéne kezdenem ha már mindegyik könyv megvan. Amúgy a törpök a kedvenc fajom, Vasdombok-ról is szívesen olvasnék bővebben ahol még virágzik a törpök élete, csak hát kitudja hogy Tolkiennek sikerült-e kidolgoznia a történetük.

2023. ápr. 11. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

"Viszont Mória az Azog elleni csata előtt már lakatlan volt, vagyis a kisebb genyó orkok költöztek be, nem pedig az Azog-féle nagydarab fajta."


Igen, mert addigra egyszer már a Balrog is megjelent, azért Durin végzete, mert megölte valamelyik Durint (csak itt már végképp nem tudom nyomon követni, kb. minden király Durin ugye náluk :D) meg utána az orkok, az Azog-féle csata után azért hangzik el, hogy dehogy megyünk vissza, ott a Balrog, oda sokáig nem fogja betenni törp a lábát.


Amúgy pont ez a momentum keltette fel a figyelmemet, hogyha ott már tudtak a balrogról és az orkhordákról 200+ évvel korábban, akkor hogy lett ebből később móriai uradalom és balin bátyám jajdevár. :D

2023. ápr. 11. 19:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!