Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mik a magyar irodalom mestermű...

Mik a magyar irodalom mesterművei?

Figyelt kérdés

Itt nem személyes kedvencekre gondolok, hanem olyan alkotásokra, amelyek a legmagasabb szinten használják a magyar nyelvet, és hatással voltak magára a nyelvre is, illetve érezhetően alakították a kultúrát (függetlenül attól, hogy prózai, lírai vagy drámai művek).


Akár nemzetközileg érzékelhető hatásuk is volt/van.



2023. jún. 2. 11:11
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
A Csongor és Tündéből származik pl maga a Tünde név.
2023. jún. 2. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
55%

Ha már nyelvi igényesség érdekel, akkor melyek.


Nem tudom, van-e erre egzakt válasz. Nem vagyok irodalomtudós, így csak felszínes ismereteim alapján néhány név: Arany János, Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Móricz Zsigmond, József Attila, Szabó Magda

2023. jún. 2. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#1 Ez egy jó válasz.


#2 Valóban igényesebb lett volna. Ez vitathatatlan.


Viszont itt konkrét művekre gondoltam, nem pedig szerzőkre.


A spanyol irodalom kapcsán pl. mindenkinek eszébe jut a Don Quijote, de az olaszoknak is ott van az Isteni színjáték, míg az amerikaiaknak a Moby Dick.


Ezek a művek persze nem adnak teljes képet az adott országok, népek irodalmáról, de megkérdőjelezhetetlen a fontosságuk és a hatásuk.

2023. jún. 2. 11:42
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

Az ember tragédiája

Toldi

Magyar Elektra

Bánk Bán

Ős patkány...

2023. jún. 2. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
70%

A kötelező irodalmi klasszikusok mind ilyenek: Pál utcai fiúk pl. Brazíliában is ismert, de japánban is.

Az Egri csillagok méltán a leghíresebb történelmi kalandregényünk.

Jókai Mór meghatározó irodalmár volt tőle nem lehet egy regényt kiemelni, mint ahogyan Petőfinél sem lehet egy lírai alkotást kiemelni.

Arany Jánosnál megkocskáztatom a Toldi-trilógiát, de valószínűleg szubjektív is a véleményem.

2023. jún. 2. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
76%

Arany János balladái. Azokban olyan nyelvhasználat van, amilyet nagyon kevés másik helyen láttam eddig (magyar szerzőtől). Ízes, de nem parasztok, hanem inkább antikolt, de még bőven érthető, nagyon jó a ritmus, és erősen bennük van az a rétegelt jelentés, amiről híres/hírhedt a magyar nyelv.


Bár teszem hozzá, ez az én véleményem és nem vagyok irodalmár. Tévedhetek.

2023. jún. 2. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
70%
2023. jún. 3. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
77%

Én Az ember tragédiáját tartom nagyon meghatározó, fontos műnek.

Valamint Arany János műveit, különösen a balladáit. Szubjektív véleményem szerint nagyon "magas szintű" nyelvhasználat jellemzi, az a fajta nem mesterkélt igényesség, ami szerintem jól tükrözi a magyar nyelv sajátosságait, lehetőségeit, és amit pl. a mai közéleti, publicisztikai, kortárs irodalmi nyelvhasználatból hiányolok.

2023. jún. 3. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!