Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ha írtok egy novellát/regényt,...

Ha írtok egy novellát/regényt, akkor először csak egy rövid vázlatot írtok, vagy azonnal ki is dolgozzátok?

Figyelt kérdés

Mindig amikor nagy lelkesedéssel belevetem magam egy novellába általában az elején elakadok, mert azt mindig unalmas megírni

Bemutatni a szereplőket, a világot, valami hangulatot kelteni

Úgy kéne csinálnom, hogy írok egy rövid vázlatot, és majd utána részletesebben is kidolgozom? Ti hogy szoktátok?



2023. aug. 28. 13:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

párhuzamosan a kettőt:

Elkezdem írni, de közben vázlatszerűen írom, hogy mik lesznek benne, ha eszembejut egy-egy párbeszéd, gyorsan lejegyzem, még akkor is, ha az csak a végén lesz, én meg csak az elején járok.

2023. aug. 28. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Novellával úgy vagyok, hogy vagy megírom egy lendülettel, vagy soha nem készül el. Második regényemet írom, kb. 20 szerzői ív eddig. De ez szinte lényegtelen. Témavázlat van, de mégsem mondanám azt, hogy kidolgozom.
2023. aug. 28. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Én először csak egy összefoglaló vázlatot szoktam írni, hogy melyik fejezetben és jelenetben nagyjából minek kell benne lennie. Aztán mindig, ahogy haladok, úgy írok egy részletesebb vázlatot minden jelenethez kapcsolódóan. Excelben szoktam egyébként ezt csinálni. Természetesen írás közben van, hogy módosulnak a dolgok, ha jön egy jobb ötlet, meg olyan is van, hogy a jelenetek sorrendjét is átvariálom, vagy ha kell, valamelyiket kiszedem, és a helyére teszek be másikat. Ha pedig spontán ötletem jön, de nem vagyok gépnél, azt mindig a telefonomba beírom egy jegyzetbe, és aztán később írom át a számítógépes verzióba.
2023. aug. 28. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Én nem vagyok túl profi az írásban,mondhatni,hogy csak hobbi,de én általában egyszerre szoktam megírni az egészet

*

Sokszor megihlet vmi,és akkor elkezdek gondolkodni az egész sztorin,és mielőtt nekifogok az írásnak, általában már megvan fejben az egész történet

*

A megírás után pár nappal előveszem a novellát,és olyankor még kicsit átírom a párbeszédeket,tájleírásokat,néhány szó helyett a szinonímáját írom le,stb.

2023. aug. 28. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen, szoktam vázlatot írni, mert így kisebb az esélye hogy vontatott vagy épp összecsapott lesz a történet. Plusz ki szoktam dolgozni a karaktereket, mert különben sablonosnak és "üresnek" érződnek amikor megprobalom megformázni őket a sztoriban.
2023. aug. 28. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Én elkezdtem írni egyet, de csak írtam, ahogy jöttek a gondolataim.
2023. aug. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
70%
Az íráshoz mindenképp kell a vázlat, az írogatáshoz nem.... (de az írogatással sincs semmi gond, nem azért mondom ezt, hogy lekezelő legyek)
2023. aug. 28. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Általában írok vázlatot, de van, hogy írás közben magától kanyarodik másfelé a történet - ha jó, akkor hagyom, mert mégis az ihlet jobban tudja. :) Volt olyan is, amikor annyira "ömlött" belőlem a sztori, hogy alig győztem legépelni, olyankor nem volt vázlatom.


Nekem is voltak problémáim a kezdetekkel, aztán később a végekkel, de rájöttem, hogy egy remek történetet akár a közepén is el lehet kezdeni, és a cselekmény kibontásánál megmagyarázod apránként, hogy mi miért van esetleg, ami épp a történet elején lett volna.

2023. aug. 28. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Én többször is nekifutottam, de vázlatot nem voltam képes kidolgozni. Általában jegyzetelek a világgal és a karakterekkel kapcsolatban, de magát a cselekményt egyszer sem tudtam rendesen leírni, és inkább hátráltatónak éreztem, mint segítőnek.

Szerintem novellánál nem érdemes vázlatot írni, legfeljebb akkor, ha neked az a komfortosabb. ha előtte kijegyzeteled. Illetve novellák szerintem nem érdemes számodra valami unalmassal kezdeni (regényében sem, csak ott ez kicsit bonyolultabb), nem fontos hogy olyan részletekbe menően kifejtsd a világot, a karaktereket úgyis út közben kell bemutatni, tehát ilyen szempontból szinte mindegy hol kezdődik a történet, a hangulatnak meg meg kell lennie, de szerintem nincs olyan pont, ahol azt konkrétan meg kell teremteni. Ezzel most azt akartam mondani, hogy kezdhetsz a számodra izgalmas részekkel is, különösen novelláknál, de regénynél is kipróbálhatod, aztán majd eldöntöd, hogy megfelel-e kezdésnek, vagy az elejét utólag írod meg.

2023. aug. 28. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Van, amikor írok egy apróbb szösszenetet és az alapján indulok ki (vagy megváltoztatom időközben, ahogy írom), fe van, amikor csak ramdom el kezdek írni aztán lesz valami belőle.

Viszont regénynél mindig írok valamilyen vázlatszerűt.

2023. aug. 31. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!