Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Kinek mi a kedvenc Shakespeare...

Kinek mi a kedvenc Shakespeare darabja? Miért?

Figyelt kérdés
Olvasni vagy nézni szeretik inkább? Miért?

2023. aug. 28. 17:28
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Othello a kedvencem. Igazából mindegy milyen formában van. Gyermekkoromban láttam a 95ös filmet, és ezért mindig egy kis nosztalgiaerzést okoz felidézni a történetet.
2023. aug. 28. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem nagyon tudok olyan drámát tőle, ami ne lenne jó, de ha ki kell emelnem egyet, akkor Rómeó és Júlia az.
2023. aug. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Talán a Rómeó és Júlia (de a Sok hűhó semmiért is elöl van).

Nézni jobban szeretem, elvégre színpadra írt művekről van szó (persze, sok múlik a rendezésen, én a klasszikus rendezéseket szeretem), de bizonyos részeket szívesen fellapozok. Mivel színdarabként szinte mindig "újraértelmezik" őket, sokszor inkább régi filmeket nézek belőlük, amiket a jó színészek is feldobnak.

2023. aug. 28. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

„Nem nagyon tudok olyan drámát tőle, ami ne lenne jó,”


Ha elolvasod mindegyiket (és még jónéhány más színművet másoktól), akkor rájössz, hogy termésének egyharmada nagyon jó, másik egyharmada közepes, a maradék pedig (bűn)rossz. Aztán persze akadnak (lásd Csé), akik a bűnrosszakat kedvelik leginkább.


Kérdező, van tíz kedvencem tőle. (A Hamlet a legelső, majd egy nanométerrel lemaradva a Macbeth következik.)


Babitscsal értek egyet: az olvasás messze felülmúlja a színházi előadást (leginkább a húzások miatt), de vannak ellenpéldák: a Julius Caesart nem szeretem, de Brando szónoklata döbbenetes erejű.

2023. aug. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

4. Én pontosan fogalmaztam. Nem írtam, hogy az összes jó, csak azt, hogy amit ismerek. :-).

Egyébként nem tudom jelenleg mi a tudomány álláspontja? Sok helyen olvastam, hogy nem is létezett, illetve nem egy ember volt... stb.

2023. aug. 28. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

4. Az 53-as feldolgozást nem ismerem, de a temetni jöttem cézárt... nagyon kemény. Gúny, gyűlölet, megvetés minden van benne.

Valyon a magyar műfordítások mennyire hűek az eredetihez?

2023. aug. 28. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A vígjátékait szeretem a legkevésbé. Összesen talán kétszer nevettem az olvasásuk során; és mint utóbb kiderítettem, egyik szöveg sincs benne az eredetiben, a fordító szúrta bele mindkét poént.

Kivétel az Ahogy tetszik, de az különben is sokkal filozofikusabb, kevésbé könnyeden vett, mint a többi komédia.


A drámákat és történelmi játékokat általában szeretem (kevés kivétellel, mint pl. a Lear király és Romeo és Júlia). Kedvencem természetesen a Hamlet; de szinte mindegyiket kiemelhetném külön-külön ilyen vagy olyan okból, mindegyikben van valami igazán érdekes.


@6:

Még ha a fordító jól ismeri is az angolt, egyetlen fordítás sem tökéletesen hű az eredetihez. Verselés-technikai okokból: a szöveg magyarul jóval hosszabb az angolnál (ráadásul a mai magyar nyelvezet még a másfél évszázaddal ezelőttinél is hosszabb), Shakespeare pedig különben is elég "sűrű" szöveget írt; ezt rettentő nehéz belepréselni a sorokba, különösen ha még tartani akarjuk a jambikus pentametert is. A szójátékokról, esetleges rímekről nem is beszélve; amihez aztán még hozzájön a rengeteg utalás a birkózástól kezdve a hajózáson és solymászaton át a címertanig.

Ahogy pedig még modernizálni is próbálják a darabokat, egyre több veszik el belőlük sajnos.


Éppen ezért olvasni szeretem inkább a műveit. Egyrészt a húzások miatt (ki ad elő vagy forgat le egy teljes, több mint négyórás Hamletet manapság?); másrészt így az ember utána tud nézni, olvasni a mögöttes tartalomnak, az apróbb részleteknek, utalásoknak.

2023. aug. 31. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 veterán vas ***** válasza:
100%

Nehéz a döntés, a Macbeth és Hamlet között keresendő a győztes.

Természetesen olvasva az igazi, de filmen pl. érdekes volt Mel Gibson, mint dán királyfi.

2023. szept. 6. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#7 ui.:


@5: Az összeesküvés-elméletek ellenére, a kutatások szerint élt, egy ember volt, csak a drámáit nem egyedül írta.

A "kánonnak" nevezett művek közül jó pár társszerzővel készült (ahogy nagyon sok más színdarab abban a korban, amikor a szerzői jog messze nem úgy nézett ki, mint manapság, és a színészektől kezdve a könyvkiadóig mindenki hozzátette az ötleteit), és ő maga is több egyéb alkotásban közreműködött azokon kívül.

2023. szept. 7. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!