Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A "booktuberek" miért ódzkodna...

A "booktuberek" miért ódzkodnak sok esetben a régi könyvektől?

Figyelt kérdés
Miért nem mutatnak be antikvár könyveket? Lépten-nyomon lehet csak kivételt találni. És itt régi könyvek alatt nem csak a '70-s évek előtti időkre gondolok, valaki finnyogott egy 2006-os Hrabal kötetre, mikor kihúzta egy zsákbamacska csomagból

2023. aug. 28. 20:52
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
88%

Divat az olvasás..??? De jó is lenne.


A "régi könyv" egy baromi tág fogalom, egyénenként változó hogy ki milyen régebbi könyveket szeret, márpedig egyének ízlésére nem lehet közösségi média platformot építeni. Az új könyvek pedig jóval szűkebb fogalom, és többen kíváncsiak rájuk témától, műfajtól függetlenül. Könnyebb is úgy új követőket szerezni hogy a friss megjelenések címeit rakod be a videóid címének, hiszen van többen keresnek rá, mint valami 40 éves könyv címére.


De ha találsz pl egy olyan booktuber aki kifejezetten csak egy műfajjal foglalkozik, ő valszeg fog régi könyveket is ajánlani, hiszen az ilyen pontosan tudja, hogy milyen a célközönsége ízlése.

Példa: egy kifejezetten horror sztorikkal foglalkozó könyves blog/youtube csatorna nagy valószínűséggel fog olyan könyveket ajánlani mint a fél évszázados Carrie Stephen Kingtől. De megint, ez CSAK azért van, mert az ilyen booktuberek pontosan ismerik a célközönségük ízlését, így tudják hogy nem lőnek mellé. Egy friss megjelenéses booktuber rakhat ki analízist pl a száll a kakukk fészkéről, és senki nem kattintana rá.


(De egy-két kommentet olvasva gondolom jobb érv az olyan önszopósdi hogy "mindenki hülye, és csak divatból olvas és képtelen olvasni, és nő, és felszínesen gondolkozik, kivéve ééén!!!!")

2023. aug. 29. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
39%

„A »régi könyv« egy baromi tág fogalom”


Sokak szerint akkor régi egy könyv, ha 2000 előtt jelent meg...


Azért azt el kell ismerned 11-es, hogy sokan tényleg csak azért olvassák (el) x regényt, mert most éppen azt kapták fel.


Az olvasók többsége nőnemű, és bizony nem éppen a fajsúlyos műveket részesítik előnyben. (Ezért is szoktam azt leírni azt az tényt, hogy minőségi könyveket idehaza nem nagyon adnak ki, ha ki is adják, nem veszik meg. Borzasztó azt megélni, hogy minimáis példányszámban adtuk ki őket, és még így is alig tudunk pár tucatnál többet.

Plusz a fordítások színvonala is távol áll a minőségtől, de ezzel tényleg minimális embere foglalkozik.)


És tetszik vagy sem, a többség értelmi színvonala nem túl magas, sőt.

2023. aug. 29. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Nem azzal van a baj,hogy ponyvát olvasnak, vagy új könyveket, hanem hogy csak azt

Régi könyvek alatt pedig a 2000 előttieket értem (inkább 80-as évek, és előtte)

Ráadásul van egy másik gondom is, ami lehet hogy csak nekem gond, de ezzel (szerintem) rossz példát mutatnak a (többségében) fiatal nézőiknek. Állandóan csak az új könyveket mutatják be, ami értelemszerűen mindig tetszik nekik, mindig szuper, így a követőik el is akarják olvasni. Pedig a mai könyvárak mellett...

Ráadásul ha megjelenik valami klasszikus, nagyon sokan megveszik az új kiadást (pl az Elfújta a szelet 10 ezerért), és szinte senki nem mutatja meg, hogy egy antikváriumban, ha nem is fillérekért, de jóval olcsóbban megkaphatja

2023. aug. 29. 10:00
 14/16 D-Mano ***** válasza:
74%

A booktube-ról nem sokat tudok, én főleg tiktok-on látok könyves tartalmakat. És azért kommentelek ide, mert úgy sejtem, lehet hasonlóság a youtube és a tiktok könyves tartalmai közt a leírásod alapján, s hátha relevánsak a tiktokon alapuló meglátásaim itt is.

Engem igazából az zavar, hogy 90%-ban ugyanaz a néhánytucat könyv van megjelenítve minden videóban. És sokszor azt is lehet látni, hogy a nagy "könyvmoly" tiktok-erek nemcsakhogy nem mutatnak be mást ezen a néhánytucat címen kívül, de alig olvasnak bele másba.

A megjelenített címek 90%-a pedig tini-romantikus, romantikus-fantasy vagy erotikus könyv. Szóval a "book-tok" (könyves tartalmú tiktok videók) kb. 90%-ban csajoktól szólnak csajoknak.

Ezzel önmagában baj nincs, csak a helyén kell kezelni. Amikor egy ilyen csaj könyvmolynak mondja magát, az igaz. Csak van egy ilyen berögzült sztereotípia, hogy könyvmoly = olvasott = művelt. DE: az a csaj, aki elolvas évente 100 p.. nó könyvet [ezt burkoltan "spicy" jeleneteket tartalmazó könyveknek szokták hívni újabban], az nálam sehogy sem fér bele sem az "olvasott", főleg nem a "művelt" kategóriába. [Lehet művelt attól még, csak épp nem az olvasottsága miatt lesz az, ha ilyen könyveket olvas főleg.]

A könyvkereskedelemben a legjobban fogyó könyvek a romantikus-erotikus regények [gyakorlatilag a nők számára írt p.. nóregények].


Az, hogy ez a trend jót tesz-e a könyvkereskedelemnek vagy sem, az is egy érdekes kérdés.

Előidézheti azt is, hogy mivel az ilyen könyveknek jó a marketingje, ezeket fogyasztják egyre többen, ezért errefelé bővül a piac, más típusú könyvek felé pedig szűkül.

De lehet az is, hogy ahogy áramlanak az emberek (főleg a nők és a tinikorba lépő kiscsajok) a tiktokon keresztül az okostelefonok világából a könyvek világába IS, úgy a kiadók általuk nyert többletbevétele lehetőséget ad szélesen tartani a műfaji, tematikai kínálatot, az utóbbi évek gazdasági és könyvpiaci visszaesése ellenére is.


Egyébként meg:

Akinek van min youtube/tiktok videókat nézni, azok számára ott a lehetőség, hogy a saját ízlésének megfelelő könyves tartalmakat gyártson.

Az utóbbi években szinte csak az intenzívebb cselekményű, könnyebben fogyasztható regényeket tudom elolvasni. Ennek ellenére, egyik ismerősöm mesélt pár mondatot a Monte Cristo grófjáról, hogy az kb. miről szól, és miért érdemes elolvasni. Azzal a pár mondattal annyira megfogott, hogy belekezdtem a könyvbe, és a terjedelme ellenére kiolvastam, és nagyon szerettem.

Szóval: gondolom, ha valaki csinálna JÓ! videókat Hrabalról vagy egyéb régi VAGY kortárs, de nem felkapott szerzők könyveiről, lehetne vele eredményeket elérni. Csak hát ahhoz szándék is kell...


Jó, a végére kicsit túltoltam ezt a kommentet, de hátha elfér itt.

2023. aug. 29. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 D-Mano ***** válasza:
93%

Kérdező,

csinálj egy youtube/tiktok csatornát "Antikváriumi Kalandozások" néven vagy ilyesmi. Mutass be JÓL régi könyveket.

Mert azzal nem sokra mész, ha valaki időt és energiát tesz abba, hogy csináljon valamit, te meg itt panaszkodsz, hogy miért azt és miért úgy csinálja. (Amúgy az a válasz, hogy azért azt és azért úgy csinálja, mert ahhoz van kedve, nem máshoz.)

Azzal viszont lehet eredményeket elérni, ha te csinálsz valamit (időt és energiát fordítasz rá), ami szerinted jó. Annyi: hogy jól is kell csinálni ahhoz, hogy el is érd vele az embereket.

2023. aug. 29. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
88%

Mert azokra többen kattintanak.

Vannak komolyabb irodalmat olvasó könyves videósok is (Zoltán Tamás, Tamara - Faltól falig könyvesvlog, Négy fal között), és őket is sokan követik.

Akit zavar, hogy kevés ilyen tartalom van, az előtt ott áll a lehetőség, hogy nekifogjon, és egyenlítsen a mérlegen. Már kb. egy sima okostelefon is elég hozzá.

2023. aug. 29. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!