Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi különbség van e fajta...

Mi különbség van e fajta könyvek olvasása során az agyra tekintettel?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert egyszer olvastam azt,hogy olvasás során nől az agynak a struktúrája , bővíti a szókincset és fejleszti a gondolkodást meg az ok-okozati közti összefüggéseket.

Na de ebből a dologból azt nem értem, hogy milyen féle ok-okozati össze függéseket fejleszt? Konkrétan mit jelent az , hogy ok és okozat közti összefüggések.

Ezeket az életben hogyan vesszük észre vagy hogyan lehet alkalmazni?

Annyit értek belőle, hogy az "ok" az azt jelenti , hogy valamiért, miért történt és az "okozat", hogy hogyan történt.

Na de ez az amit az előbb írtam az inkább gondolom regények olvasása során tőrténik.

És mi a helyzet a tudományos könyvekkel?

Mint pl.: A pszichológia, filozófia vagy bármi más ami nem regény azt értem, hogy azoktól csak okosabbak és műveltek leszünk de bármi más hatása van neki az agyra tekintve ?

Köszönöm a válaszokat is előre



2023. okt. 12. 23:41
 1/7 anonim ***** válasza:
79%

Ha nem csak eszképizmusbol olvasol, hanem veszed a fáradtságot hogy ténylegesen értelmezd és elemezd a könyvet, akkor a regény olvasása által fejlődik az analitikus képességed. A regényeknek általában van egy témája, és rá kell jönnöd hogy mi ez a téma. A benne lévő karaktereket elemezned kell önállóan is, és úgy is, hogy hogy kapcsolódnak a témához, vagy egymáshoz. A cselekménynek általában hármas felosztása van, ezt észreveszed? Van, hogy különböző ideológiákat mutat be a regény a karakterek/cselekmény által. Figyelsz ezekre? Még a tipikus tucatkönyvekben is vannak metaforák, és kell gondolkoznod ahhoz, hogy megértsd ezeket.

Ha csak kiolvasol egy regényt, és kizárólag a sztorira koncentrálsz, de nem próbálod "megfejteni", akkor nem valószínű hogy sokat fejlődik a gondolkodásod. Bár jobban igénybe veszi az agyad az olvasás, és a szókincsed is jobban fejlődik, mintha csak filmet néznél, de ha csak passzívan fogadod be a történetet, annak nincs nagy hatása.


A való életben pedig ez azért jó neked, mert nem árt ha el tudsz gondolkozni arról, hogy kit milyen érdekek vezérelnek, miért mondják azt, amit mondanak, honnan vannak az elveik amiket vallanak, milyem hatása lehet annak amit el akarnak érni, stb. Javul a képességed, hogy megértsd a való világot.


A tankönyvek/ismeretterjesztő/tudományos könyvek viszont nem akarják különösebben megdolgoztatni az agyad, hanem csak információkat közölnek, amiket ha megtanulsz, többet tudsz a világról.


Szóval a regény kb olyan mintha kincsre vadásznál egy térkép segítségével, és életrevalóbb, tapasztaltabb leszel mire a sok viszontagság után megszerezed, a tudományos könyvek meg eléd rakják a kincset, és rád bízzák hogy hogy használod.

2023. okt. 13. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
94%
Annyival egészíteném ki első válaszolót, hogy ne várd azt, hogy ezek a változások néhány könyv elolvasása után be fognak következni, sőt mi több, nem is nagyon fogod észrevenni magadon. Ez egy hosszú folyamat lesz, sok-sok könyv kell hozzá és sok élettapasztalat, hogy érzékeld az olvasás hasznosságát.
2023. okt. 13. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Hát én, hogy őszintén megvallva az olvasással úgy vagyok , hogy szeretek olvasni még imádom a könyveket is csak mikor én olvasok alapból próbálok vagyis oda figyelek arra, hogy olvasok, hogy megértsem a szöveget ha minden egyes sort a könyvben nem is de tartalmilag nagyjából értem, hogy mit olvasok de amit észre vettem magamon olvasás során néha valahogy automatikusan már ösztönszerűen azt hiszem vagy tudatalatti szinten mikor olvasok valahogy próbálok tanulni egyes leírt helyzeti cselekményekből meg a karakterek hibáiból , meg próbálok megérteni az összefüggéseket, hogy mi miért hogyan történik. Próbálnék persze oda figyelni arra is , hogy a szavak mit jelentenek és persze elképzelni azt amit olvasok.
2023. okt. 13. 23:40
 4/7 A kérdező kommentje:
Meg persze néha szórakozásként, kikapcsolódásként olvasok.
2023. okt. 13. 23:41
 5/7 A kérdező kommentje:
Egyébként mit jelent az , hogy "passzívan fogadom be a történetet"
2023. okt. 13. 23:43
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

#5 Példa:

A nagy gatsby könyvben egyszer-kétszer felhozzák, hogy egy óriásplakáton a kép egy óriási szempárt ábrázol, és emellett a plakát mellett mennek el a szereplők időről időre.


Ha passzívan olvasol, akkor nem tulajdonítasz ennek nagy jelentőséget, van egy plakát, van rajta egy szempár, és ennyi.


Ha viszont aktívan olvasol, akkor belegondolsz hogy az író ezt az apró részletet tudatosan tette a könyvbe, és elgondolkozol hogy mégis miért tette bele, miért pont ezt tette bele, miért pont oda tette ahova, stb. Szóval elgondolkozol hogy a szem arra való hogy nézzenek, figyeljenek vele a történetben pedig ez azért releváns, mert gatsby az új "híresség" a városban, és minden tekintet rá szegeződik.

És hirtelen már nem csak egy plakátról van szó, amiről olvastál egy mondatot és máris elfelejtetted, hanem metaforárol aminek a segítségével jobban át tudod élni hogy mi zajlik a történetben, mit éreznek a szereplők, stb.


Röviden a passzív-aktív befogadás az, hogy nem csak elolvasod a sztorit, hanem elemzed is.

2023. okt. 14. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Értem rendben köszönöm
2023. okt. 14. 00:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!