Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Miért van az, hogy a Harry...

Miért van az, hogy a Harry Potter rajongók egy csomószor szidják a Gyűrűk Urát, és ez fordítva is igaz?

Figyelt kérdés
Nem vagyok Harry Potter rajongó,de mindkettőt olvastamis,láttam is,pedig fiatal vagyok.Hozzám a Gyűrűk Ura közelebb áll,talán azért is,mert szebb a nyelvezete.De hát nem lehet mindenki egyenemberke
2013. aug. 23. 20:37
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Már megint te ? :D



Én még nem hallottam volna, hogy a HP rajongók pocskondiáznák a Gyu-t, se fordítva. Olvasó emberek vagyunk, a véleményünk különbözik, hiszen nem vagyunk egyenberkék (sic!). Az előfordulhat, hogy egyik sorozat kedvelője nem szereti a másikat. De miért kéne mindenkinek szeretni a Harry Pottert vagy a Gyűrűk urát ?

Én például HP rajongó vagyok, és bár elismerem Tolkien munkáját, hisz nem 2 napos munka volt egy komplett világot megteremteni, és Göncz Árpád előtt is kalapot emelek, mert szépen fordít, de engem nem túlzottan fogott meg. Néha untam, néha érdekesnek találtam, de évek óta nincs késztetésem folytatni, mert nem érzem azt, hogy belepusztulnék, ha nem olvashatnám.

Szerintem a szidást összekeverted a véleményezéssel. A GyU filmeket számtalanszor láttam, a Hp-nél meg fordítva: a könyveket olvastam többször, a filmekből elég volt egy alkalom.

2013. aug. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Harry Pottereket olvastam is, láttam is, szeretem is.

A gyűrűk urát nem olvastam nem láttam, nem ismerem. De nem is szidom.

2013. aug. 23. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 cathilina ***** válasza:
100%
Én sem hallottam soha életemben, hogy rajongók a másik művet szidnák. Legalábbis nem túlzottan. Én a Gyűrűk Urát szeretem jobban, és tény, hogy előfordult már, hogy szidtam a Harry Potter bizonyos aspektusait - mint ahogy az is előfordult, hogy a Gyűrűk Ura bizonyos aspektusait szidtam. Ami nekem személy szerint problémám a Harry Potter-sorozattal, az az, hogy borzalmasan kidolgozatlan a háttere és elképesztően irreálisak a karakterek. Mármint most komolyan, Harry legnagyobb hibája az, hogy mindenkit meg akar menteni? Cseppet sem tökéletes ember. A Gyűrűk Ura egyik legtöbbet kritizált része az, hogy néha ilyen 50 oldalon keresztül gyakorlatilag semmi nem történik. Ja, és az is, hogy egy csomó olyan dolog van benne, amit az ember Tolkien egyéb művei ismerete nélkül nem érthet meg. De ennek ellenére nem gondolom, hogy a két rajongótábor annyira ellenséges lenne.
2013. aug. 23. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Én sem látom, hogy "csomószor" szidnák egymást. Régebben, mikor a HP "láz" bejött, valóban volt egy trend, de annak megvolt a maga igen földhözragadt oka. Nevezetesen a tolkieni "alapok" óta nem igazán volt még ekkora fantasy láz, tehát a médiában a két művet elkezdték egymáshoz hasonlítgatni. A GyU rajongói táborát elsősorban idősebbek, fiúk, férfiak alkotják, a HP-ért pedig a fiatalabbak és főképp a lányok, nők rajonganak. Vagyis a két "tábor" eleve nézetkülönbséggel kezdett. (Ez csak egy általános trend. Nagyon sokan olvasták mindkettőt, szerethetik is mindkettőt és lehet GyU-rajongó bárki tizenéves lány is, vagy fordítva.) Továbbá Tolkien, Rowling a fejére is állhat, jóval korábbi, mindent hozzá fognak hasonlítani. A HP univerzuma nagyon sok elemet kölcsönzött többek között tőle is. (De a klasszikus világ mitológiája erősebb. Elvégre Rowling azzal foglalkozott, és nem a germán nyelvekkel.) Tehát amint valaki kimondta, hogy a HP a GyU olcsó koppintása (ez törvényszerű, vagy másolod, vagy tagadod, megkerülni nem igazán lehet), a HP rajongói azonnal heves védelmükbe vették a művet, majd legjobb védekezés a támadás elvén átmentek ellentámadásba, hogy a GyU nehézkes, elmaradott, naiv, régi stb. Ha rajongókról van szó, nincs olyan határ, ami elég messze lenne, tehát jött a válasz még durvább hangnemben - végül elért a világ oda, hogy a HP-láz lecsengett és senkit sem érdekelt a két vérrajongói tábor belső kis hisztije.

A normálisabbak sosem vettek ebben részt. Van más is a világon, például a pillangók.


(Ettől függetlenül örök és lobogó gyűlölettel viseltetek a HP és midnen olyan mű iránt, ahol nem gyilkolnak le tisztességesen egy óriási pókot. Ott volt a pálcájuk, mégis miből állt volna az egész bagázst felgyújtani, majd húsz oldallal később mélyen sóhajtozni, hogy micsoda tragédia, hogy az egész pókfamília pont most szenvedett tömeges spontán öngyulladást? Amatőrök.)

2013. aug. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 cathilina ***** válasza:
Bár alapvetően egyetértek az előttem válaszolóval, azt azért hozzátenném, hogy a germán elemek csak nagyon kis részét teszik ki a Gyűrűk Ura mitológiai hátterének. Tulajdonképpen a Bibliából sokkal több mindent merített.
2013. aug. 23. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Tolkien északi nyelvekkel foglalkozott, Rowling pedig klasszika-filológiát tanult. Ezt szerettem volna ellentétbe állítani. A Bibliából mindketten meríthettek. (Középfölde mitológiája amúgy elég összetett, a Hobbitban a germán elemek erősebbek, később ezt gyengítette, az Ainulindale a Biblia "újraértelmezése", a Szilmarilok későbbi történetei az északi legendák hősénekeivel mutatnak rokonságot, sok az angol, angolszász elem, de keveset vett közvetlenül a görögöktől és a rómaiaktól. A nevek-nyelvek terén is hanyagolta ezt, míg Rowling elsősorban görög-római elemekre épít és a varázslatokban is ezek a nyelvek a meghatározóak. De amúgy volt ismerősöm, aki a tolkieni mitológián belül az etruszk elemekkel foglalkozott és írt belőle cikket. Valaki pedig a buddhista világszemlélet és a tolkieni mitológia kapcsolatáról.)
2013. aug. 23. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 cathilina ***** válasza:
Tolkien klasszika-filológiát tanított, nem északit. A Hobbitról meg ugye tudjuk, hogy eredetileg nem lett volna része a Középfölde-mitológiának, ezért van az, hogy sok szempontból ki is lóg belőle. Tény, hogy a Szilmarilok kezdeti változataiban sokkal több óészaki mitológiai elem volt, mint a végsőben, de mivel az egészet katolikus propagandának szánta, fokozatosan majdnem mindent leépített. Amúgy én is elvégeztem ám azt a kurzust az ELTE-n :)
2013. aug. 24. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Örülünk (Vincent). :) Én úgy tudom, az angol nyelv és irodalom professzora volt, tehát nem klasszika-filológiáé. (Különben a Beowulf érdekesen jött volna a képbe.) Persze ezen nem veszünk össze, én sem azt mondom, csak germán és északi nyelvekkel foglalkozott (hogy lehet "hobbiból" megtanulni finnül?!), mindössze azt szerettem volna kiemelni, hogy... már el is felejtettem. Ja, igen. Az egyik univerzumban sokkal nagyobb szerepet kap a latin és a görög nyelv, mint a másikban.
2013. aug. 24. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

A 3.-as válaszoló szinte szóról szóra megfogalmazta a Harry Potterhez való hozzáállásom.Még annyit fűznék hozzá,hogy a Hp-ket 3.ban,meg 4.ben olvastam,A GyU-t meg előző tanévben (hetedikes voltam).

Őszintén én a H.P.-ben hibának tekintem azt is,hogy 7(!)részen keresztül az egész történetben csak Harry lelkivilágát lehet megismerni,ezzel szemben A Gyűrűk Urában még a hobbitok gondolkodásmódját is meg lehet ismerni.Szerintem a Gyu-ban valamivel árnyaltabbak a jellemábrázolások,összetettebbek a személyiségek/Aragorn <3/.De a Hp is nagyon jó...ifjúsági regény.

2013. aug. 24. 08:56
 10/19 anonim ***** válasza:
82%
mert nincs jobb dolguk
2013. aug. 24. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!