Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » E/1. vagy E/3, melyik a jobb?

E/1. vagy E/3, melyik a jobb?

Figyelt kérdés
Ti milyen könyvet szerettek jobban olvasni, ami E/1-ben vagy ami E/2-ben van megírva és szerintetek melyikben könnyebb írni? El szeretném kezdeni a könyvemet, a történet már megvan, a szereplők is, minden, de nem tudom, hogy milyen személyeben írjam. Egy fiú életéről szólna a könyv.(fantasy, középkor)

2014. jan. 28. 16:27
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha minden megvan, akkor a nézőpontot is tudod, tehát a kérdés fölösleges. Éppen ezért attól félek, megint a levegőbe beszélek, de a remény hal meg utoljára.


Nem az a lényeges, hogy ki szerint mi a "könnyebb" (ilyen nincs), vagy melyiket találják az emberek szimpatikusabbnak. A statisztikák szerint amúgy fele-fele az arány a kiadott művek között. A lényeg az, hogy a történet és az elbeszélés mit követel meg. Ezt pedig te tudod, nem mi! Tehát nem is mondhatjuk meg. Véleményt sem formálhatunk róla, legfeljebb a történet részletes ismeretében.

A legegyszerűbb, ha eldöntöd, mit akarsz. Sok szál, különféle történetek, minden szereplőről el akarsz mondani valamit? E/3. (és ominpotens narrátor). Leginkább egy szálra koncentrálnál, arra a fiúra, ő a főszereplő, a többi nem érdekes? Lehet E/1., azt általában könnyebb átérezni (emiatt olvasni, de megírni ettől még nem lesz könnyebb, elrontani ugyanúgy el lehet). Ha a főszereplő gonolatait át akarod adni, akkor megint ez a javallott, de ekkor a többi szereplő gondolatait ki kell zárnod. Ha más karakter fejében is olvasnál, marad megint az E/3.

Mindez attól függ, mi lesz a történet. Ha be akarod mutatni mondjuk a gonosz karaktert, akkor nem lehet E/1., érthető. Ha olyan szálakat is tennél a sztoriba, ahol a főhős nem lehet ott, mondjuk börtönbe kerül, és a barátai kiszabadítják, akkor megint nem érdemes E/1.-gyel operálni, hiszen legalább egyszer ki kell lépned ebből. A kevert nézőpontokat egyelőre hagyjuk, abban igazad van, hogy először írd meg egységesen, és ha így biztosan megy, akkor a következő nagyobb lélegzetvételű műnél megpróbálhatsz összetettebb narrációs technikát is. Vagyis E/1., ha a főhős a legfontosabb és mindent az ő szemén keresztül mutatnál be, E/3. ha nem (de ilyenkor is koncentrálhatsz a főhősre, csak ez általában több lehetőséget rejt magában).

Mellékes megjegyzés, de tapasztalatból fakadó tanácsok: ha nem tudsz rendesen külső leírást adni, és úgy véled, tükörrel oldanád meg, hogy bemutathasd, hogy néz ki a főszereplőd, akkor E/3. és hanyagold a tükröket. Ha ingerenciád támad, hogy minden karakter fejébe belemássz, és unos-untalan a gondolataikban matass, E/1. és maradj a főszereplőnél. Ugyanígy, ha túl sokat töprengene a karaktered, E/3. és senkinek ne láss bele a gondolataiba. (Ez nehéz, a legtöbben nem bírják megállni.) Ha túl "pörgős" cselekményleírásaid vannak, E/1. (Ez az, amikor egyszerűen felsorolod a történéseket, mert nem adsz rendes súlyt nekik. Az E/1. megoldja.) Ezzel a leggyakoribb idegesítő hibákat elkerülheted. Illetve még egy, a személyes "kedvenc gyűlölt fordulatom": ha hajakkal jellemznél (mint a szereplők legelsőként leírandó, ezért legfontosabb tulajdonsága), akkor E/3. Meggyőződésem szerint a világon sokkal kevesebb hajfetisiszta van, mint amit az amatőr írók leírnak.


A végére a kérdésre is válaszolok: nekem édes mindegy, melyik, írd meg jól. Ez a fontosabb. És illeszkedjen a történethez. Könnyebbnek az E/1.-et szokták mondani, mivel jobban átéled a szereplő érzéseit, emiatt jobban bele tudsz helyezkedni a helyzetébe, és jobb lesz a szöveg is, de mivel itt lehet sokkal nagyobb baklövéseket véteni (kiesni a nézőpontból), én ezt nem erőltetném minden áron.

2014. jan. 28. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyet értek az előttem szólóval, csak annyival egészíteném ki, hogy ha E/1-ben írsz, a többi szereplő érzéseit nem tudod kifejezni, mert ugye a személy, akinek a helyében vagy, nem tudja, hogy ki mit gondol, hogyan érez.


Szerintem könnyebb E/3-ban írni, mert akkor mindenkiről tudsz írni mindent, és szerintem a jó író minden karakterébe bele tud helyezkedni, azért író :D

2014. jan. 29. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
hát nem tudom,de én mindkettőt kipróbáltam és az E/3-ba egy idő után kicsit belezavarodtam ezért a másik regényemet már E/1-be írtam és sokkal könnyebb volt
2014. febr. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha a fiú életéről fog szólni akkor szerintem adja magát az E/1 :) Illik ide, mert ezzel jobban ki tudod fejezni az érzéseit, közelebb érzed majd magadhoz a karaktert. Ha viszont nem csak róla szól, hanem más fontosabb szálak is lesznek benne, akkor E/3
2014. szept. 25. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy már régi kérdés, de azért válaszolok. Én nem rég kezdtem el írni, már van egy könyvem, ami rövid történetekből áll, E/1-ben írtam. Szeretnék írni egy nagyon hosszú,sok szálas drámát sok főszereplővel, még nem tudom mibe írjam.
2021. nov. 19. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!