Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Írói álnév levédetése, lehetsé...

Írói álnév levédetése, lehetséges ez?

Figyelt kérdés

Bár, még messze vagyok attól, hogy publikált íróvá váljak, de le szeretném védetni előre is az írói álnevemet, hogy ha véletlen mégis megjelenik egy novellám, biztonságban tudhassam.

Ügyvéddel? Közjegyzővel? Vagy miként lehet levédetni a nevemet, hogy csakis hozzám, az élő húsvér saját magamhoz legyen köthető? Mert bizony, egy író védett álnév nélkül teljesen védtelen.



#könyv #jog #ügyvéd #írás #álnév #közjegyző #írói név #művész név
2014. júl. 25. 07:54
1 2
 1/11 anonim válasza:
34%
Előre is bocsánat a kérdésért... de mi az isten haragjának neked írói álnév? A sajátod miért nem megfelelő?
2014. júl. 25. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
77%

Nem hiszem, hogy lehetséges, a legtöbb írói álnév azért olyasmi, ami akár rendes név is lehetne, pláne, hogy a legtöbb angol szavakból áll, és USA-ban nincsenek olyan szigorú megszorítások a névadásnál.


Tehát pl. ha az írói álneved Szabó János, vagy Jack Taylor, és a rengeteg Szabó János vagy még több Jack Taylor saját néven adna ki könyvet, nem tehetné meg? Nem adhatná egy Szabó sem a János nevet a gyerekének? (Vagy Taylor a Jack nevet)?

2014. júl. 25. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

@1: Elnézést, de erre inkább nem válaszolok. Ez a kérdés egyenlő azzal, hogy miért írok könyveket.

@2: Értem a gondolatmenetedet, de teljesen félreérted a dolgot.

A lényeg annyi, ha pl.: Én felveszem a XXXJack nevet, és mondjuk kiadok két könyvet ezen a néven. Majd megjelenik még egy XXXJack, és szándékosan az én nevemben ismét kiad egy könyvet, úgy, mintha az előző könyveket is ő adta volna ki. Mivel az emberek nem látnak bele a papírokba, ez nekik egyértelmű lesz. Még egy XXXJack könyv.

De, ha ez nekem, vagyis az első XXXJack-nek szemet szúr, akkor képes leszek bizonyítani, hogy ezt a nevet a sajátomhoz kötöttem, s ezt meg ezt publikáltam XXXJack-ként. Ami nincs az ezt meg ezt listát, értelem szerűen nem én írtam.


Utánanéztem, és olvastam, hogy lehet szabadalmaztatni művésznevet, akárcsak márkanevet. Bár ebben nem vagyok biztos annyira, mert a forrás nem teljesen megbízható. Ezért, a kérdés még mindig fennáll.

2014. júl. 25. 14:55
 4/11 anonim ***** válasza:
68%

Steve Jackson-ból is kettő van, mindketten szerepjátékos könyveket írtak.


Saját nevén mindenkinek joga van könyvet kiadni, azt nem tiltathatod meg.

2014. júl. 25. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Már elnézést. De Te elolvastad, mit írtam? Mert a válaszod alapján nem igen hiszem, hogy sikerült értelmezned. Azt ajánlom fuss neki még egyszer.

Nincs senkitől se megtiltva a név. De lesz különbség A és A között!

Mondjuk ez az én hibám is, mert a levédetés szót használtam. Bár ez a hivatalos megfogalmazás, lehetséges, hogy ez zavart össze. De, fuss neki még egyszer.

2014. júl. 25. 15:56
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Bejegyzés, de nem levédés. Brand-szerűen lehet védetni, de ahhoz kell termék is, de az önkéntes névválasztás miatt még akkor sem tilthatják meg, hogy valaki adott néven adjon ki könyvet. Ha valakit tényleg J. K. Rowlingnak hívnak, nem tilthatják meg neki, hogy könyvet adjon ki - már kérdés, hogy valószínűleg egyéb jogcímen simán megtámadják és pert nyernek ellene, ezért javasolt ilyen esetben más nevet választani. De előre nem fogod levédetni, csak bejegyeztetheted, ami ugyan nem sokat ér, de segít később (más ilyen nevet már nem jegyeztethet be).


Magánúton publikálás ellen még ez sem véd. Ha valóban lesz neved a szakmában, akkor az etika megvéd (más szerzőnek a kiadók más nevet javasolnak, lásd kismillió hasonló eset a riporterek, újságírók és fordítók világából, ha ugyanolyan nevük van). Aki mindezt megkerüli, úgyis azt csinál, amit akar, előbb-utóbb perbe fogható hírnévrontás miatt. Addig meg mit aggódsz?

2014. júl. 25. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Így, már tisztán látom a dolgokat.

2014. júl. 25. 16:05
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
4. vagyok, értettem, amit írtál, csak te értettél félre. Adtam két szerzőt, akik ugyanazzal a névvel publikáltak hasonló stílusban; tehát az ilyesmi bármikor megeshet, ezért is írtam, hogy saját néven való publikálást nem lehet megtiltani. Nem arra írtam a válaszom, hogy a másik majd azt mondja, hogy azt a kettőt is ő írta korábban. Ilyet nem is tehetne, hisz ugye más a kiadó, meg simán lekérdezhető, hogy tényleg ő-e az.
2014. júl. 25. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Így már értem. Ennek fényében bevallom tévedésemet, és elnézést kérek. Elnézést.
2014. júl. 25. 16:31
 10/11 anonim válasza:
100%

Ptk. 2:49. § [Névviseléshez való jog]

(1) Irodalmi, művészeti, tudományos vagy közéleti szerepléssel járó tevékenységet felvett névvel is lehet folytatni, ha ez nem jár mások lényeges jogi érdekének sérelmével.

(2) Ha az irodalmi, művészeti, tudományos vagy közéleti szerepléssel járó tevékenységet folytató személy neve összetéveszthető a már korábban is hasonló tevékenységet folytató személy nevével, az érintett személy kérelmére a név - e tevékenység gyakorlása során - megkülönböztető toldással vagy elhagyással használható.

2014. júl. 25. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!